Kompanzasyonda Anormal bir Arıza !!!

mstyalvac

Üye
Arkadaşlar Anormal bir arıza ile karşıkarşıyayım sizinle paylaşmak,bi çözüm bulmak için bu konuyu açtım...

Yaklaşık 55-60 kW kurulu gücü olan bi tesisin kompanzasyon sisteminde akım trafoları arızalandı ve r.g.k.rölesinide bozdu..

hem akım trafolarını hemde r.g.k.rölesini değiştirdim.
sistemi devreye aldım akım trafo primer değerini girdim,r.g.k.r si kondansatörleri kendi algılayıp hafızzasına kaydetti..
sistem çalışmaya başladı normal bi şekilde fakat dikkat ettim sadece 9.kademe(son kademe 10kVAr) devreye girip çıkıyor ... bazende 4.kademe 5kvar devreye giriyor...
daha sonra r.g.k.r si alarm ledini yaktı 2 adet alarm var

1.alarm=düşük kompanzasyon
2.alarm=aşırı kompanzasyon

ve bu iki alarmda aynı anda veriliyor...

bu anormal durumu değerlerndirmek isteyen arkadaşların cevaplarını bekliyorum...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
peki değiştirdiğiniz akım trafosunun oranlarını girdinizmi röle hangi programda çalışıyor bir röleniz hakkında bilgi verebilirmisiniz

Arkadaşlar Anormal bir arıza ile karşıkarşıyayım sizinle paylaşmak,bi çözüm bulmak için bu konuyu açtım...

Yaklaşık 55-60 kW kurulu gücü olan bi tesisin kompanzasyon sisteminde akım trafoları arızalandı ve r.g.k.rölesinide bozdu..

hem akım trafolarını hemde r.g.k.rölesini değiştirdim.
sistemi devreye aldım akım trafo primer değerini girdim,r.g.k.r si kondansatörleri kendi algılayıp hafızzasına kaydetti..
sistem çalışmaya başladı normal bi şekilde fakat dikkat ettim sadece 9.kademe(son kademe 10kVAr) devreye girip çıkıyor ... bazende 4.kademe 5kvar devreye giriyor...
daha sonra r.g.k.r si alarm ledini yaktı 2 adet alarm var

1.alarm=düşük kompanzasyon
2.alarm=aşırı kompanzasyon

ve bu iki alarmda aynı anda veriliyor...

bu anormal durumu değerlerndirmek isteyen arkadaşların cevaplarını bekliyorum...

1)Kondansatör güçlerini kendi algıladı demişsiniz buna kesinlikle güvenmeyin kondansatör kapasitelerini manuel olarak tek tek girip kontrol edin.
2)Entes RG312C ve CS modelinde akım trafo dönüştürme değeri girilir primer yada sekonder değer değil yani 250/5A akım trafosu için set değeri 50'dir.
3)yaşadığınız sorun dengesiz yük problemi en az son 3 gruba monofaze kondansatör koyup sistemi takip edin. sorununuz çözülecektir.

Kullandığım cihaz KAELvarkombi-12

akım trafosu değerleri varkombi için primer değerleri girilerek bulunduğundan 50 olarak girdim.

kondansatör değerlerini ise r.g.k.r si kendi algıladı tek tek devreye aldı kondansatörleri o şekilde.. daha sonra ben kontrol ettim algıladığı değerleri karşılaştırdım hepsi doğruydu...

Kullandığım cihaz KAELvarkombi-12

akım trafosu değerleri varkombi için primer değerleri girilerek bulunduğundan 50 olarak girdim.

kondansatör değerlerini ise r.g.k.r si kendi algıladı tek tek devreye aldı kondansatörleri o şekilde.. daha sonra ben kontrol ettim algıladığı değerleri karşılaştırdım hepsi doğruydu...

Röle ayarlarınız doğru ise kademe güçlerinizde doğru ise gruplarınızın hepsi trifaze hiç monofaze koymadınız yada monofaze var ancak trifaze grup güçleriniz çok yükse geliyor monofazeler dengelemeye yetmiyor. Şahsi fikrim monofaze grubunuz olmadığı yönünde.
Sistem bilgilerini hala vermemişsiniz?
sözleşme gücünüz ne?

Sözleşme gücüm 58,270kW monofaze yüker olmasına rağmen monofaze kondansatör takılmamış tüm kademeler trifaze ve dizilişi şu;

1-1,5-2,5-5-5-10-10-10-10

sorun zaten burda çünkü fazlar üzerindeki yükler ve karakteristlik özellikleri farklı olduğundan her fazda ayrı ayrı cos fi gözlenir röleniz monofazlı kondansatörleri destekliyor size tasviyem sisteme ayrı ayrı üç faza monofazlı kondansatörler bağlamanız

50-52kVAr kompanzasyon uygundur. Kademeler;
1-2,5-5-5-5-5-5-10-10-1-1-1
son üç grup monofaze olacak şekilde koyun.Rölenizin kapasite pozisyonunda tüm güçlerini manuel olarak girin. Tüm kademeler kullanılmalı ve kademe güçleri iyi ayarlanmalıki hassas bir kompanzasyon yapabilesiniz.
Akım trafonuz 150/5 olmalı.
Sözleşme gücünüzü 49,9kw gösterseydiniz %33end-%20 kap oranlarına tabii olacaktınız o yüzden sordum.

Son düzenleme:
50-52kVAr kompanzasyon uygundur. Kademeler;
1-2,5-5-5-5-5-5-10-10-1-1-1
son üç grup monofaze olacak şekilde koyun.Rölenizin kapasite pozisyonunda tüm güçlerini manuel olarak girin. Tüm kademeler kullanılmalı ve kademe güçleri iyi ayarlanmalıki hassas bir kompanzasyon yapabilesiniz.
Akım trafonuz 150/5 olmalı.
Sözleşme gücünüzü 49,9kw gösterseydiniz %33end-%20 kap oranlarına tabii olacaktınız o yüzden sordum.

dizilişi şu şekilde yapsak;

1-2,5-5-10-10-10-1-1-1 son 3 kademe monofaze dediin gibi...

peki neden son 3 kademe monofaze birde her faz için 1 er kvar önermişsin neden 1,5 veya 2 değilde 1 önerdin?

akım trafosu neden 150/5 olmalı?

dizilişi şu şekilde yapsak;

1-2,5-5-10-10-10-1-1-1 son 3 kademe monofaze dediin gibi...

peki neden son 3 kademe monofaze birde her faz için 1 er kvar önermişsin neden 1,5 veya 2 değilde 1 önerdin?

akım trafosu neden 150/5 olmalı?

*12 kademenin tamamını kullanmanı tavsiye ederim.
**2,5-1=1,5kvAr sistemin üç fazda 1,5 kVAr hassasiyetle kompanzasyon yapabiliyor demek. Fazlara koyacağınız monofaze kondansatör gücü ne kadar küçük olursa o derece hassas kompanzasyon yaparsınız ve hedef cosfi değerine yaklaşmış olursunuz.Hatta son 6 grubu monofaze yapsanız çok daha iyi olur.
*** 60kw güç olası kompanzasyon arızasında(en kötü durum) cosfi=0,7 halinde çekilen akım 130A dir. Sistem için en uygun değer 150/5 dir. Akım trafoları değerinin %10'u ve altı akım çekilmesi durumunda sağırlaşır. Akım trafosunun büyük seçilmesi bu nedenle dezavantajdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri