Ugreen Nexode 30W Şarj Cihazının Smd Sigortası Patladı.

Tinerle sildim çevresinde gözle görülür bir sıkıntı yok sigortayı değiştirip eski bir cihazda denerim çalırşırsa çalışır çalışmazsa sağlık olsun nasıl olsa ücretini geri aldım.
Giriş kısmına 800mA yazıyor yerine uygun 250V - 1A sigorta taksam yeter harelde.
https://www.direnc.net/smd-sigorta
Seri lamba ile test yapın.

1698437760748.png

@Under Ground , @Ar-kur-Tek ustalar, ikiniz de benden gençsiniz. ben bu bedene neler yaptım bir bilseniz, (zaten bilmek istemezsiniz, at çöpe gitsin beni) hani öldürmeyen, öldürmüyor derler ya. işte ben o lanetlilerdenim. 2 kere eşikten döndüm 1 kere gittim geldim. o kadar yoruldum ki yaşamaktan, bazen kendim bitireyim diyorum, ama kızıma böyle bir travma yaşatamam. ha sağlığım nasıl mı? her sabah bir avuç hap ve ayda 1 olmazsa olmaz iğnem ömrümün sonuna kadar. bu arada şerefli ben günde 2 paket sigara ve 35lik olmazsa olmazım. o naneleri bırak filan demeyin, kaç kere denedim, kaç kere tedavi oldum bilmiyorum (amatem dahil) sonra kendime sordum bırakmak istiyor muyum? diye. istemiyorum ki. kötü hastalık filan diye bana akıl vermeyin. kardeşim akciğer kötüsünden gitti.
güzel bir can yücel şiiri ile kapatayım. sağlıkla esenlikle kalın.
1698438751339.png

Sigortayı değiştirmeden önce diğer elemanları da kontrol edin. Devre elemanlarını net seçemedim ama bu tür bir patlama Mosfet yada transistör kısa devresinden yada doğrultucu diyotların kısa devresinden kaynaklanır. Eğer bir sıkıntı yok gibi ise Arkadaşın dediği gibi seri lamba ile deneyin. Eğer kısa devre varsa gücü lamba üzerinde harcayacağından devreyi korumuş olursunuz. Elemanları tekrar kontrol edin.

Sigortayı değiştirmeden önce diğer elemanları da kontrol edin. Devre elemanlarını net seçemedim ama bu tür bir patlama Mosfet yada transistör kısa devresinden yada doğrultucu diyotların kısa devresinden kaynaklanır. Eğer bir sıkıntı yok gibi ise Arkadaşın dediği gibi seri lamba ile deneyin. Eğer kısa devre varsa gücü lamba üzerinde harcayacağından devreyi korumuş olursunuz. Elemanları tekrar kontrol edin.
Smd sigorta direk 220v girişinde temizledikten sonraki görüntü bu şekilde gözle görülür bir sıkıntı yok. Şarj cihazının giriş amperine 800mA yazıyor ben 1A sigorta taksam olur mu? Smd ac-dc diyotu ölçtüm bir sıkıntı yok gibi. Bir de 2A9V yazan parça nedir sanki sonradan değiştirilmiş gibi lehim var.

3.jpg

4.jpg

Sigorta veya tel atıp mutlaka seri lamba ile deneyin.yoksa yine patlar yangına veya ciddi yaralanmaya sebep olur.ayrıca bu şekilde patladıysa mutlaka arıza vardır hala kartta.köprü diyotu kontrol edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri