Kumanda sorusu

Arkadaşalr kumanda sorum var. Start butonuna bastıktan 20 dk sonra motor 5 saniye çalışacak ve duracak 20dk içinde butona basınca sistemde değişiklik olmayacak yine her halikarda sistem aynı çalışacak

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
çift zaman rölesi kullan
ilkiyle 5 sn sonra mororu devreden çıkar
ikincisiylede motor devreden çıktıktan sonra 20 dakika devreye girmesini engelle

sayın yüksek gerilim
şemada zr2 normalde kapalısını mühürlemeden önce koyup komple enerjiyi kesseydiniz daha iyi olmazmıydı
bu durumda stop a basmadan start veremessiniz gibime geliyor

sayın akkanat yorumunda haklıdır devreyi restlemek gerekir ki bunun içinde kilitlemelerden önce kontak olmalıdır.saygılar..... Elektrik Teknikeri(1987 den beri-9 Eylül Üni).......

Bu ufak detay gözümden kaçmış bılgılendırdığınız için tesekkur ederım.Bu arada yorumlarınız yerine çizimlerınızı de gormek ısterız.1987 den beri eminimki bir çok kayda deger cızımınız olmustur.Forumda göremedimde...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

hocam bu konularda kendimizi nasıl geliştirebiliriz
ben yeni teknikerim yani bi firmada işe başladım bu konularda pratik yapmam gerekiyo bana bu konu da ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim

Klasık kumanda tamamıyle kısısel yetenege ve hayal gucune endekslenmıs bır daldır.Yukarıda belırtılen sema ogrenılmesı gereken temel devrelerden bır tanesıdir.Forumumuzda ekts adlı bır cızım programı var sımılasyon ozellıklı ,onu ındırıp alıştırma yapabılırsınız.Ayrıca otomatık kumanda bolumunde KİTAP ÖDÜLLÜ OTOMATİK KUMANDA SORULARI başlığı adı altında soru ve cozumlerı yer almakta .Bu sekılde yeterlı bır alt yapı olusturabılırsınız.Çalışmalarınızda başarılar..

bence bu kadar zaman rölesine ihtiyaç yoktu. yeni tip zamanlayıcıları kullanarak kısa yoldan çözebilirdiniz. yani on tıme ve off tıme zamanlarınızı giriyor ve motoru bağlayacağınız kontaktörü kumanda ederek çalıştırıyorsunuz. ben bu sistemi hava tanklarında ve tesisatta biriken suları tahliye amaçlı valflere bağlayarak kullanıyorum. 4 sn. valfler çalışıyor 15 dk. duruyor. tabi uygunluğu hakkında tercih sizin... benimki sadece bir öneri

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri