Kontaktör Bobin Arızası

Merak ediyorum; start butonuna basılıp kontaktor çekmediği zaman bobin uçlarında kaç volt gerilim oluyor?
Bobin uçlarında 220 V gerilim var.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kontaklar ömürlerini tamamlamış olabilir mi? Siz bobine kontaktör yük altında değilken doğrudan 220 V verince kontaklar yüksüz olduğu için birkaç denemeden sonra düzeliyor ancak devre üzerindeyken kontaklar üzerinden geçen aşırı akım sebebiyle yapışık kalıp çekmeye izin vermiyor?​

Sami Bey'in önerdiği manyetik temizlik, demontaj ve montaj sonrası duzelebilecegi kanaatindeyim.

Merhaba arkadaşlar,
Merhaba arkadaşlar, elimde 315 kw AC bir kontaktör var. Bu kontaktör ara sıra enteresan şekilde çekmiyor. Bobin uçlarına doğrudan bir kaç defa 220 volt verip kesiyorum ve sonrasında normal çek-bırak yapıyor. Mekanik bir sıkışıklık yok. Bobin üzerinde bir manyetik etki mi oluşuyor da böyle bir durumla karşılaşıyoruz.

Merhaba, daha önce bu konuyu açmıştım ancak bir sonuca ulaşamadım. Kontaktör uçlarına '220 v supresör rc filtre' kullanmak faydalı olabilir mi diye düşünüyorum. Konu hakkında tecrübe sahibi arkadaşların görüşlerini merak ediyorum.

Bobinde enerji var ve paleti çekememiş haldeyken, tornavidanın sapıyla üzerine birkaç defa tıklattığınızda çekiyor mu?

AEG USW 43 ( 50 yıl önce ;) böyle
bi kontaktör vardı ) 220 volt bobini
DC ye çevirip,her kapamada şaklatıyordum.:D400 kw,direkt start ! ( sırrı gizli . 500 voltluk sistem )
jeneratöre takmışız 20 yıldır çalışıyor . aeg iyi kontaktördü klokner moellerden sonra . şimdiki moeller değil.
zaten semens 3ta 22 gibi kontaktörü bir daha yapamadı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri