Jeneratör çıkışında faz kaleminin / kontrol kaleminin çalışabilmesi

omurolmez

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam Kawasaki GE 2200 jeneratörün prizine bir arkadaşım kontrol kalemi ile baktığımda ışığı yandı. Bunun üzerine jeneratörü tahta palet üzerine koydum ve kendim tahta palete çıkmadan ve jeneratöre temas etmeden kontrol kalemi ile tekrar baktım. Yine de kontrol kaleminin ışığı yanıyordu (prizin iki terminalinden de ışık yanıyordu).

Bu nasıl mümkün olabiliyor ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
AC akımdan dolayı bir kutup (muhtemelen üzerinde belirtilmiştir) topraklanmadığı sürece her iki uçta da kontrol kalemini yakar. AC bir trafonun çıkış bobinini (sekonder) gibi düşünün. Burada artı eksi yoktur. Daha doğrusu saniyede 50 kez artı eksi bir biruca bir diğer uca geçerek yer değiştirmektedir.

Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam Kawasaki GE 2200 jeneratörün prizine bir arkadaşım kontrol kalemi ile baktığımda ışığı yandı. Bunun üzerine jeneratörü tahta palet üzerine koydum ve kendim tahta palete çıkmadan ve jeneratöre temas etmeden kontrol kalemi ile tekrar baktım. Yine de kontrol kaleminin ışığı yanıyordu (prizin iki terminalinden de ışık yanıyordu).

Bu nasıl mümkün olabiliyor ?
bir de güzel insan ilave edeyim, kontrol kalemi hiçbir zaman ölçüm ve test aleti değildir. bu işlerde kaçak var mı - yok mu diye anlamanın en iyi yolu akkor flaman ampuldür. kaliteli ölçün cihazlarıdır, kontrol kalemi canı istediği her yerde yanar. onun istediği elektriğin olmasıdır, miktarı ve frekansı önemli değildir. zaten @rsimsek gereken açıklamayı yapmış zaten.

Her iki terminalden de yanmasına takılmıyorum. Yanabilmesine takılıyorum. Şebeke terminallerinden birine tuttuğumuzda, vücudumuz üzerinden toprağa ve oradan da tekrar kaynağa döndüğü için devre tamamlanıyor. Jeneratörde ise kaynak jeneratörün kendisi ve vücudum üzerinden tekrar kaynağa dönemiyor tahta palet yüzünden. Buna rağmen nasıl yanabiliyor ?

Toprak sonsuz çekime sahiptir. Kaynak çok önemli değil ki. Senin dediğine göre Şebekeler de çarpmaması lazım çünkü trafolardan izolasyonlu olarak geliyor.

İnsan vücudundaki toprağa temas etmese de bir miktar eksi yük kontrol kalemi içindeki neon ampulu yakmaya yeterli olmaktadır.

Her iki terminalden de yanmasına takılmıyorum. Yanabilmesine takılıyorum. Şebeke terminallerinden birine tuttuğumuzda, vücudumuz üzerinden toprağa ve oradan da tekrar kaynağa döndüğü için devre tamamlanıyor. Jeneratörde ise kaynak jeneratörün kendisi ve vücudum üzerinden tekrar kaynağa dönemiyor tahta palet yüzünden. Buna rağmen nasıl yanabiliyor ?
Daha ekstrem birşey söyleyim. Hoplayarak test yapın. Yine kontrol kaleminin yandığını göreceksiniz siz havadayken .

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri