Kumanda problemi proje ödevi

scirfay

Üye
IMG_20240415_201129.jpg
Arkadaşlar proje ödevim,tek gereken şey devrenin çalışması lütfen yardımcı olun 😓

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
S1 start butonuna basıldıgında, k" kontaktörü, (13/14) yardımcı kontaklar üzer,nden kendini kilitliyor .(mühürlüyor.)
k1 ıle birlikde, TR1 zaman rölesinin i / 2 kapalı kontağı üzerinden, k2 güç kontktörü (motorun) çekiyor.
Bu arada TR2 zaman rölesi 1/2 kapalı kontağı üzerınden de, TR1 zaman rölesi devreye giriyor ve ayarlı zaman süresi kadar saymaya başlar, ayarlı zaman süresi sonucunda,TR1 1/3 normalde açık kontağı kapanır. ) TR 1 kapalı kontağı üzerinden devrede olan k2 güç kontaktörüde devre dışı kalır)TR2 zaman rölesi de saymaya başlar, onun ayarlı zaman süresi sonunda da, onun kapalı kontağı devresini açacağından, TR1 devre dışı kalır, TR1 devre dışı kalınca da , onun kapalı kontağı uzerinden k1 güç kontakötrü tekrar devreye girei. Döngü, böyşece devam eder.

İşlrm esnasında, s= stop butonuna basılırsa veya f4 termik rölesi motor zorlamıpda açarsa, işlem durur. Yine, f1 kumanda devresini sigorta devre dışı olursa, sistem çalışmaz veya duracaktır.
Bu arada, f3 olarak görünen sıgorlara , motor akımına uygun olan güç sigortalarıdır. Ama, şemada, tek tek 3 tek faz sigorta gibi görünüyor. 3 fazlı sigorta olarak çizilmesi gerekir.

Tesekkur ederim bide şey sorucaktim i/2 gerçekten öyle mi yoksa 1/2 mi olucak
S1 start butonuna basıldıgında, k" kontaktörü, (13/14) yardımcı kontaklar üzer,nden kendini kilitliyor .(mühürlüyor.)
k1 ıle birlikde, TR1 zaman rölesinin i / 2 kapalı kontağı üzerinden, k2 güç kontktörü (motorun) çekiyor.
Bu arada TR2 zaman rölesi 1/2 kapalı kontağı üzerınden de, TR1 zaman rölesi devreye giriyor ve ayarlı zaman süresi kadar saymaya başlar, ayarlı zaman süresi sonucunda,TR1 1/3 normalde açık kontağı kapanır. ) TR 1 kapalı kontağı üzerinden devrede olan k2 güç kontaktörüde devre dışı kalır)TR2 zaman rölesi de saymaya başlar, onun ayarlı zaman süresi sonunda da, onun kapalı kontağı devresini açacağından, TR1 devre dışı kalır, TR1 devre dışı kalınca da , onun kapalı kontağı uzerinden k1 güç kontakötrü tekrar devreye girei. Döngü, böyşece devam eder.

İşlrm esnasında, s= stop butonuna basılırsa veya f4 termik rölesi motor zorlamıpda açarsa, işlem durur. Yine, f1 kumanda devresini sigorta devre dışı olursa, sistem çalışmaz veya duracaktır.
Bu arada, f3 olarak görünen sıgorlara , motor akımına uygun olan güç sigortalarıdır. Ama, şemada, tek tek 3 tek faz sigorta gibi görünüyor. 3 fazlı sigorta olarak çizilmesi gerekir

Tesekkut ederim bide şey sorucaktim i/2 gerçekten öyle mi yoksa 1/2 mi olucak
1 / 2 normalde kapalı kontak, 1 / 3 normalde açık kontaktır. Sizin şemada iki ayrı mustakil kontak var gibi görünüyor, ama piyasada, çok zor bulunur. Onun için, 1, müşterek, ( common) kontak olarak ızah etmeye çalıştım.

Peki normalde ne olur ne olur ne olmaz hocam böyle istemez belki diye ( düşünceniz icin teşekkür ederim)
1 / 2 normalde kapalı kontak, 1 / 3 normalde açık kontaktır. Sizin şemada iki ayrı mustakil kontak var gibi görünüyor, ama piyasada, çok zor bulunur. Onun için, 1, müşterek, ( common) kontak olarak ızah etmeye çalıştım.

Ekli dökümandakı, zaman rölesi kontakları, bahsettiğim, encersör kontaktır. Dediğim gibi, 1-2 NC/normalde kapalı; 1-3 NO normalde açık kontak olarak kullanılmaktadır.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (43).png
    Ekran Görüntüsü (43).png
    344 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim

Yeni konular