kompazasyon

dupisk

Profesyonel Üye
arkadaşlar bir cafede fazlaca reaktif güç var ama sayaç normal trifaza kompazasyon yaparsam tasarrufa bir faydası olurmu

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar bir cafede fazlaca reaktif güç var ama sayaç normal trifaza kompazasyon yaparsam tasarrufa bir faydası olurmu

Normal trifaze sayaç sadece aktif gücünüzü yazar ve buna göre faturalandırılırsınız.Gelen elektrik faturanızın endüktif,kapasitif kısmının altındaki tutar kısmı boş ise (sadece aktif yazan yerin altında değer olması lazım) gerek yok.

sadece aktıf deger yazıyosa hıc ugrasma yoksa bunun ıcın combı sayac alman gereklı yanı aktıf kapasıtıf ve reaktıfı okuyan sayac

Cafe nin kurulu gücü, 9 kw dan aşağıda ise reaktif ücret tahakkuk ettilmez. 9 kw ın üzerınde ve reaktıf ınduktif ce kapasitif sayacları yoksa, dırekt olarak aktif tüketimin%90 ı kadar reaktif ücret tahakkuk ettirilir. Faturalarınızdan önce buna bakınız. Reaktif ücret tahakkuk ettiriliyormu, sonra bır karar verınız derim..

arkadaşlar benim bildiğim kadarı ile kombi sayaç aktif, end. ve cap ı bir birinde ayırarak yazıyor ama normal sayaçlar ise sistemden ne akım geçerse hepsini BİR yere yazıyor veee buda demektir ki asıl tasarruf normal sayaçlarda olur kombi sayaçlarda sizi cezaya girmekten korur kompanzasyon sistemi

Normal sayacdan kastınız nedir. Eski mekanik sayacalardan bahsediyorsanız, aktif sayaç ayrı, reaktif ölçüm yapan sayaclar ise ayrı düzenektedir. Akım trafo uclarının diğerine göre ters baglanması ile, İNDÜKTİF REAKTİF veya İNDÜKTİF KAPASİTİF olarak isimlendirilir ve görevini yaparlardı. Anlatmak istediğinizi anlıyamadım ..

arkadaşlar benim bildiğim kadarı ile kombi sayaç aktif, end. ve cap ı bir birinde ayırarak yazıyor ama normal sayaçlar ise sistemden ne akım geçerse hepsini BİR yere yazıyor veee buda demektir ki asıl tasarruf normal sayaçlarda olur kombi sayaçlarda sizi cezaya girmekten korur kompanzasyon sistemi

sn. Berkesaman ne demek istediğinizi bende anlamadım ''asıl tasarruf normal sayaçlarda olur'' derken ne demek istiyorsunuz bu bir seçenek değilki insanlar tasarruf yapmak için aktif kwh ölçen sayaç alsın sadece yönetmeliklerle belirlenmiş kurallar var buda derki 9 kw dan büyük kurulu gücün varsa Aktif-indiktif-kapasitifi ölçen sayaç takma zorunluluğun var kompanzasyon zorunluluğu yoktur ben cezalı faturamı öderim dersen kompanzasyonda yapmazsın

Birde meslektaşlarımızın çoğunun dikkat etmediği bir şey var dağıtım şirketleri sizin aboneniz sadece aktif bedel ödeyen abone olsa bile faturanıza trafo kaybı adı altında bir tutar ekler ve abonlerde bunu öderler yani tedaş sadece sizden aktif kw parası almaz

Normalden kastım maksimum 60 ampere kadar ölçen ve reaktif kaydı tutmayan trifaze sayaç.
2.Grup sayaçta 100 ampere kadar ölçen reaktif kaydı tutan sayaç
3.Grupta akımtrafoları üzerinden okuyan X5 sayaçlar benim bildiğim böle yanlışım varsa düzeltin.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri