Led tabela yapımı

Arkadaşlar merhaba;
Başlıktada belirttiğim gibi led pano uygulaması yapmam gerekli,fakat bu konuda açıkçası deneyimim yok.Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var.Ledleri şerit halinde satın almak istemiyorum,projeme uygun sizlerin belirlediği bir zemine,daha doğrusu piyasada ne tür bir zemin üzerine işleniyorsa bu zemine delikleri deldikten sonra ledleri sıralamak ve çalıştırmak istiyorum.Bana bu zeminin ismini,nereden temin edebileceğimi,satın alacağım ledlerin kodunu ve devre bağlantıları konusunda deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim.Hoşçakalın...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eğer sabit yazılı bir tabela yapacaksan ve bu konuda fazlaca bir çalışman olmadıysa "LED çubuk/şerit " kullanmanı tavsiye ederim... İstediğin gibi kesip biçip montajını yaparsın...

Eğer şerit kullanmayacaksan Delikli Pertinaks işini görebilir . Yapacağın LED yazı karekter boyutuna göre özel kestirebilirsinde ,hazır şekilde satılanları da var... Örneğin 15x30 cm her bir karekter için 15x30 cm lik delikli pertinaks işini görbilir...

Ya da Flexi Glas a montaj yapabilirsin...

LED ler minumum 15000 mcd lik olsun yoksa gündüz istediğin parlaklığı elde edemezsizn...

Karekterlerin boyutuna göre 8mm 10 mm LED kulanabilirsin... Karekterler 15-20 cm civarında olacaksa 5mm lik LED işini görebilir...

LED lerin parlaklık şiddeti de önemli...

Sayın mesutelb,verdiğiniz seçeneklere göre bir araştırma yaptım ve plexiglas alıp üzerine kendim işlemeye karar verdim.Böylece zemin problemini çözmüş oluyoruz,şimdi ledler ile alakalı araştırmalar yapıyorum.Parlaklık derecesi önemli demişssiniz,önermiş olduğunuz 15000 mcd lik parlaklıktaki ledleri satın almalıyım öylemi?Bu arada dediğiniz gibi sabit yazılı bir tabela yapacağım.Önerdiğiniz ledleri numune olarak vakit bulabilirsem gidip yerinde deneyeceğim.Ledler ile alakalı uygulama yapmış olan deneyimli arkadaşlarda satın alacağım led ile ilgili önerilerini,ve uygulama çalışmalarını burada paylaşırlarsa sevinirim.Hoşçakalın...

Sayın mesutelb,verdiğiniz seçeneklere göre bir araştırma yaptım ve plexiglas alıp üzerine kendim işlemeye karar verdim.Böylece zemin problemini çözmüş oluyoruz,şimdi ledler ile alakalı araştırmalar yapıyorum.Parlaklık derecesi önemli demişssiniz,önermiş olduğunuz 15000 mcd lik parlaklıktaki ledleri satın almalıyım öylemi?Bu arada dediğiniz gibi sabit yazılı bir tabela yapacağım.Önerdiğiniz ledleri numune olarak vakit bulabilirsem gidip yerinde deneyeceğim.Ledler ile alakalı uygulama yapmış olan deneyimli arkadaşlarda satın alacağım led ile ilgili önerilerini,ve uygulama çalışmalarını burada paylaşırlarsa sevinirim.Hoşçakalın...

Sabit yazılı tabela yaptım ve ilk çalışmam elimde duruyor , deneysel amaçlı tutuyorum elimde , yarın müsait olursam fotoğrafını çekip dıştan da(görünen taraf) nasıl bir cam/şeffaf veya renkli plexiglas koyduğumu görürsün... Fikrin olur....

Son düzenleme:
mesutelb arkadaşım bi şey sormak istiyorum sana ...picten gelen sinyalle yaklaşık maximum 80-90 led yakmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor transistörle mi ya da optokuplörlemi yapmalıyım...

eğer satırlar anot ise picin çıkışlarına transistör bağlayıp bu şekilde sürmelsiniz.aksi taktirde fazla akım çekeceğinden picin portları zarar görür

tamamda arkadaşım ben transistörün bağlantısını yapamıyorum beyzi picten gelen sinyal ucuna kollektörü seri bağlı ledlerin katoduna, emiteri gnd ye mi? yardımcı olursanız sewinirim

yok.beyzini pice collektörünü +vcc emiteri ise led'e bağlıcaksın

teşekkür ederim arkadaşım sağolasın...bi deneyim bakalım....

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,126
Son üye
itsnotmuchh

Yeni konular

Geri