Kontaktör,W-otomat,Mcb,Motorlu Mccb vb. Kavramlar

Extremee

Paylaşımcı üye
Merhaba Forum Üyeleri,

Bazı kavramları biliyorum ama tam kafamda oturamadım burdakiler benzer işlerde kullanılıyor.
Genelde koruma amaçlı

kontaktör
mcb ( w-otomat )
mccb
motorlu mccb
röle

(not: röle çalışma mantığını biliyorum ince ayrıntıya girmeden kabaca anlatırsanız daha faydalı olur)
Yeni bir işe başladım bu kavramları tam bilmeden uyguluyolar . Genelde yüksek akım çekenlere kontaktör alçak akım çekenlere röle diyolar :)

Bu konuları araştırarak öğrenmek istedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
wotomat otomatik sigorta çeşitidir. b tipi olan ani atan c tipi olan gecikmeli olarak akım geçtikten sonra devreyi kesen sigorta çeşitidir. yalnız sigoarta lar çok geniş kavramdır nh tipi . cam sigorta . buşonlu olan bazılarıdır. röle ve kontaktörle ilgil bilgi almak istiyorsan kumanda org sitesini ziyaret edebilirsin.

O linkte benim aradığım yeterli cevapları bulamadığım için yeni konu açtım
orada
w-otomat = termik manyetik şalter = mcb = mccb sonucu cıkıyor.(anlatılan 2.mesajda )
o link daha fazla kafa karıştırıyor.

O linkte benim aradığım yeterli cevapları bulamadığım için yeni konu açtım
orada
w-otomat = termik manyetik şalter = mcb = mccb sonucu cıkıyor.(anlatılan 2.mesajda )
o link daha fazla kafa karıştırıyor.

Gerekli cevap verilmiş 2.mesajda:
W-Otomat = M.C.B ( = Miniature Circuit Breaker )
Termik Manyetik Salter = M.C.C.B ( = Moulded Case Circuit Breaker )

Anlaşılmayan nedir?

Anlamadığım nokta şu :
"W-Otomat dedigimiz sigortalar da birer Termik-Manyetik Salterdir, Alisilagelen bir agizla dikdortgen govdeli TMS diye kisalttigimiz salterler de Termik-Manyetik Salterdir.
W-Otomat = M.C.B ( = Miniature Circuit Breaker )
Termik Manyetik Salter = M.C.C.B ( = Moulded Case Circuit Breaker )"
bu yazılmış

w-otomatda bir termik-manyetik şalterdir demiş.
o zaman 4üde birbirine eşit oluyor .

Çokca kafam karışıyor.

Kelimeler ingilizce olup anlamları;
Miniature Circuit Breaker :Minyatür devre kesici
Moulded Case Circuit Breaker: Kalıp muhafazalı devre kesici

Burada vurgulanmak istenen ebatlardır. Birisi minyatür küçük devre kesiciler diğeri büyük kalıp muhafaza içindeki devre kesiciler. Olayın espirisi budur.

mccb nin motorlu olanları kendi açılıp kapananları var diye duydum (kulaktan duyma)

yani w-otomat gibi açtığında manual olarak kapatmak gerektirmeyen.

Motor mekanizması giydirilen tipleride var direk motorlu şalter olarak üretilenlerde.

Bilginize saygım var .

Lakin anlattıklarınız hiç bilmeyen için %100 anlaşılacak kadar deyil . çok karışık gelişi güzel duruyor.

Başka üyelerinde cevaplarını merak ediyorum sıfırdan ilk mesajı kopyalıyorum.

"Merhaba Forum Üyeleri,

Bazı kavramları biliyorum ama tam kafamda oturamadım burdakiler benzer işlerde kullanılıyor.
Genelde koruma amaçlı

kontaktör
mcb ( w-otomat )
mccb
motorlu mccb
röle

(not: röle çalışma mantığını biliyorum ince ayrıntıya girmeden kabaca anlatırsanız daha faydalı olur)
Yeni bir işe başladım bu kavramları tam bilmeden uyguluyolar . Genelde yüksek akım çekenlere kontaktör alçak akım çekenlere röle diyolar :)

Bu konuları araştırarak öğrenmek istedim.Yardımcı olursanız sevinirim.
"
özellikle kontaktör diyince net olarak kafamızda ne canlanmalı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,320
Kullanıcılar
450,156
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri