Konsansatör

unilione

Üye
400 volt 470 mf kondansatör yerİne 450 volt 470 mf kondansatör olur mu acaba karta zarar verİr mİ

tabiki olur voltajın fazla olması problem çıkarmaz. tam tersi 450v olan bir yere 400v takılmaz...

Uluslar arası sistemde 1 Farad(C) kondansatör uçları arasına 1 volt(V) uygulandığında 1Coulomb(Q) 6,275.10^28 tane elektron depolar.
C=Q/V
Kondansatör uçlarına uygulanan gerilim düşerse kapasiteside (C'de) düşer.

verdiğiniz bilgiyle konunun ne alakası var anlayamadım?

verdiğiniz bilgiyle konunun ne alakası var anlayamadım?

Bir devre elemanı seçilirken üzerine düşen gerilime göre seçilir 400V/470mf kondansatöre 400V uygularsanız 470mf kapasite elde edersiniz 450V/470mf kondansatöre 400V uygularsanız 470mf kapasite elde edemezsiniz. Herhalde açıklayıcı oldu.

o konuda açıklama istemiyorum ki konu başlığıyla alakası nedir. soru farklı bilgi farklı 400 v lik yere 450 bağlanabilir mi sorusunun cevabı bu mudur?

o konuda açıklama istemiyorum ki konu başlığıyla alakası nedir. soru farklı bilgi farklı 400 v lik yere 450 bağlanabilir mi sorusunun cevabı bu mudur?

Elektronik bir karttaki devre elemanından bahsediyor olabiliriz aynı sığa değeri alınamayacağından çalışmasında problem oluşabilir. Bu anca elektronik devrenin şeması ve işlevi bilindiği zaman söylenebilir. Evet karta ve devre elemanına zarar vermez ancak direk tak çalıştır ya birşey olmaz demek doğru değildir. Bunu izah etmeye çalıştım sadece.Olaylara dar açıdan bakmamak lazım.

Son düzenleme:
400 voltluk bir sisteme 400v değerinde bir kondansatör bağlamak mantıklı değildir zaten kapasiteyi üst sınırda beslemek patlama riskini göze almaktır. gerilim yükselmesinde kondansatör direk patlar onun için 450 voltluk kapasite bağlamak problem çıkarmaz.

400 voltluk bir sisteme 400v değerinde bir kondansatör bağlamak mantıklı değildir zaten kapasiteyi üst sınırda beslemek patlama riskini göze almaktır. gerilim yükselmesinde kondansatör direk patlar onun için 450 voltluk kapasite bağlamak problem çıkarmaz.
400V seyreden devredeki kondansatör nominal gerilimide 400V olmalıdır hele hele bu bir elektronik devre ise gerilim daha stabil olup çok daha önemlidir.
Aynı mantıkla hareket eden bir meslektaşım kompanzasyon sistemindeki kondansatör güçlerinin yetersizliğinden yakınmaktaydı. 440V'luk kondansatör kullanıyordu Şebeke gerilimi 390V idi. 440V 10kVAr bir kondansatör 390V gerilimde 7,85kVar güç değerine düşer. [ekstra bilgi]
Soruyu soran kişi kartın şemasını ve kondansatörün işlevi hakkında bilgi verirse elektronik mühendisi arkadaşlar daha net bilgi vereceklerdir.

kondansatörün dc de çalışmasını biraz araştırmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri