kompanzasyonu kontrol edemiyorum

coffin

Üye
arkadaşlar çalıştığım işletmede üretim olduğunda kompanzasyonum sorunsuz bir şekilde çalışıyor çalışma olmadığında ise reaktif yükseliyor kondansatörleri manuel devreye aldığımda ise tam olarak kontrol sağlayamıyorum sorun hakkında ne yapmam gerekli

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kompanzasyon panosundaki kademelerin kapasitesi buyuk geliyor, sistem yuklu oldugu duruma gore tasarlanmis. Kademeler buyuk oldugu icin aydinlatma vs. gibi reaktif tuketen yuklerde role kondansatoru devreye almiyor ya da alip hemen geri birakiyor, boyle olunca da reaktif cezaya giriyorsunuz diye dusunuyorum, kademe ekleme sansiniz varsa kapasitesi daha dusuk bir kondansator ekleyebilirseniz sorun cozulur diye dusunuyorum.

arkadaşım tesisini bilmiyorum ama sisteminde monofaze kondansatörlerin varmı birde çalışma olmadığı zaman reaktif yükseliyorsa kondansatör yüklerin az geliyordur sen sorununu vede işletmen hakkında tam olarak bana mesaj gönder ben sana yardımcı olayım kardeşim hayırlı çalışmalar

Sanırım sayacınız OG tarafında, trafonuzu sabitle dengelemek yük azaldığında zor olduğu için uzun süreli duruşlarda genelde sorun yaşanıyor. Biz butür sorunları OG den ölçüm alıp AG den düzeltme yaparak kesin çözümler sunuyoruz.

sorunum ewet duruşlarda aynı sorunu her zaman yaşıyorum reaktif %50 lere çıkıyor

___

ilk kondansatörün kapasitesi 25 kvar 48-92,5 96,5 diye devam ediyor sistemde monofaze kondansatörüm yok .çalışma olmadığında hiç biri devreye girmiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım işletmenin özel trafosu varmı? var ise trafoya bağlı kondansatör varmı onu kontrol et yok ise trafoya uygun kondans. röleden bağımsız olarak bağla.var ise kondansatörün kendisini ,kontaktörünü, sigortalarını kontrol et.

ewet var sabit gruplarda sıkıntı yok

___

her duruşta aynı sıkıntı oluyor mutlaka harcama yok denecek kadar az ama endüktif dediğim gibi cezada

Moderatör tarafında düzenlendi:
En küçük kondansatör grubunuzun gücü fazla geliyor. Röle de kapasitife geçmemek için kademe almıyor.
Hesabınızı bir fatura dönemi içinde yapıyorsunuz değil mi?
Eğer bu şekilde uzun süreler boyunca duruşlar gerçekleşecekse ve yük sabit (veya sibite yakın) ise, çok küçük güçlü bir kondansatörü sabit olarak bağlayın (0,5kVAr, 1 kVAr, 1,5 kVAr gibi). Uygun gücü bulup, sabit olarak bırakın ve kontrolünüze de devam edin.
En pratik yol budur.

işletmenizin çalışmadıgı dönemdeki yani aktif kullanımın az oldugu dönemlerde bu konu genelde çoru yerde aynıdır. en az aktif kullanımızın oldugu dönemi tesbit edip bu sorunu rahatça çözersiniz o dönemdeki kullanım gücünüz ne ise ona göre hesaplayıp ilk başa c1 e o kondansatörü koyarak daha sonraki dizilimi devam ettirirsiniz c1= 1kvar c2=2kvar c3=4kvar .............vs.. role ayarlarınızıda yapıp sonuç alabilirsiniz.... kolay gelsin

sizin tesiste monofaze kondansatörün yoksa rölede diğer kademeleri büyük görüyorsa almıyordur kademeye sen tesisin hakkında biraz bilgi ver

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri