kontrol kartlarımız

grts11

Üye
arkadaşlar ekteki yer alan kontrol kartını kullanıyorum.ben gayet memnunn kaldım.sizinlede paylaşmak istedim.spindle için anolog çıkışa sahip.probe ve limit switçh var.tek eksigi home input yok.kullanan varmı forumda bu karttan.
cnc-breakout-board-st-v2.jpg

Bu ve benzeri kartlar 5-6$'dan başlıyor. Düşük fiyatlı olmaları nedeni ile dar bütçeli projeler için iyi bir çözüm olabilir. Birbirine benzeyen Çin malı kartlar var, hangisi iyidir hangisi kötüdür bilen, kullanan arkadaşlar tarafından tartışılmasında fayda var.

Bu kartlar hangi özelliklere sahip olmalı? Opto koruma, röle sayısı, kartın hızı (üzerindeki entegreler), sorunsuz bir spindle bağlantısı için gerekenler, voltaj girişi ...

Ucuz olanlar, PC'de paralel port ilavesi ile ikinci bir kart olarak, giriş/çıkış eksikliği duyanlar için de çözüm olabilir

Son düzenleme:
Keşke herkes bugüne dek tecrübe ettiği kontrol kartları ve programları eksisi artısı ile paylaşsa bütçesine ve kaldırabileceği problemleri net olarak görebilse acemiler

Benim fazla deneyimim yok çünkü bu güne kadar sadece 2 tane kontrol kartı kullandım. İlki 4 eksenli TB6560 idi. 2 yıl idare edip kendini imha etti. Sonra AKZ250 aldım. Çok memnunum.

Tornam için aldığım ama henüz ayarlarını yapmadığım bir C11GS (paralel port kullanıyor) kartım var. Onunla ilgili düşüncelerimi ilerleyen haftalarda yazacağım.

Ben Savebase (Haoyu) marka, sürücülerin ve kontrol kartının bir arada olduğu 4 eksen TB6600 sürücü entegreli kart aldım. Acemilik kararımdı şimdi olsa kontrol kartı ve sürücüleri ayrı ayrı alırdım. Nedeni ise en ufak arızada tamamının devre dışı kalacak olması. Çin'den aldığım kart için sorduğum soruya bile net bir yanıt alamadım, arıza olursa nasıl çözeceğim belirsiz. Sadece CNC'ye bağlamadan denemeler yaptığım için kartım hakkında yorum yapamıyorum.

Kontrol kartının ayrı olmasının bir faydası da 5-6$'lık ucuz bir kartla başlayıp gerekirse ileride yüksek fiyatlı ama daha iyi bir karta geçebilme olasılığı.

TB6600 entegreli sürücü kartları ayrıca satılıyor, tek tek alınabilir. Max 36-42 volt, 4 amper ve uygun fiyatı ile bir çok amatörün işini görebileceğini düşünüyorum (örneğin aşağıdaki gibi kargo dahil 6.60$'lık bir kart ile) . Maliyetleri düşük olduğu için tamir etmeye uğraşmak yerine şimdiki servislerin yaptığı gibi atıp yerine yenisi takılabilir, kenarda yedek bulundurulabilir.

https://www.aliexpress.com/store/pr...00001730872.html?spm=2114.12010612.0.0.RbmPHV

Son düzenleme:
Benim fazla deneyimim yok çünkü bu güne kadar sadece 2 tane kontrol kartı kullandım. İlki 4 eksenli TB6560 idi. 2 yıl idare edip kendini imha etti. Sonra AKZ250 aldım. Çok memnunum.

Tornam için aldığım ama henüz ayarlarını yapmadığım bir C11GS (paralel port kullanıyor) kartım var. Onunla ilgili düşüncelerimi ilerleyen haftalarda yazacağım.

çok teşekkürler abi böyle bir oluşum çok güzel bir yol haritasına dönebilir :D
akz den memnun musun abi ? yaşadığın problemleri de değinsen :)

Şahin'deki Red LPT'den kullanıyorum. Memnunum. Tek sorun input girişlerinin yeterli olmaması.

3 pin home switch+1 pin touch zero probe= Toplam 4 pin. E-Stop'u bağlayacak veya soft limit değil extra mekanik switchler için giriş kalmıyor. Dolayısıyla VFD sürücünün çıkıştan hata-durduruma komutu gönderip cnc'nin durmasını sağlayamıyorsunuz.

arkadaşlar ekteki yer alan kontrol kartını kullanıyorum.

Sanırım aşağıdaki örnek sizin kartınızla aynı yapıda. En ucuz (5-6$) kartlar bu tip.

BB_1.png

Bu tip kartları daha iyi tanımanın bizler için önemli olduğunu düşünüyorum. İnternetten anladıklarımı yazarak, varsa eksik ve yanlışlarımın arkadaşlar tarafından düzeltilmesi ile konunun daha iyi anlaşılmasına çalışıyorum.

Bu kartta paralel portun sınırlaması ile 5 giriş var. Bu girişler istenirse sağdaki 12-24V girişi ile beslenebiliyor. Bunun iki faydası var. Birincisi girişlerin 5 voltan yüksek voltaj ihtiyacını karşılamak. İkincisi ise giriş ve çıkış voltajlarını ayırarak, PC-paralel portun güvenliğini sağlamak. Dijital analog voltaj ayırımı diye de geçiyor.

Burada sadece 5 girişin opto (optocoupler-optik anahtar) ile korunduğunu, paralel port çıkışlarının ise opto korumasız olduğunu düşünüyorum. Örneğin daha yüksek fiyatlı aşağıdaki kartta girişlere ilave, çıkışlar için de bir sıra opto (5+12) görülüyor. Opto, sinyalin sadece ışıkla iletilmesini ve voltaj hatalarının izole edilebilmesini sağlıyor. Ayrıca kartların üzerindeki opto hızının, veri iletim hızını da etkilediğini düşünüyorum. Hızı belirleyen (darboğaz) entegreler de olabilir. Kaliteli ve yüksek fiyatlı kartlar için hız bilgisi de verilirken bu kartlar için herhangi bir bilgi verilmiyor.

Yukarıdaki kart 5 eksen olsa da jumper ile P17'yi röleye ayırdığınızda 4 eksene düşüyor.
USB den 5 V alabileceğiniz gibi sağ alt klemenslerden de 5 voltla besleyebilirsiniz.
Yine sağ altta P1 PWM için ayrılmış ayrıca sağda 0-10V için klemensler var. Spindle'a bağlayıp kullanan varsa ve bilgi verebilirse sevinirim.

BB_2.png

Son düzenleme:
Bu da bu başlıkta kalsın. Kullanmadım. TR'den bir kişi satın almış ama kim acaba "H***l S."
Tek sorun kullanandan yorum bulamadım. BITSENSOR diye bir firmada yok.

Pulse rate: Max 200K (per axis)

Axis number: 4 axis (XYZ axis and a rotation axis)
Digital input / output: 8/4
Hand wheel interface: support
Frequency converter interface: support
Power supply: 5VDC
Power consumption: less than 4W
Application software: Mach3
Data interface: Ethernet
10V AVI çıkışları direk üzerinde..

Fiyat : 60 dolar -> 211,434 TL

HTB1W79gNVXXXXbzXpXXq6xXFXXXy.jpg

Son düzenleme:
USB ve ethernet kontrol kartlarının tamamı XP-Win7 sonrası versiyonlarda sorunsuz çalışıyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri