Led Avize'nin şerit led'lerini değiştirmek

tyll2

Üye
Merhaba,
Led avizenin beyaz ledlerini gün ışığı olarak değiştirmek istiyorum.
Avizede 150-190V 300 mA iki adet led sürücü çıktı. Şerit ledlerde 2835 yazıyor
Avizeye 70 cm den 6 adet toplam 4,2 metre led lazım.
Avizede 150-190V 300 mA iki adet sürücüye uygun 3825 şerit led bulamadım.
Bu duruma uygun 5 metrelik şerit led bulabilir miyim ?

Fotoğraflar:

20220123_224613.jpg

20220123_224820.jpg

20220123_224848.jpg

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çıkış 150 - 190 volt yaziyor. Bu bilgiye göre o ledler seri bagli. Piyasada gördüğünüz ledler muhtemelen 12 volt.

Iki şekilde ilerleyebilirsiniz.

1 -) Bu ledlerin aynısından bulup kullanacaksınız.
2 -) Bu sistemi 12 volta donustureceksiniz.
Teşekkür ederim cevap için, ledlerin üzerinde fotoğrafta ki bilgilerden başka bir bilgi yok.
Mesela 180v şerit led olur mu ?

Avizenin led ve trafo bağlantı kısımlarından ve ledlerin birleştiği kısımlardan net fotoğraflar eklemeniz mümkünmüdür olayı tam olarak netleştirmek için.

Önceki mesajda belirtildiği gibi bu sürücüler oldukça yüksek voltajlı ve bunlar genelde kare tip (TMS) asma tavan armatürlerinde kullanılmaktadır. Bir avizeden iki tane bu sürücüden çıkması çok ilginç.

Avizenin led ve trafo bağlantı kısımlarından ve ledlerin birleştiği kısımlardan net fotoğraflar eklemeniz mümkünmüdür olayı tam olarak netleştirmek için.

Önceki mesajda belirtildiği gibi bu sürücüler oldukça yüksek voltajlı ve bunlar genelde kare tip (TMS) asma tavan armatürlerinde kullanılmaktadır. Bir avizeden iki tane bu sürücüden çıkması çok ilginç.
Avizede 6 tane kol var. Her bir koldaki led şerit 70 cm uzunlukta. Her üç kol bir sürücüye bağlı idi. Fotoğraf ekledim.

240ac76a-b0a2-41b3-98c1-505bc1ecfe50.jpg

00f08aa4-56bd-4100-adf3-c1ca2f82d814.jpg

Buda avize ;

71NUiW860QL._AC_SL1500_.jpg

İlginç bir tasarım olmuş ancak biraz önce ne yapabiliriz diye düşünürken neden böyle yaptıklarını farketmiş oldum. Şimdi biz 12v standart şerit ledlerden kullansak paralel olduğu için ledler her 70cm lik parça 10w güç çekse 6 kol 60w yapar. Bu durumda bize minimum 12v 5-8 amper arası bir trafo gerekir fakat piyasadaki bu güçte trafoların hiç birisi o avizenin kutusuna sığmaz. Bu lambayı üreten vatandaşlarda bu sorunu Akımı yüksek tutmak yerine Voltajı yükselterek çözmüşler.

Avizenin şerit ledleri seri bağlantı (özel bir üretim olsa gerek) üstüne her şeridi tekrar seri bağlamışlar.
Trafo 150-190 olduğuna göre her bir kola ortalama 50-60volt arası gerilim düşüyor.

12volt şerit ledlerle yapacağınız sistem size biraz pahalıya patlar gibime geliyor. Hem 5mt şerit led alacaksınız hemde 12v trafo üstüne birde avizeye sığacak bir trafo biraz tuzlu olur bence.

Benim aklıma gelen ilk tavsiye bu Ünal Aydınlatmaya ulaşıp bu şerit ledlerden eğer istediğiniz gibi 3400-4000K arası bir renk sıcaklığında varsa size satıp satamayacaklarını sorun.

Eğer böyle birşey mümkün olmazsa farklı bir yol düşünmek lazım. @serkan_48 hocanın belki bir fikri olabilir bu avizeye sığabilecek uygun maliyetli bir çözüm.

Yukarıda çözüm sunan ustalara ilave olarak direk 220V luk şerit Led kullanabilirsiniz.

Aklıma hiç gelmedi bu fikir belkide onların basit bir voltaj düşürme devresiyle çalıştığını düşündüğüm için fakat öyle değillermiş. Bir kaç ürün inceledim ve her bir metresi doğrudan 220v ile çalışıyor, buda demek oluyorki bu ledler de seri bağlı şekilde üretiliyor. Bu verdiğiniz bilgi sayesinde konu sahibi arkadaşın işi çok kolay olacak. 1metre 220v ise 70cm kestiğinde tahminim 190v civarlarına düşe bilir. Ancak hesaplamak lazım yinede tabiki.

Aklıma hiç gelmedi bu fikir belkide onların basit bir voltaj düşürme devresiyle çalıştığını düşündüğüm için fakat öyle değillermiş. Bir kaç ürün inceledim ve her bir metresi doğrudan 220v ile çalışıyor, buda demek oluyorki bu ledler de seri bağlı şekilde üretiliyor. Bu verdiğiniz bilgi sayesinde konu sahibi arkadaşın işi çok kolay olacak. 1metre 220v ise 70cm kestiğinde tahminim 190v civarlarına düşe bilir. Ancak hesaplamak lazım yinede tabiki.
220 v AC olacak,o zaman sürücü iptal edilecek değil mi ?

220 v AC olacak,o zaman sürücü iptal edilecek değil mi ?

Hayır doğrudan AC ile olmaz. Ledlerin 1metresi 220v siz 30-35cm kesmeniz gerekecek bu durumda devreden tahmini 10-12 tane led çıkmış olacak ve besleme voltajı 180-190 arası bir civarda olacağını düşünmüyorum. Her bir beyaz led için 3-3,5v düşersek.
Avizenin kendi sürücülerine kolları üçer üçer paralel bağlayıp kullanacaksınız.

Tabi bunları ben belli bir ürün ortada olmadığı için teorik olarak değerlendiriyorum. Alış veriş sitelerinden bir kaç ürün inceledim ve buna göre her bir metre led 220v ve her yarım metre led 110v olduğu açıklamalar gördüm.

Ayrıca sürücüleri kullanmak ledlerin titreşimini azaltır yada tamamen engeller buda daha sağlıklı bir aydınlatma sunacaktır. Titreşimli ledler ( basit ve ucuz sürücüler) bazı insanlarda baş ağrısı vs. gibi olumsuz etkiler yapabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri