Matrix led tabela yapımı

merhaba arkadaşlar,
matriks led tabela yapımı konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilirmi?
50X40 cm tabela için,diziliş mantığı, programlama vs
teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar bu konuda internettede bilgi birikimi çok az,
projede yok nedecek kadar az.
bilgisi olan arkadaşların katkıda bulunmasını rica ediyorum.
teşekkürler

bu konu biraz daha tecrübe istediği için, led matrix seçimi sürülmesi, program mantığı ve yazılması, pc ile irtibatın sağlanması gibi ... yeni başlayanlar için ağır bir devre olabilir.

Değerli arkadaşlar,
Ben 71 yaşındayım ama hepinizin bildiği gibi ögrenmenin yaşı yoktur.Bende şu son zamanlarda LED lere kafayı taktım.Evimde bazı lambaları şerit led kullanarak led lambaya dönüştürdüm.Bunları gören komşularımda aynı şeyleri onlarada yapmamı istediler.Onlarada yaptım ve çok beğendiler.Yani herşeyi şerit LED kullanarak yaptım.Ama şimdi devamlı müşterisi olduğum gözlükcüm de benden LED le aydınlatılmış bir yazı istedi.Yazılacak olan kelime LENS.Bunuda şeritle yapabirim ama ben plexiglas üzerine delikler delerek tek tek led le yapmak istiyorum.Bana bu seri devreye ait bir şema lazım.
Dikkat ettim, şerit Led ler 3 lü seri bağlanmış gruplar halinde, parelel olarak birbirine bağlı.Fakat bu 3 lü seri baglı led lerin arasın da bulunan direnc kullanılmış ve ben bu direncin değerini tesbit edemedim.Tabiki ben 3 den daha fazla ledi seri baglamak istiyorum.Bana bu hususta yardım edebilirmisiniz.
Hazreti Ali demişki , bana bir harf öğretenin kölesi olurum.Bende aynı durumdayım.Bana öğretene çok minnattar kalacagım.Sağolun.
Ankara dan DAMAT.

hocam ben size yardım etmeye çalışım ledleri seri bağlarsanız voltajı yükselir ama akımı tek bir ledin çektiği akım olur. ledleri paralel bağlarsanız voltajı bir ledin çektiği voltaj olur ama bu seferde akım her bir ledin ayrı ayrı akımının toplamı akım çeker.yani seri 10 tane ledi bağlıyacaksanız 10x2 20 volt vermeniz lazım hiç dirençsiz ledin her birinin voltajının 2 volt olduğunu düşünürsek tabi, ona görede direncinizi ayarlamanız lazım kullanıcanız kaynaga göre umarım yardımcı olmuşumdur.

slm damat amca öncelikle led tabelabaşlamadan bi düşün bu iş bilmeyene saç baş yoldurur.illa yapıcam diyorsan önce pleksinialıcaksın sonra cnc lezer yada routur gibi bir tezgah bulusaksın bir çizim yaptırıp deliklerin geliceği yerlerin çizimi sonra pleksiyi bu çizim ile deldiriyorsunuz 4,75 mm çapında olucak delikler.mantarn çoğu 4,80 gelmektedir.bu ledleri pense ile tabelaya dizeceksiniz sonra internete led direnç hesabı yazıparattırın bir hesap şeması çıkacak oraya kaç volt yapmak istediğinizi vs yazıp ne direnci kaç led ile bağlayacağınızı vericek size.12 volt yaparsanız 3 lü bağlamaktan başka bişey olmaz ama 24 voltu tavsiye ederim sayılar 2 katı kadar oluyor örneğin direnç 330 beyaz led 6 ad bağlayabiliyorsunuz renklerde ad deyişiyor kırmızı 9 gibi tabi bu rakamlar 24 voltta neyse direnç hesaplama programı bunları veriyorsize.bu şekilde bağlayın rahat olur 12 volt zor.sonra tabelaya bir kasa güzel bi izalasyon oldu bitti.bukadar basit yani led tabelanın kartı çizimi devresi yok herşeyi el ile yapacaksınız kolay gelsin amcacım

Selam sevgili KONDANS ve sanada selam sevgili MESUTTUTAL,
Öncelikle her ikinizede çok teşekkür ederim.Tavsiyelerinizi yazıcıdan çıkarıp masamın üstüne koydum ve tekrar tekrar okuyarak neler yapmamın icap ettiğini planladım.İşe piyasada satılan şerit LED lerle başladım ve bahçe deki ışık donanımını ve sensorlardan yapmış olduğum alarm sistemindeki ışıkların hepsini şerit LED ler kullanarak değiştirdim.Hepside çalışıyor.Bunu gören komşularımda bahçe ışıklandırmalarını İnanın bana Aralık ayından beri sanki emekliliğim bitmiş yeniden işe başlamış gibi oldum.Hakkaten bu LED denen tatlı mikroplar bazen insana saçı başı yollduruyor ama genede yılmadım.Hatta evde bulunan abajurların bazılarınıda LED e çevirdim.Velhasıl bu işler içinde gözlerimi muayene ettirip yeni gözlük aldım.Hatta hanım dediki yeni gözlükler niye.Bende ona senin güzelliğini daha iyi görebilmek için deyince sevindi.EEE hanımlara iltifat etmek lazım.Size tekrar teşekkürler.Bu hafta Gözlükcü arkadaş da benden bir LED yazı istedi.Ona LENS yazan bir LED tabela yapacagım.Piyasada 30 x 15 delikle tabela buldum.Yarın işe başlıyacağım.Neticeyide bildireceğim.Hepinize selam ve sevgilerimi iletirim.Görüşmek üzere hoşca kalın.

Arkadaşlar,
Bana lütfen normal bir LED ile LED Matrix arasındaki farkı izah edebilirmisiniz . Teşekkürler

Selam arkadaşlar bu ledleri yerleştireceğimiz tabelanın düyük ebatlarda hazır delinmiş plakaları varmıdır acaba bilen gören varsa paylaşabilirmi

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri