kontrol kalemi bozuk mu

ustalarım mrb...bugun akrabamızdaydık..bir prizi kontrol edecektim..evlerinde kontrol kalemi vardı..bir prize soktum kontrol kalemini ışık çok şiddetli yandı..diğer prize sokayım dedim sokmamla birlikte ışık çok şidettli yandı yine ama bu sefer beni çok şidettli elektrik çarptı hemen kontrol kalemini elimden attım..

1. soru: Kontrol kalemi bozuk mu?
2. soru: Kontrol kalemi prize soktugumda neden ışık çok şidettli yanıyordu...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bende acemiyim ama kontrol kaleminde kaçak olabilir mi acaba muhtemelen bozuktur ama parlak yanmasını bilmiyorum.

İçindeki kömürün direnci baya bi düşük olmuş. ya çin malı dandik bişey ya da içine su filan mı kaçtı nedir. Normal değil yani. Dolayısıyla direnç az olunca akım fazla olmuş hem seni çarpmış hem şiddetli yanmış.

vallahi siz siz olun sağda solda gördüğünüz kontrol kalemini prize sokmayın..arkadaşın teki evde bir priz bağlarken o ev sahibinin kontrol kalemini sokmuş prize ve yerde de su varmışş...arkadaş anlatıyo beni yakaladı ve bırakmadı diyor...baya tuttuktan sonra gözünü hastanede açmış...şoka girmişti..allahtan düzeldi...Yani kontrol kaleminiz izeltaş gibi kaliteli markalardan alın ve bunu tornavida niyetine de kullanmayın..çok tehlikeli valla..sana da geçmiş olsun kardeşim...1 tl'lik kontrol kalemi ile iş yapmayın...

İçindeki kömürün direnci baya bi düşük olmuş. ya çin malı dandik bişey ya da içine su filan mı kaçtı nedir. Normal değil yani. Dolayısıyla direnç az olunca akım fazla olmuş hem seni çarpmış hem şiddetli yanmış.
çok korktum ya valla...o zaman kontrol kaleminin içindeki körünün direnci yüksek öyle mi?

direnci 10 MegaOhm seviyelerinde olması lazım.

10 megaohm kaç ohm dur hocam...bir topraklamanın direnci nedir hocam?

0.000000000001 ohm = 1 piko ohm
0.000000001 ohm = 1 nano ohm
0.000001 ohm = 1 mikro ohm
0.001 ohm = 1 mili ohm
1 ohm = 1 ohm :)
1.000 ohm = 1 kilo ohm
1.000.000 ohm = 1 mega ohm (ki bu değer açık devreye denk düşer buradan elektrik geçme ihtimali çok zayıftır)
1.000.000.000 ohm = 1 giga ohm
1.000.000.000.000 ohm = 1 tera ohm
burdaki "ohm" kelimesi yerine litre metre volt falan gibi değişik şeyler de yazsan birim eğer 1. derecedense eşitlik aynıdır bu kelimeler sadece sondaki sıfır sayısına göre kısaltmalardır. biraz gereksiz açıkladım ama severdim küçüklüğümden beri bu birimleri :) ama dediğim gibi aynı şeyleri metrekare metreküp için kullanamazsın. birim üs değerinin 1 olması lazım.

1 MOhm = 1 000 000 Ohm dur. Kontrol kalemi içindeki direnç yükseldiğinde değil, düştüğünde elektrik çarpar. Direnç orada akıma karşı zorluk yaratıyor. Yani sana ön direnç bağlanmış oluyor. direnç düşerse senin üzerinden geçen akımda artmış olacak. Buda sende sağlık sorunları yaratabilir ( elektrik çarpması)

ustalarım mrb...bugun akrabamızdaydık..bir prizi kontrol edecektim..evlerinde kontrol kalemi vardı..bir prize soktum kontrol kalemini ışık çok şiddetli yandı..diğer prize sokayım dedim sokmamla birlikte ışık çok şidettli yandı yine ama bu sefer beni çok şidettli elektrik çarptı hemen kontrol kalemini elimden attım..

1. soru: Kontrol kalemi bozuk mu?
2. soru: Kontrol kalemi prize soktugumda neden ışık çok şidettli yanıyordu...
böyle basit konuları foruma yazılmaması gerekiyor diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri