Li-ion pil şarjı nasıl yapılır

yexplorer

Üye
Merhabalar
Akülü vidalamanın 18v pilleri ölünce yerine 5 tane 3.7 18650 lion pil bağlamayı düşünüyorum. sanırım laptop içinde kullanılan pillerden. şimdiki voltaj toplamı 18.5 oluyor eskisi 18v idi sanırım problem olmaz. bu pilleride kutu içine koydum. ancak şarj edilmesi konusunda sıkıntım var. bu pilleri 3,2 A 20 v laptop adaptörü ile direk şarj etmemde problem yaşarmıyım. araya devre koymak gerekirmi? teşekkürler

İnfilak eder yaralanırsın. Yangın çıkar. Çok çok tehlikeli bir durum sakın ha lityum pil kullanma. Lityum pil çok özel bir pil. Direkt bağlamayı bir kenara bırak Öyle basit devrelerle şarj etmek bile çok tehlikeli. Tavsiyem aynı pillerden kullan. En iyi seçenek budur

Merhabalar
Akülü vidalamanın 18v pilleri ölünce yerine 5 tane 3.7 18650 lion pil bağlamayı düşünüyorum. sanırım laptop içinde kullanılan pillerden. şimdiki voltaj toplamı 18.5 oluyor eskisi 18v idi sanırım problem olmaz. bu pilleride kutu içine koydum. ancak şarj edilmesi konusunda sıkıntım var. bu pilleri 3,2 A 20 v laptop adaptörü ile direk şarj etmemde problem yaşarmıyım. araya devre koymak gerekirmi? teşekkürler

Bu pillerin şarjı sıradan şarj cihazları ile yapılamaz.Çok özel bir şarj tekniği kullanılır.(I/U) Bu nedenle kendiniz sıradan şarj cihazları ile şarj etmeye kalkmayınız,bu çok tehlikeli olur.

Li-ion pilleri – I/U – metodu olarak adlandırılan teknik ile sarj edilirler. Bu teknikte, örnegin 700mAh kapasiteye sahip bir pil önce pil gerilimi 4.2V’a ulasıncaya kadar 700mA sabit akım ile ( takriben 1 saat ) daha sonra 4.2V sarj gerilimini 2 saat süreyle sabit tutup akımı sürekli azaltarak sarj edilebilir. Bu durumda, Li-ion pillerinin sarjı için müsaade edilen 0°C ile 45°C sıcaklık sınırları içerisinde, pil ilk 1 saat içerisinde takriben %80 kapasiteye, 2 saat içerisinde %99 kapasiteye ve 3 saat içerisinde %100 kapasiteye ulasır. Bu sartlardaki sarj islemini piyasada Ni-Cd ve Ni-MH pilleri için bulunan sarj cihazları ile saglamak mümkün degildir. Bu nedenle Li-ion pillerinin sarjı özel olarak bu is için tasarımlanmıs cihazlarla yapılmalıdır.

Ni-Cd ve Ni-MH pillerinin sarjında, tam sarj durumuna ulastıktan sonra piller tampon ( trickle ) sarj akımı ile devamlı olarak sarj edilebildigi halde Li-ion pillerinde benzeri bir durum söz konusu degildir. Bir Li- on pilinin sarjı esnasında pil geriliminin 4.20V ± 50mV ‘a ulastıgı anda sarj islemine kesinlikle son verilmelidir. Sarj cihazının arızalanması durumunda ise koruyucu devre devreye girerek bu andan sonra herhangi bir akım akmasını önlemelidir.

Kaynak : http://www.teknoalem.org/sarj-olabilen-piller-ve-genel-ozellikleri.html#ixzz2R1rImgeK

lisedeyken bir proje de kullanmıştık li-ion pilleri ve bi şarj aleti almıştık internetten 100 tl gibi birşeydi fiyatı bi araştır istersen şarj aletini.

Teşekkürler benim tam olarak sormak istediğim; laptop pilleri de 18650 olarak kullanılıyor bende 18650 pillerden aldım bu durumda laptop adaptörünü kullanabilirmiyim ?

denedim bugün 2 tur döndürdü piller daha sonra çevirmemeye başladı aleti tek tek baktığımda değer 3.8 veriyor ama yüke bindiğinde çalışmıyor. daha evde 12v 120 watt adaptör vardı ona bağladım çalıştı. şimdilik böyle kullanacacağım.

Konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama konunun akıbetini merak ettim...

Konu açıldığında powerbanklar yaygın değildi... 18650 pili powerbankta şarj edip akülü vidalamada kullansak olur mu?

Elimde 14 v bosch akülü vidalama var ve aküler öldü. Yedek akü alacağına yeni makine almak daha ucuza geliyor...

Piller protected yani kendi uzerinde dusuk voltaj kesme devresi varsa kullanabilirsin yoksa bie kere kullanir ikincisinde pilleri atarsin

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cep telefonları ndaki li-ion piller de ayni sekilde mi sarj oluyor. Cogu zaman tam doldugu anda cikartmiyoruz prizden

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri