Li-İon pil Nasıl şarj edilmeli

ufaklığa ait bir xiaomi pro 2 scotterımız var bu scooter sıfırdan yüze yaptığımız denemlerde 5 saat 45 dakikada doluyor bunu akıllı prizle geriye saydırarak dolduruyoruz ve aşırı şarjı önlüyoruz
Sizin yaptığınız aşırı şarjı önlemek değil. O pillerin BMS devresi zaten pillerin aşırı şarj olmasını önlüyor. Sizde ek önlem olarak şarj işlemini tamamen sonlandırmış oluyorsunuz. Buna şarj kontrolü denmez tabi.
Bu bile yeni çıkmış olmalı bir kaç sene öncesine kadar bu yoktu bu yada bunun dijital olanı daha uzun süreli olanı yurtiçinde varmıdır bu nun satış linkini verebilirmisiniz
Ben en az 20 senedir piyasada olduğunu biliyorum da evveliyatıda vardır mutlaka. Siz yeni görüyorsunuz. Dijitalleride var.
1695124491879.png
1695124471418.png

elimde 4-5 tane notebook var uzun süre şarjda kaldıklarında hepsinin şarj kapasitesinin düştüğünü gördüm bms devrelerine güvensemde yinede bu tecrubelerden sonra sürekli şarjını kontrol edemeyeceğim cihazlar için önlem almaya çalışıyorum
Sizin yaptığınız aşırı şarjı önlemek değil. O pillerin BMS devresi zaten pillerin aşırı şarj olmasını önlüyor. Sizde ek önlem olarak şarj işlemini tamamen sonlandırmış oluyorsunuz. Buna şarj kontrolü denmez tabi.

Ben en az 20 senedir piyasada olduğunu biliyorum da evveliyatıda vardır mutlaka. Siz yeni görüyorsunuz. Dijitalleride var.
Ekli dosyayı görüntüle 101327Ekli dosyayı görüntüle 101326
bunlardan bende de var bunlar saati girerek işlemi yapıyor bunu girmekde uzun işlem haftay gir, günü gir saati gir, her gün mü olsun, haftalıkmı olsun, bir kez mi olsun gibi bir çok seçeneğin olduğu işlemi uzun süren prizler birde bunu silmek için tekrar uğraş benim istediğim basit counter sistemi olan geriye sayan hızlı işlem yapılabilen bir priz
elimde 4-5 tane notebook var uzun süre şarjda kaldıklarında hepsinin şarj kapasitesinin düştüğünü gördüm bms devrelerine güvensemde yinede bu tecrubelerden sonra sürekli şarjını kontrol edemeyeceğim cihazlar için önlem almaya çalışıyorum

bunlardan bende de var bunlar saati girerek işlemi yapıyor bunu girmekde uzun işlem haftay gir, günü gir saati gir, her gün mü olsun, haftalıkmı olsun, bir kez mi olsun gibi bir çok seçeneğin olduğu işlemi uzun süren prizler birde bunu silmek için tekrar uğraş benim istediğim basit counter sistemi olan geriye sayan hızlı işlem yapılabilen bir priz
ayrıca piyasadakilerin çoğunun pilide bitik bu arada

Laptop, telefon, tablet vs. şarj ederken kullanmamak gerekiyor. Şarj esnasındaki kullanım bataryaya zarar veriyor. Bazı laptoplarda batarya ömrünü artırmak için full şarj önleyen yazılımlar bulunuyor. Benim laptop 5-6 senelik hala batarya kapasitesinde sıkıntı yok.

En basit olan ilk paylaştığım mekanik olan tip. Öyle ayrıntılı ayar yapamazsınız. Bir kere saati ayarlarsınız sonrasında prizin çalışmasını istediğiniz saat aralığını 15 şer dakika olacak şekilde seçersiniz. Priz sadece ayarladığınız saat aralığında aktif olur.

genel olarak şunu söylemek isterim bende artık yaşını almış biriyim ve geçmişi özlüyorum eskiden her iş için ayrı basitden profesyonele ayrı cihazlar vardı. Örneğin fotoğraf makinaları, Hesap makinaları, Saatler, walkman , mp3 player gibi

şimdi ise sadece telefon bu aletlerin tümünün işini yapmaya çalışıyor ama asla o pratiklik hız ve kullanışlılık göürnü ses kalitesi v.b yok ben seksenlere doksanlara ikibinlerin başına dönmek istiyorum ya siz ?

genel olarak şunu söylemek isterim bende artık yaşını almış biriyim ve geçmişi özlüyorum eskiden her iş için ayrı basitden profesyonele ayrı cihazlar vardı. Örneğin fotoğraf makinaları, Hesap makinaları, Saatler, walkman , mp3 player gibi

şimdi ise sadece telefon bu aletlerin tümünün işini yapmaya çalışıyor ama asla o pratiklik hız ve kullanışlılık göürnü ses kalitesi v.b yok ben seksenlere doksanlara ikibinlerin başına dönmek istiyorum ya siz ?

Laptoplarda sürekli şarjda kullanmayı tercih etmem. Dolunca şarjdan çekip, %20-30'lara düşüncevtekrar şarja takılmasını tercih ederim. Teknik bir tanımlamasını bilmiyorum ama sanki bataryanın tembelleştiğini ve kapasitesini kaybettiğini düşünüyorum.

Kurşun tabanlı vrla tip akülerde yüzdürme şarjı (stand-by/bekleme şarjı) için 13.6 volt düşük akımlı bir besleme ile akünün sürekli dolu kalması sağlanıyor. Bu besleme yapılmazsa, boştayken bile zamana bağlı olarak kurşun tabanlı akü, kimyasal yapısı ve iç direncinin de etkisiyle yavaşça şarjını kaybedecektir.

Selamlar

Yıllardır pillerin şarjıyla ilgili sürekli farklı görüşler okuyorum. Pil tamamen boşalmadan şarj etme tamamen boşalt ve full şarj et
Yada %20 ye kadar boşalsın %80 e kadar şarj et v.b

Bunun doğrusu pilin kapasitesini düşürmemek ve ömrünü uzatmak için nasıl şarj etmeliyiz tatmamen boşaltıp fullemelimiyiz belirli bir aralıktamı dönmeliyiz (%20-80 şarj aralığı) ? Artık bu konuya lütfen son bilgiler ışığında son noktayı koyalım

Herkese şimdiden teşekkürler
Apple yazı ile bildirmiş,pili tam bitirmeyin yazmış,pilde elektrik şarj olmalı bu da ciddi durum var anlaşılıyor.Li ion piller fazla kullanımda ısınır ve ömrü kısa olur.

apple li-ion mu ? li-polymer pil ? mi kullanıyor ?
Bu arada li-ion ile lipolymer pil arasında şarj kurrları arasında fark varmıdır acaba ?

Bende de iyi kötü bir akıllı saat var . Kullanım kitabında ne hikmetse düşük amperli bir şarj cihazıyla , mümkünse bilgisayar usb girişinden şarj edin ibaresi var . Ben Allah ne verdiyse takıyorum . Kızımınkini de takıyorum . No problem .
Piyasada 1A şarj cihazı çok bulunmuyor,piyasada 2A yaygın.Fakat 5 volt şarj cihazı uygun...
apple li-ion mu ? li-polymer pil ? mi kullanıyor ?
Bu arada li-ion ile lipolymer pil arasında şarj kurrları arasında fark varmıdır acaba ?
Bu işlerde Volt ve Amper değerleri önemli,bataryada %20 -80 arası şarj tutmak tavsiye ediliyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri