kontrol kartlarımız

Daha önce "PWMBase Freq" ayarının ne işe yaradığını, hangi değeri alması gerektiğini, değer aralığının ne olması gerektiğini anlayamamıştım. 5 ile 1000 arasında değerler verildiğini gördüm.

Sanınırım PWM'e bağlı üretilen 0-10V analog voltajın tam doğru çalışması için kullanılıyor. (?)

Mach3, Ports & Pins, Spindle Setup, Motor Control, PWMBase Freq
Kartın hangi frekansta PWM sinyali ürettiğini bilmek lazım. Yani oraya doğrudan kartın kılavuzunda yazan değer giriliyor. AKZ250'de 1000 olarak ayarlanıyor.

O zaman şöyle anlatayım.

Şimdi Şeyma'ya açılacaksın. Bir kahve içelim diyeceksin. Ama kendinde o kadar güç yok. Bir anda gücünü toplayıp bunu becerebilsen de o sırada kalpten gidip devreleri yakabilirsin.

Devreyi bozmamak için ne yapacaksın? Kızın arkadaşı OYA'ya "ayşe'yi benim için ayarlar mısın? onunla bir kahve içsek" dersin. Bu senin devrelerinin sağlığı için daha hafif bir yöntemdir.

Dolayısıyla sen sinyali Oya' oya ise ikiniz arasında bir yalıtım köprüsü gibi olur. Yükü alır. Ayşe reddetse veya ters tepse de yüzüne karşı herkesin içinde bizzat eli eline bakarken yapmadığından o negatif etki sana yansımaz. Evet cevabı verirse de hiçbir sorun yaşamadan devrelerin mutlu olur. Sağlık bir şekilde çalışmaya devam eder.

İşte OYA burada opto-isolator oluyor.:)

O zaman şöyle anlatayım.

Şimdi Şeyma'ya açılacaksın. Bir kahve içelim diyeceksin. Ama kendinde o kadar güç yok. Bir anda gücünü toplayıp bunu becerebilsen de o sırada kalpten gidip devreleri yakabilirsin.

Devreyi bozmamak için ne yapacaksın? Kızın arkadaşı OYA'ya "ayşe'yi benim için ayarlar mısın? onunla bir kahve içsek" dersin. Bu senin devrelerinin sağlığı için daha hafif bir yöntemdir.

Dolayısıyla sen sinyali Oya' oya ise ikiniz arasında bir yalıtım köprüsü gibi olur. Yükü alır. Ayşe reddetse veya ters tepse de yüzüne karşı herkesin içinde bizzat eli eline bakarken yapmadığından o negatif etki sana yansımaz. Evet cevabı verirse de hiçbir sorun yaşamadan devrelerin mutlu olur. Sağlık bir şekilde çalışmaya devam eder.

İşte OYA burada opto-isolator oluyor.:)
O şeyma şu şeyma : ) http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar...nlayacagi-bir-sekilde-anlatabilir-mi-40507406

anlayanlar şunu bir deneyebilirse harika olur.

DAC.png

Bu devrenin yukarıda görülen sadece direnç+kapasitör kısmı PWM sinyalin anolog sinyale çevirilmesi için yeterli. Akım düşmezse bire bir 5 volta kadar çevirebilir. acpl-p480 ile PWM sinyalin hızlı ve güvenli (opto) aktarılması ve +10 volt girişi sayinde aralığın 0-10 volta çıkarılmasını sağladığını düşünüyorum.

Arduino ile ilgi olsa da dakika 1:40 da benzer direnç+kapasitör ile analog çevrim gösterilmiş;

İstanbul'da acpl-p480'u kolay bulursam bu devreyi denerim.

Son düzenleme:
Ben de acpl-p480'i direnc.net'e bulamadım. Büyük ihtimalle muadili vardır ama kod numarasını bilenlere sormak lazım.

Son düzenleme:
O şeyma için doğan arabaların üstüne binmek filan lazım. Her şeyin bedeli var.

Yanlış anlamıyorsam 0-10V olarak adlandırılan çıkışların bazıları (belki de hepsi), 0-10V analog voltaj değil sadece baz olarak kullanılabilecek PWM dalga üretiyor. PWM (Pulse Width Modulation) ise kare dalga, sıfırla %100 arasında değişebiliyor. Analog voltaja dönüştürülmesi gerekiyor. Bu dönüşümü yapan kartlara örnek;

https://www.aliexpress.com/store/pr...32635902555.html?spm=2114.12010615.0.0.0qQcDd
hayır bu kart hem pwm hemde 0-10 v ayrı ayrı verebiliyor

hayır bu kart hem pwm hemde 0-10 v ayrı ayrı verebiliyor

Sadece PWM 0-10V analog voltaj dönüştürücüler bile 6$ civarı. Üzerinde 0-10V çıkış olması ve diğer özelliklerini de göz önüne alınca, bu kartın fiyat(5-6$)/kalite olarak çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Yanlış anlamıyorsam 0-10V olarak adlandırılan çıkışların bazıları (belki de hepsi), 0-10V analog voltaj değil sadece baz olarak kullanılabilecek PWM dalga üretiyor. PWM (Pulse Width Modulation) ise kare dalga, sıfırla %100 arasında değişebiliyor. Analog voltaja dönüştürülmesi gerekiyor. Bu dönüşümü yapan kartlara örnek;

https://www.aliexpress.com/store/pr...32635902555.html?spm=2114.12010615.0.0.0qQcDd
Bende linkteki kartin ayisindan var. Reuter'a takmistim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri