Kontrolkaleminizi sıksık kontrol edin..

Yıllardır zahiri elektrikte de yanan kontrol kalemini kullanmam.ne kullanırım 140- 400 volt gerilim aralığında çalışan bir 10 mm led le yapmış olduğum gerilim probunu % 99 doğru bir ifadeyle ne ampulu patlayıp aldatmlaz ne dirençi temassızlık edip yanıltmaz .tabiiki kondansatör olan devrelerde yanılma olacaktır.kondansatörü devreden çıkarmadıysak .akılda bulunsun

ArkadaŞlar dİjİtal konnrol kalemİ almayi dÜŞÜnÜyorum malÜm ÇaliŞtiĞim ortam iŞ saha normal kontrol kalemlerİ gÜneŞ iŞiĞi vurduĞu zaman hİÇ bİr İŞe yaramiyor ne dersİnİz nerde bulabİlİrİm.

Arkasaim katiliyorum neon lambali kontrol kalemlerİ ne İŞİk vurduĞunda hİŞ bİŞeye yaramaz

kardeşim bende sana ölçü aleti kullanmayı öneriyorum. ben yıllardır çalışıyorum kontrol kalemi kullanmadım. ayrıca yiyeeğin ekmeğin varmış.

doğru söylüorsun en garantisi ölçü aleti fakat onuda sürekli yanımızda taşıyamıyoruz.dijital kontrol kalemleri malum kalem niyetine cebinde taşıyabileceğin birşey.

yorumların hepside harika,evet bencede izeltaş kontrol kalemi derim şaşmayın izeltaştan ben hiç şaşmam ama o sönmez diye birşey yok,kontrol edeceksin önce enerji olan bi yerde,ölçü aleti kullanacaksın oda olmadı kabloları birbirine bari çakıştır eger varsa sigorta atsın bari....

arkadaşım o çakıştırma olayı biraz hatta baya bir tehlikeli tecrübelerime dayanarak konuşuyorum çıkan ark ışığıyla yanma tehlikesi bile geçirebilirsin geçen sene dediğin olaya benzer birşey başıma geldi tesiste 160 kw güçünde bir motorun kontaktörünü değiştirelim dedik motorun enerjisini kestik kantaktörün panoya bütün bağlantılarını çıkardık malesef yaklaşık 15 cm solumuzdaki 100A NH sigortaların 6 tanesi patladı ve benim yüzüm tanınamıcak bir hale geldi ellerim daha berbat neyseki yine elektrik işinin başındayım kısacası arkadaşlar karavana iş yapmayın aklınızda olsun bu NH sigortalara dikkat edin hiç bir sorun teşkil etmeden kendi kendine patlıyor. aman dikkat

sercaba arkadaş dediğimi yanlış anladın galiba,normalde kontrol kalemi ile kontrol et çalışanla çalıştıgından emin olacaksın,yok normalde değilmi elektrik yinede sen kabloları bilinçli bir şekilde çakıştır ne olur ne olmaz,gene anlatamadım galiba,bak şimdi nemli yerde çalışıyorsun diyelim ki motorun klemensleri yanmış değiştireceksin,sigortasının indirdin,termigini attırdın,uyarı levhasını astın motorun klemens kutusunu açtın ve az önce panoda denedin çalışan kontrol kalemi ile kkontrol ettin elektrik yok iş neye kaldı sökmeye,ha işte tam bu sırada elini kolunu dokundurmadan pense ile söktügün kabloyu şöyle bir diğerlerine değdir,bilinçli olarak,ya bilmeden avuçlarsan ya elektrik varsa,tedaşçılar yaparlar genelde elektrik yokken ne olur ne olmaz diye telleri kısa devre yaparlar çalıştıgı süre içinde,hepsi yapmazda kimileri,önlemini alacaksın

------------------------------------------------------------------------------------------

tam söz izeltaştan açıldı daha dün yazdım buraya bugün o güzelim izeltaş artık yok, iki fazın arasında kaldı garibim hem ucu gitti hem yanı çok agır darbe aldı,gitti bir sekiz milyon daha

Düzenleme: BuRçin.

Arka arkaya mesaj atmak yerine son mesajınız üzerinde bulunan Düzenle tuşuna basarak ekleme yapınız.

tamam arkadaşım son kontrol tamam orda doğrusun ama dikkat!!!!!

gecmıs olsun
bende senın gıbı kontrol kalemıyle 380 v kobloyu kontrol ettım lamba yanmadı fakat ben garantı olsun dıye ellemeden once kontrol kalemıyle ıkı fazı kısa evre ettım ve işte o an kontrol kalemının ucu patlayarak eridi ve bende kontrol kalemıne guvenmem.

Forum istatistikleri

Konular
128,285
Kullanıcılar
450,117
Son üye
3ZİNED_

Yeni konular

Geri