Li-ion pil şarjı nasıl yapılır

Imax b6 mini kullaniyorum bir çok pil çeşidini dolduruyor. Akım ayarı var. Şarj, deşarj, storaj, özellikleri var. Li-ion sarjini sıkıntısız yaptı. Pil aşırı ısınmadı.

Size de teşekkür ederim .ancak datasheet ine baktığımda 2600 Mah gördüm internetten

üzerinde yazandan ziyade battery tester ile ölçüm yapıldı. genelde bazı firmalar öne çıkmak için bu tarz yollara başvurabiliyor. mesela entegre kataloglarında pdf lerinde çok sıklıklar rastlarız genlde şöyle yazar: up to 10mbit veya up to 20mA gibi aslında up to danöncekideğerler gerçektir.gerisi yalan.

Telefonun icinde bir cok telefonda bayaryanin icinde.

Bataryanın içinde şarj ünitesi yoktur,
yani dışarıdan direk X Volt vereyim şarj olsun diyebileceğimiz
bir telefon bataryası yoktur,
yaptılarsa da ben bilmiyorum - tüm telefonları incelemiş olamam.

Bu kanıya telefon bataryasının içinden çıkan küçük devreden ötürü varılıyorsa,
o devre şarj kontrol işi yapmaz.

Akım kontrollü güç kaynağı ile sarj edilebilr. Pil 4,2 volta ulasincaya kadar sabit akım 4,2 volta ulaştıktan sonra sabit 4,2 volt ile akım 0,1 ampere düşünceye kadar sarj edilir.

Bataryanın içinde şarj ünitesi yoktur,
yani dışarıdan direk X Volt vereyim şarj olsun diyebileceğimiz
bir telefon bataryası yoktur,
yaptılarsa da ben bilmiyorum - tüm telefonları incelemiş olamam.

Bu kanıya telefon bataryasının içinden çıkan küçük devreden ötürü varılıyorsa,
o devre şarj kontrol işi yapmaz.

Peki o devre ne işe yarıyor?

Bilmiyorsunuz fakat olmaz diyorsunuz.

Telefon pillerindeki o devre tamda şarj ,akım vs kontrolü içindir.Dolaylı yoldan bu işe yarar.

Fakat normal sade li-ion piller tabikide ayrıca şarj cihazına ihtiyaç duyar.

Son düzenleme:
Bilmiyorsunuz fakat olmaz diyorsunuz.

Telefon pillerindeki o devre tamda şarj ,akım vs kontrolü içindir.Dolaylı yoldan bu işe yarar.

Fakat normal sade li-ion piller tabikide ayrıca şarj cihazına ihtiyaç duyar.

hayır o devre şarj için kullanılmıyor. undervoltage protecter devresidir. mosfet lerden oluşur. lion pili belli bir voltajın altına düşmesine müsade etmez. aynı zamanda içerisinde resetable fuse (pptc) vardır.

hayır o devre şarj için kullanılmıyor. undervoltage protecter devresidir. mosfet lerden oluşur. lion pili belli bir voltajın altına düşmesine müsade etmez. aynı zamanda içerisinde resetable fuse (pptc) vardır.

Tamam hocam 4,2 voltu geçince bataryayı korumak için gelen voltajı kesiyor.
Sıcaklık yükselince akımı ve voltajı kesiyor.3,7v(civarında) tun altına düşüncede voltajı kesiyor. Dolaylı yoldan şarj etmiş oluyor.Bunun için dedim.

Eskiden yazdığım http://320volt.com/li-ion-li-poly-bataryalarin-hizli-sarj-edilmesi/
yazıda li piller ile ilgili temel şarj gereksinimlerinden bahsetmiştim.

Aslında bu durumda kaynak göstererek konuşmak lazım ama
genel olarak bilinen ve doğrulanması zor olmayan basit bir konu,
herhangi bir, içerisinde üzerinde ufak devresi olan lityum tabanlı cep telefonu pilini alıp
buna direk sabit 5V veya x Volt gerilim verip sağlıklı bir şekilde şarj işlemi yapılamaz.
Pil içerisindeki o küçük devre şarj kontrol işlemini yapmaz.
Ne direk nede dolaylı yoldan şarj işlemi yapmaz.
@MAIN_LOOP un dediği işi yaptığını birçok yerden okudum ama
birebir incelemediğim denemediğim için, bilmiyorum.

Durum gayet basit,
cep telefonu pilindeki dahili devre şarj işlemi yapıyor diyorsanız,
siz bilirsiniz, direk gerilimi uygulayın şarj etsin,
bataryayı çok kısa zamanda telef edince bu konuya denedik sonuç şöyle oldu yazarsınız, olur biter.

Forum istatistikleri

Konular
128,253
Kullanıcılar
450,073
Son üye
DİCLEEE

Yeni konular

Geri