Kullanılan kablo kesiti

Merhaba , bir sorum var , biraz araştırdım fakat net bir cevap bulamadım ,

Mesela şebekeden alınan 2x0.75 mm2 kablodan bir seri lamba test standı yapmak istiyorum. Fakat seri lamba standında kullandığım kablolar 2x1,5 mm2 , ben bu standı şebekeye bağladığımda 2x0.75mm2 olan kabloda bir ısınma veya fazla akım çekme olayı olur mu standtaki 2x1.5 mm2 kablolardan dolayı yoksa 2x0.75 mm2 kablonun çekmesi gereken akım kadar mı çeker standın kabloları , yani 2x1.5 mm2 kablolarda 2x0.75 mm2 kablonun çekeceği akım kadarını mı alır ? Genel olarak düşüm akım çeken kablonun sonuna yüksek akım çeken kablo bağlandığında düşük akım çeken kabloda ısınma ve bir tehlike olur mu yoksa yüksek akım çeken kablo , düşük akım çeken kablonun akımı kadar mı akım çeker.

Bir de ben bu standa toprak bağlantısı yapmalı mıyım , gerekli midir ?

Teşekkürler .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
- Toprak,elektriğin gittiği heryere mutlaka gitmeli,
- Standda kullanacağınız güç toplamı 300-500 watı geçmiyecek ise 3x0,75 kablo kul-
lanabilirsiniz,
- Kuracağınız stand üzerinde 2x4 amp,B tipi,
asgari 3 kA bir sigorta ve kaçak akım şalte-
ride olursa iyi olur,
- 3x1,5 kablo kullanırsanız, biraz daha büyük güç kullanabilirsiniz.

Peki hocam bu standa klamensle bağlantı yaparken şebekeden alınan kabloyla , klemensin stand girişine birleşik 2 faz ve nötr koyabilir miyiz , sadece standda enerji var olduğunu anlamak için 1 pararel bağlantı çekip klemensten , çekilen hatta bir ampul bağlamak gibi.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri