Kontaktör İhtiyacım Var

edremit

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar 315 kW motorun kontaktör bobini yandı. Etrafındaki fiberleri falan da yakmış tamiri çok çok zor. Gece 02 den beri uğraşıyoruz saat 07 ye geliyor. Geçici çözüm bulduk ancak kontaktörün kendisini bulursak çok iyi olacak. Yenisi zaten çok zor 2 el de olsa olur.

2 el satan 1-2 Firma ben de biliyorum arayacağım. Bu kontaktörü bilen eden varsa haber ederse sevinirim. Resimini ekliyorum.

Resimden de anlaşılacağı gibi orijinal olursa yerine bağlaması kolay olacak baralar denk gelecek, yedek kontak takımları olacak....

Fotoğraf0032.jpgFotoğraf0033.jpg

Üstat o kontaktörden bulman zor gibi geldi bana. Montaj yerleri ona yakın başka bir markanın modelini bulabiliyorsan ondan al yoksa yeni montaj yeri açarsınız artık.

Üstat o kontaktörden bulman zor gibi geldi bana. Montaj yerleri ona yakın başka bir markanın modelini bulabiliyorsan ondan al yoksa yeni montaj yeri açarsınız artık.
Bence bu noktada biraz emek verip vakum kontaktöre geçiş yapmak uzun süreli rahatlık sağlar ; ayrıca gördüğüm kadarıyla kontaktörleri yıldız üçgen diye belirtilmiş ; böyle devasa bir motora yıldız üçgen yolveriliyorsa bu yöntemden artık vazgeçmek gerekir ; soft starter düşünülebilir .....

Bence bu noktada biraz emek verip vakum kontaktöre geçiş yapmak uzun süreli rahatlık sağlar ; ayrıca gördüğüm kadarıyla kontaktörleri yıldız üçgen diye belirtilmiş ; böyle devasa bir motora yıldız üçgen yolveriliyorsa bu yöntemden artık vazgeçmek gerekir ; soft starter düşünülebilir .....
Çok eski bir sistem olduğu kanaatindeyim ve bu yüzden yıldız üçgen yol vermeleri normal. Hazır bir arıza ile karşılaşmışken revizyon yapıp sistemi yenilemek isterlerse dediğiniz olabilir ama bu seferde ücret fazla gelir diye eski sisteme devam ederler ise tek bir kontaktörü değiştirerek işi halledebilirler. Sonuçta patron sistemin eskisine yenisine değil ucuz ve çalışıyor olmasına bakar. :)

Kontaktörler aynı ise ,ana kontaktörü bara ile şöntleyip ( tabi ana kontaktörde değilse,ve riski ! bildiğinizi düşünerek ),söktüğünüz kontaktörü takarak geçici bir süre öyle çalışabilirsiniz.Hazır bu vesile ile de,soft starteri düşünmekte yarar var.

Son düzenleme:
Hocam linkteki kontaktör AC-1 sınıfı, dolayısıyla sadece ohmik veya çok az endüktif uygulamalar için uygun
Bağlantı özellikleri sizin kontaktörünüze benzediği için dikkatimi çekmişti belki AC3 sınıfları da vardır aynı tipde......

İlgileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.

Kontaktörü dağıttım bobini yanık anca diğer mekanizmaları çok yıpranmış. Araba tekeri misali diğer 2 tanesinin de iyi durumda olmadığı kesin.3 Adet Siemens 3TF 68 sipariş verdim. Önümüz bayram İnşallah sistemi yenileyecek zamanımız olur.

Fahri Abi ben de dediğin gibi yaptım. 1250 A Federal marka bir şalter vardı bunun üzerinden şöntledik. Makine durduğunda şalteri de indirtiyorum için rahat ediyor. Bir de faz korum roleli koruma yaptım ne olur ne olmaz diye. Bunu da fotoğrafını çektim paylaşalım.. Selamlar

Şalterli yıldız üçgen.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri