Kramayer & Pinyon

bunada cevap yaz sayı 1604 olsun....

sizden tek ricam; yaptığınız bir sistemin bir karede olsa fotoğrafını yayımlar mısınız.. Sizin gibi engin bilgiye sahip her konuda yorum yapabilen (lüzumlu yada lüzumsuz..!) birisinin neler yaptığını görmek isteriz... daha önce yine sormuştum ama yayımlamamıştınız özel demiştiniz... Neden korkuyorsunuz Aselsan mühendislerimiz gibi vururlar diye mi? yoksa Atom bilimcimiz gibi uçağınızı mı düşürürler diye korkuyorsunuz Allah aşkına birtane yapıp çalıştırdığınız makine, sistem, aparat, ataçman her ne olursa olsun paylaşın lütfen.. Gelip elinizi öpeceğim emin olun...eğer yayımlamaz iseniz hakkınız daki şu düşüncem sabit olacak bundan emin olun..; emekli bir amca boş vakitlerinde toplum içinde dolaşıp vakit geçirmektense, burada herkese lüzumlu yada lüzumsuz, kimini eleştirerek kimine fırça atarak, kimini azarlayarak, kimi ile de dalga geçerek vakit öldüren birisi....! umarım beni şaşırtırsınız ve bu düşüncem değişir...umarım ben yanılıyorumdur... saygılarımı sunuyorum diyeceğim ama önce cevabınızı bekleyeceğim... ardından gerekirse sunarım.

Son düzenleme:
dişlilerde diş formlarının taşlanmış olduğunu hiç görmedim, gören varsa yada taşlattım diyen varsa yaptırdığı yerin adresini paylaşırsa sevinirim...

Bu sorunuzu cevaplamayı unutmuşum.

http://www.polymak.com/db/katalog/KHK_Duzeltme.pdf

Avrasya Mühendislik - Kremayer Dişli, Pinyon - Rack&pinion

İnternette taşlanmış dişli anahtar kelimesi çoook sonuçla döner.

Sahi hiç görmedin mi ?

Her zaman yazdığım gibi , beni izlemeye devam et..

Bu sorunuzu cevaplamayı unutmuşum.

http://www.polymak.com/db/katalog/KHK_Duzeltme.pdf

Avrasya Mühendislik - Kremayer Dişli, Pinyon - Rack&pinion

İnternette taşlanmış dişli anahtar kelimesi çoook sonuçla döner.

Sahi hiç görmedin mi ?

Her zaman yazdığım gibi , beni izlemeye devam et..

bana bunları göstermeniz birşey değiştirmez ki. Az önce Avrasya Mühendislik firmasını aradım ve sordum dişli prfilini taşlama gibi bir hizmetimiz yok dediler, yaı şekilde Şahin rulman da aynı cevabı verdi ve eklediler sadece biryer yapıyor Marmara Dişli diye onların haricinde bulmazsınız... bizdeki ürünlerin sadece dış kenarları taşlanmıştır dediler... evet görmedim, şaşırdınız sanırım sanki görmüş gibi... elimizde SEW, FLENDER, İ-MAK, BONFIGLEO ve NORD gibi dünyada ün uyapmış ve kendini kanıtlamış dişli sistemler mevcut ama hiç birinde daha rastlamadım ama bana tecrübe oldu.. nerede gerekir halada öğrenemedim... her neyse biraz atarken araştırın derim....

Sayın üyelerimiz lütfen birbirinizi değil devreleri yargılayın. Rica ediyorum formülleri asın, makineleri kesin ama karşınızdaki kişiyi hedef almayın. Aksi halde karşılıklı atışma nedeniyle bir konuyu daha kapatmak zorunda kalacağız.

İkitelliye git Marmara dişli gibi bir çok firma bulabilirsin.

Sayın üyelerimiz lütfen birbirinizi değil devreleri yargılayın. Rica ediyorum formülleri asın, makineleri kesin ama karşınızdaki kişiyi hedef almayın. Aksi halde karşılıklı atışma nedeniyle bir konuyu daha kapatmak zorunda kalacağız.
ben kimseyi yargılamıyorum sadece bana yaptığı bir sitemden ufakta olsa görsel bir paylaşım bekliyorum...kuru gürültü her yerde var bu şahsın tavırları, insanları küçük görmesi eğer konu kapatmıyor ise benim yazdığım eleştiri hiç kapatmamalı.. takdir sizin ister kapatın ister kapatmayın... ama bu şahıs kendi uygulamasından bir görsel paylaşmadıkça benim onun hakkındaki düşüncem kesin ve değişmez.. benim için sadece boş konuşan birisi......

Moderatör tarafında düzenlendi:
Diş profili taşlayan firmalar var. Mesela Kartal sanayide dişli taşlaması yapan firmalar var. Hatta diş profillerine sert krom kaplama bile yaptırmak mümkün. Ama bunun için dişliyi yaptırırken belirtmeniz gerekir ki adam gereken toleransı versin. Dişli imalatçıları da merkezleme yaparken yeterince hassas davranmıyorlar. %3 hassasiyetle merkezleyen bulursanız şanslısınız. Bu yüzden toleransıyla imal ettirip, ısıl işlemden sonra taşlatırsanız daha hassas olur.
Helis kremayer kullanmanın çok gerekli olduğunu zannetmiyorum. Ama illa kullanmak isteniyorsa ve motorla dişli arasına yatak koyamıyorsanız, yapabileceğiniz şey sağ ve sol helis iki kremayeri yan yana bağlayın, yine iki adet sağ sol helis pinyon dişliyi de yanyana bağlayın sorununuz çözülür. Piyasada çavuş dişli (veya ok dişli) yapan firma pek yok. Ya Maag tezgahı veya Sunderland tezgahı gerekir.
Dişlilerin evolvent yapısı gereği sürtünme vardır. Taşlamayla bu sürtünmeler azalır dişlinin ömrü uzar. Tabiiki uygun bir yağ ile yağmak da gerekir.

KAZIMUGUR abi söylemek istediğin şey ek resimdeki gibi okllar yönünde motor milinin hareket etmesimi?

Bu arada merak edenler varsa, ben tembel bir SİENSİ ciyim bu sebepten halaaaa sistem yatıyor. Tüm motor ve şase tamam bir toplamak kaldı ama bakalım ne zaman toplıyacaz...

Helis.jpg

2 kramiyer yanyana kulağa hoş geliyor. bir resim yada film varmıdır acaba görsek yapabiliriz herhalde.görmeden empati biraz zor gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,393
Kullanıcılar
450,277
Son üye
Hzomero

Yeni konular

Geri