Klima dış ünitesi aşırı ısınabilir mi?

seferi_

Üye
merhaba öncelikle iyi forumlar
nette gezerken kontrolkalemi.com a rastladım ve içeriği gerçekten ilgi çekici şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
benim problemim yeni taktırmış olduğum LG artcool 12btu klimanın dış ünitesiyle ilgili isim ve marka verdim çünkü sanıyorum arıza oranı yüksek bir klima
klimam takıldığı gün takan ekip gaz kaçağı olduğunu söyleyip klimayı geri söktü ve değişim kapsamında 1 hfta sonra yenisi takıldı
klimamın dış ünitesi kücük bir cam balkonun içerisinde (5 parça camın 1 parçası cam hep açık) buna rağmen içeriye girdiğimde ciddi bir sıcaklıkla karşılaşıyorum sizce bu normal mi ?
bunun dışında iç ünite ile tavan arasında 12 cm bir boşluk var evdeki klimaların en yükseği bana biraz yüksek geldi biraz araştırdığımda montaj plakasında en az 20 cm bosluk bırakılması gerektiğini yazdığını öğrendim sizce 12 cm bosluk bir problem yaratır mı
tecrübeleriniz için tekrar teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• image0.jpeg
    image0.jpeg
    349.7 KB · Görüntüleme: 91
  • image1.jpeg
    image1.jpeg
    283.5 KB · Görüntüleme: 112
  • image2.jpeg
    image2.jpeg
    342.2 KB · Görüntüleme: 64
  • image3.jpeg
    image3.jpeg
    113.3 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
2 konu var.

Dış ünitenin olduğu balkonda klima çalışırken cam balkon kanatları açık konumda çalışmalı. Oyle bir kanat açık olmaz. Hava alması lazım.

İkinci konu iç ünite evet tavandan en az 20 cm aşağı monte edilmeli idi. Bu şekli ile isitmada çok verimli calismaz. Isıtma ayarında önündeki hava üfleme kanatları tamamen aşağı yere bakıyor olmalı ki verim alabilirsiniz.

Isıtma da ısınan hava yükseldiği için erken otomatik yapacaktır. Dediğim gibi on hava panjurunu aşağı yönde uflemesini sağlarsınız bir nebze verim alırsınız.

klimayı takan dahiler niye balkona koymuş? apartmanda ofis var onun 18binli balkonda balkonuyanı panjurla kapalı birde korkulukta tabela var balkonun dışında bile cehennem gibi dışarı alınmalı...

Şahsen uzmanlık alanım değil fakat termodinamik dersi alan biri olarak, siz içeriyi soğuturken dışarıyı ısıtacaksınız. Yani bunun genel adı ısı pompasıdır. Isıyı bir ortamdan diğer bir ortama pompalar. Dış ortamın olduğu alanın ısınması doğaldır. İçeriyi soğuturken özetle tesisattaki ilgili gazın sıkıştırılarak yoğunlaşıp genleşerek içerideki ısıyı dışarıya taşır. Normalde dış ünite perfomans ve verim için tamamen havadar bir yerde olmalıdır. Binamızda benzer bir durum vardı ve bir metrekare balkon pvc kapalıydı ve neredeyse pencereler eriyecekti!

Klima soğutma modunda iken dis ünite ısınır. Bu normal. Ama ısıyı iyi atamadığı yere koyulursa cihaz şişebilir. Bu havada sorun olmaz ama yazın tüm camları açmanız gerek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri