3V düğme pil kapasitesi hk.

tan er

Üye
Merhaba arkadaşlar,
3 volt saat pillerini saate yerleştirirken veya düğme şeklinde yassı pilleri araç kumandasına yerleştirirken elle artı ve eksi kutuplarından tutmak pile zarar verir mi? Kapasitesi azalır mı?

Eliniz terli değilse sorun olmaz. Önemli olan yerleştirirken kısa devre etmemektir.
Elimizdeki ter kontak noktalarının temasında azalma olmasının yanı sıra kapasitenin azalmasında da zararı olur mu? Çünkü + ve - kutupları arasında neredeyse 1mm den daha az bir açıklık var. Bu açıklığa elimizdeki terin bulaşması bence sıkıntı doğurur ama bir arkadaşımla yaptığım tartışmada kapasite azalmaz dedi bende emin olamadım ustalara sorayım dedim. Çünkü bu pillerin gücü çok az.

Emin değilseniz ya metal olmayan bir pensle pili tutup yerine yerleştirin ya da lateks eldiven kullanın.

Voltaj düşük olduğu için ten direnci yüksek bu yüzden kısa sürede deşarj olmaz. Merak etmeyin.

Voltaj düşük olduğu için ten direnci yüksek bu yüzden kısa sürede deşarj olmaz. Merak etmeyin.
+ ve - kutupları arasında neredeyse 1mm den daha az bir açıklık var. Bu açıklığa elimizdeki terin (asidik) bulaşması oksidasyonun başlamasına ve buda kısa devreye sebep olmaz mı? Bu durum tıpkı akülerin yüzeyindeki asit kirliliğinin pilin artı kutbu ile arasında oluşan dirence benzer ve aküyü yavaş yavaş zayıflatan bir duruma benzetiyorum. Uzun vadede bu durum pilin zamanından önce bitmesi ile sonuçlanır diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Ter içeriğindeki tuzlar oksitlenmeye neden olur ancak pilin ne kadar erken deşarj olmasına neden olur emin değilim.

Terli parmakla dokunduğumuz zaman oradaki nem buharlaşan kadar bir kimyasal oksidasyona neden olur. Yada iki kutup arasında bir direnç oluşturur. Cok çok düşük bir akim akmasına neden olabilir.

Paslanma iki kutup arasına ulaşana kadar pil zaten Bitmiş olur tahminim.

Her iki durumda da pilin deşarj olmasına neden olacağını düşünmüyorum.

Bazi tamirlerde pilin aşırı oksitlendigini yada aktığını görüyorum. Bu durumun pilin kalitesinden kaynaklandigi içindeki elektrolitin sizdigini düşünüyorum. Yoksa terli el ile bu derece ileri oksitlenme mümkün olabilir mi?

Ter içeriğindeki tuzlar oksitlenmeye neden olur ancak pilin ne kadar erken deşarj olmasına neden olur emin değilim.

Terli parmakla dokunduğumuz zaman oradaki nem buharlaşan kadar bir kimyasal oksidasyona neden olur. Yada iki kutup arasında bir direnç oluşturur. Cok çok düşük bir akim akmasına neden olabilir.

Paslanma iki kutup arasına ulaşana kadar pil zaten Bitmiş olur tahminim.

Her iki durumda da pilin deşarj olmasına neden olacağını düşünmüyorum.

Bazi tamirlerde pilin aşırı oksitlendigini yada aktığını görüyorum. Bu durumun pilin kalitesinden kaynaklandigi içindeki elektrolitin sizdigini düşünüyorum. Yoksa terli el ile bu derece ileri oksitlenme mümkün olabilir mi?
Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. Bende garanti olsun diye latex türü eldiven(pudrasız) giyerek pili takmaya karar verdim. Ancak sizin de dediğiniz gibi pili takarken kısa devre etmemek önemli.

Merhaba arkadaşlar,
3 volt saat pillerini saate yerleştirirken veya düğme şeklinde yassı pilleri araç kumandasına yerleştirirken elle artı ve eksi kutuplarından tutmak pile zarar verir mi? Kapasitesi azalır mı?
Ben masaüstü bilgisayarın CR2032 düğme pilini (bios pili) defalarca değiştirdim.Kolumdaki pilli saate CR2032 pili yeni taktım.Bunlar güzel çalışıyor...Şimdi pili takarken elde durgun elektrik olur.Önlem olarak elini önce bir metale değecek eldeki bu durgun elektriği boşaltacaksın.Sonra dikkat ederek takmalısın.Artı yüzey genellikle üstte oluyor buna da dikkat gerekir.
Not:Benim xiaomi akıllı saat var ve şarjı iki hafta iş görüyor.Fakat ben pilli Kalenji Fransız saati takıyorum,çok uzun süre (10 yıla kadar) kol saatte bu CR2032 pil dayanabilir.

Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. Bende garanti olsun diye latex türü eldiven(pudrasız) giyerek pili takmaya karar verdim. Ancak sizin de dediğiniz gibi pili takarken kısa devre etmemek önemli.

En güzeli eldiven kullanmak.

Eldiven yoksa pili çok fazla temas etmeden hızlıca takmak. Yada yapabiliyorsak takmadan önce elleri yıkamak ve kurulamak iyi olur. Ter tuz artığı olmadan monte etmiş oluruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri