LG 18000 inverter klima bir soğutuyor bir soğutmuyor

Selamlar arkadaşlar

LG 18000 btu inverter klimam var. yaklaşık 10 yıllık klima. geçen sene klima soğutmamaya başlamıştı. bir soğutmacı arkadaşım baktı fakat sorunu çözememiştik. klimayı açtığımızda dış ünite çalışıyordu fakat soğuk üflemiyordu. yalnız ara ara deniyordum ve 10 günde 1 akşamları çalışıyordu ilginç bi şekilde. bi kere lg yetkili servisi çağırdım, baktı ve ya kart ya kompresör arızası olduğunu söyledi. elinde de kart yoktu. kartı alıp olmazsa kompresör değiştirmem gerektiğini söyleyince vazgeçtim. bu arada gündüz de dış ünite soğuk üflemediği halde çalışıyordu fakat birkaç dakika sonra durup, 3 dk sonra tekrar çalışmaya başlıyordu. bu sene arkadaşım tekrar gelip baktı keyfi. gaz bastık. dış üniteyi açtık. içini kurcalarken bi parça çıkardı ve arıza muhtemelen bundan dedi. bu parça elektrikle mıknatıs özelliği alıyor ve biyeri açıp bi akışı sağlıyormuş. (teknik terimleri pek bilmiyorum) bişeyler yaptı, takıp denedi ama mıknatıs özelliği açılıp hemen kapanıyordu. bi servise fiyat sordu, 100 dolar fiyat verildi. çok emin olamadığımız için parçayı alalım demedik. dış üniteyi kapatırken küçük bi çarpıldı arkadaş ve buldum dedi. bişeyler yaptı. klima çalıştı. o akşam deli gibi serinledik, hatta hasta olduk :) sabah denemek için açtım klimayı, hala çalışıyordu. kapatıp çıktım evden. eşim 11 gibi açtı klimayı. 1 kaç saat sonra klima iç ünitede dahil komple kapatmış kendini. akşam eve gittiğimde tekrar açtım ve yine çalıştı. ertesi gün tekrar denedim. klimayı açınca çalışıyor, birkaç dk sonra dış ünite kendini kapatıyor ve 3 dk bekleyip tekrar çalışıyor. ben de gündüzleri pek zorlamadım, akşamları açıp kullandım. bu sitede okuduğum kadarıyla ya gazı fazladır ya da dış ünite kirlidir olarak görünüyordu neden. arkadaşım da muhtemelen öyle dedi. bi gün hem dış üniteyi temizlemeye, hem de gazını kontrol etmeye geldi. bu arada dış ünite öğleden önce güneş almaya başlıyor ve akşama kadar güneş altında kalıyor. güneş gittikten sonra sorunsuz çalışmaya başlıyordu. arkadaş tekrar geldiği gün gündüz açtık klimayı fakat yine soğuk üflemiyordu. dış ünite çalışıp duruyor, ama hiç soğuk üflemiyor. 3-5 dur kalktan sonra da komple cihazı kapatıyordu. arkadaş gaz kontrol etti, biraz gaz attık, dış üniteyi yıkadık ama hep dur kalk yapmaya başladı. ayrıca soğuğu çok azaldı. o günden beri klimayı açtığımızda az da olsa soğuk üflüyor, bi kaç dk sonra duruyor, 3 dk sonra tekrar açılıyor. birkaç dur kalktan sonra da komple kapanıyor. ne olabileceğine dair fikri olan usta var mı? hatta kadıköy'de gelip bakmak isteyen usta olur mu?

Saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aleyküm selam Işık Cirit..
Bütün detaylarıyla sade, bir o kadar da sürükleyici bir anlatım olmuş :)
Motor 3 - 5 dur kalk yapıp çalıştırmayı kestiği andan sonra iç ünite lambalarını takip edin hangi lamba kaç kez yanıyor ona göre bir bakalım ne arızası veriyor. Çünkü bu bahsettiğiniz arıza sensörden tutun anakarta oradan da kompresöre kadar gider.

Mrb lar bendede lg smart inverter 18 lik 3 yillik cihaz var makina saglam calisiyor yeni sayilir pek kullanilmadi soguk uflemiyor bu yazilim sorunu olabilirmi?

Mrb lar bendede lg smart inverter 18 lik 3 yillik cihaz var makina saglam calisiyor yeni sayilir pek kullanilmadi soguk uflemiyor bu yazilim sorunu olabilirmi?

Merhabalar...
İç ve dış ünitesi çalışıyor ve soğutma yapmıyorsa gazı eksiktir..

arıza kodu veriyordu kapandığında aslında, şimdi açtım tekrar. kapanınca bakıp koda birazdan yazıyorum buraya

Aleyküm selam Işık Cirit..
Bütün detaylarıyla sade, bir o kadar da sürükleyici bir anlatım olmuş :)
Motor 3 - 5 dur kalk yapıp çalıştırmayı kestiği andan sonra iç ünite lambalarını takip edin hangi lamba kaç kez yanıyor ona göre bir bakalım ne arızası veriyor. Çünkü bu bahsettiğiniz arıza sensörden tutun anakarta oradan da kompresöre kadar gider.
klima ch21 hatası veriyor komple kapandığında. IPM arızası (komprosörde aşırı akım)

klima ch21 hatası veriyor komple kapandığında. IPM arızası (komprosörde aşırı akım)

cihaza gelen voltajı kontrol edin, voltaj düzgün geliyor ise (klimalar üretim olarak 220-240 V arası iyi performans verir) kompresörün ölçülmesi gerekiyor eğer kompresör sağlamsa, sıkıntı iverter kartta, işinin ehli bir elektronikçinin bakması lazım. kolay gelsin...

cihaza gelen voltajı kontrol edin, voltaj düzgün geliyor ise (klimalar üretim olarak 220-240 V arası iyi performans verir) kompresörün ölçülmesi gerekiyor eğer kompresör sağlamsa, sıkıntı iverter kartta, işinin ehli bir elektronikçinin bakması lazım. kolay gelsin...

Teşekkür ederim. eğer baktırabilirsem mesajla bilgi veririm.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri