kontrol kalemi bozuk mu

soruyu sormadan önce kafanı yorcan düşüncen kontrol kaleminin içini aşçan incelicen sorunun cevabını bulamassan sorcan kendini kolaya alıştırmıcan elektrikçilik bilgi tecrübe beceri merak işidir seni çırak olarak görüyorum hoşuna gitmeyen cevaplarda olsa herkasifikirlerine saygı duymalısın

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
öncelikle şunu belirtmek isterim daha öncedende bu tip tartışmalar yaşanmış ve arkadaşlarımız gereken cevapları vermişlerdi. bizim meslekte basit diye bir kavram yoktur. basit gibi görülen soruları tartıştıkça göreceksiniz ki altından çok çok önemli sorular ve cevaplar çıkacak bunlardanda bir çok arkadaşımız istifade edecektir. soru senin için basit olabilir ama soruyu soran arkadaş içinde önemli olabilir.sen cevap vermek istemeyebilirsin ama unutmaki senin sorduğun bir soruda bir başkasına basit gelecek ve sende istediğin cevapları alamamış olacaksın.kaldı ki arkadaşların verdiği cevaplarda son derece güzel ve bilgilendirici olmuş cevap veren herkese teşekür etmek yerine alaycı tavırlarda bulunmak bu formdaki değerli arkadaşlarımıza yapılacak saygısıslık olur diye düşünüyorum. slm
Mrb rezistans ustam..umarım iyisindir..evt ustam bu tip tartışma yaşandı ve yine olayın ortasında ben vardım..dediğim gibi hoşuna gitmeyen bir yer olursa cevap vermeyerek tepkini ortaya koy..ama insanları küçük görmenin anlamı yok...bu işin teoriğini okumayan insanların büyük sorunu...adam vardır elektrik ustası arızayı çok çabuk bulur giderir ama teorikte birşey sor bİlemiyebilir...bazı arkadaşlarımız da işin teorik kısmını bilmediği için başkalarına basit gelen sorular onun için zor olabilir..bırakalım da bu tür arkadaşlarımız bunları buralarda öğrensin..ben arkadaşımı tebrik ediyorum böyle bir konu açtıgı için..çok önemli ve hassas bir konu...

öncelikle şunu belirtmek isterim daha öncedende bu tip tartışmalar yaşanmış ve arkadaşlarımız gereken cevapları vermişlerdi. bizim meslekte basit diye bir kavram yoktur. basit gibi görülen soruları tartıştıkça göreceksiniz ki altından çok çok önemli sorular ve cevaplar çıkacak bunlardanda bir çok arkadaşımız istifade edecektir. soru senin için basit olabilir ama soruyu soran arkadaş içinde önemli olabilir.sen cevap vermek istemeyebilirsin ama unutmaki senin sorduğun bir soruda bir başkasına basit gelecek ve sende istediğin cevapları alamamış olacaksın.kaldı ki arkadaşların verdiği cevaplarda son derece güzel ve bilgilendirici olmuş cevap veren herkese teşekür etmek yerine alaycı tavırlarda bulunmak bu formdaki değerli arkadaşlarımıza yapılacak saygısıslık olur diye düşünüyorum. slm
deniz havası senin kafanı karıştırmış

sayın ustam insanlar aya marsa gidiyor biz kontrol kaleminin çalışma sisteminle uğraşıyoruz tesisatın enercisini kumandayla kesmek istiyorum nasıl kesebilirim bir kontaktör uzaktan kumandalı zil butonu ben kafamı çok yordum senin bilgin benden daha fazla olduğuna inanıyorum bukonuda bilgilerini bekliyorum

sayın ustam insanlar aya marsa gidiyor biz kontrol kaleminin çalışma sisteminle uğraşıyoruz tesisatın enercisini kumandayla kesmek istiyorum nasıl kesebilirim bir kontaktör uzaktan kumandalı zil butonu ben kafamı çok yordum senin bilgin benden daha fazla olduğuna inanıyorum bukonuda bilgilerini bekliyorum
mrb sayın balkanlar...bir çocuk önce sürünür sonra emekler sonra ayaga kalkar sonra da yürür...insanlar anasının karnında marsa çıkmıyor..ve sadece dünya aya çıkanlardan ibaret değil..sadece sen veya ben çıktım diyelim..ya altımızdaki yeni yetişen insanları böyle mi yetiştireceğiz..dalga geçerek sordugu soruları küçümseyerek ve onların durumunu hafife alarak mı? yoksa siz değerli ustalarımızın yardımcı, bilgilendirici ve önayak olmasıyla mı? sizce hangisi? o halde elimizin altında hiç soru sormadan çıraklar acemiler yeni işe başlayan insanlar nasıl yetişecek?

Evet güzel soru ve okullar bu yüzden var önceki nesillerin bildiğini gelen nesillere aktarıyorlar. Buarada ben emeklemeden yürümüş bizimkilerin demesine göre ;).
Bence doğrusu bu gibi az karışık konuları önce netten iyice araştırmak olmadı çevremizden(usra ,kalfa, diğer çırak veya yan sokaktaki kalfa ve çırak) yine tatmin edici yönde değilse en son burada sormak. Çünkü yüz yüze baktığın sabahtan beri yanında durduğun ustanın, kalfanın ruh halini bilirsin ve soru sormak için doğru zaman olup olmaduğını tartarsın fakat burda bunu bimek mümkün deiğl, kim hangi tarfından kalktı bilemeyiz.
Bir lafına daha katılıyorum bilmediğimiz sağda solda bulduğumuz kontrol kalemi ile işe kalkışmak yanlış, çalıştığını bildiğimiz kendimize ait bir tane üzerimizde taşımamız şart deypi konuyu tatlıya bağlamak istiyorum.

hocam herkes sizin gibi usta olmayabilir..buradaki bazı arkadaşlar işe yeni başlamış olabilir..ne güzel işte basit de olsa sormuş ve gerekli cevaplar verilmiş...bu sayede bilmeyen arkadaşlar da öğrenmiştir belki...Elektrikte basit diye birşey yoktur hocam..basit dediğimiz şeyler insan hayatına mal olabiliyor.. hele de bu elektrik ise ....yukarıda yaşanmış bir olayı yazdım..arkadaşın olayına benzer..arkadaş az kalsın ölüyordu....... ayırıca arkadaşımızı tebrik ediyorummm...buradan çıkarılan sonuç sağda solda gördüğümüz kontrol kalemi ile kontrol yapmamak....saygılar....
basit soruları foruma yazılmaz veyatta yazmayın neden yazıyorsunuz diye konuya cevap vermedim yazılmamasını düşünüyorum dedim bu benim şahsi fikrim herkes herkesin düşüncelerine saygılı olması gerekir kontrol kaleminin içini açsa sorunun cevabını bulcak şimdiki çıraklar kendilerini tembelliğe alıştırıyorlar elektrikle ilgili hiç bilgisi yoksa bir soruya 25 35 kişi cevap veriyor hangisi engüzel bilgi nasıl çözcek dağa çok kafası karışçak birazda kendileri gayret etmeleri gerekiyor herhangi bir arızaya gittiğinde forumamı yazcak

basit soruları foruma yazılmaz veyatta yazmayın neden yazıyorsunuz diye konuya cevap vermedim yazılmamasını düşünüyorum dedim bu benim şahsi fikrim herkes herkesin düşüncelerine saygılı olması gerekir kontrol kaleminin içini açsa sorunun cevabını bulcak şimdiki çıraklar kendilerini tembelliğe alıştırıyorlar elektrikle ilgili hiç bilgisi yoksa bir soruya 25 35 kişi cevap veriyor hangisi engüzel bilgi nasıl çözcek dağa çok kafası karışçak birazda kendileri gayret etmeleri gerekiyor herhangi bir arızaya gittiğinde forumamı yazcak
ne zaman bu foruma soru sorduysam aldıgım cevaplar harikaydı ustam...çok geliştirdim kendimi bu forumda...soru sormaya ve kendimi geliştirmeye devam edicem izninle....

Hadi bakalım bir de bunun nasıl çalıştığını tartışalım
all-weather-multi-function-digital-tester-862.jpg

l-Voltage-Detector-Pen-font-b-Tester-b-font-Sensor.jpg

şaka bir yana ülkemizde sarının açık mavisini satıyorlar Bundan çok memnunum özelliklerini bildiğiniz varsayıyorum her neyse söylemek istediğim ucuna sanırım 3 lü telefon kablosunun dış kısmı kılıfı koyarak 2. resimdeki gibi kullanabilirsiniz arkadaşlar :) temassız izeloleli çok amaçlı kontrol kalemi

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri