Kompanzasyon sorunu

karlos55

Üye
Sayın arkadaşlar sorunum işletmeyi birtürlü cezadan kurtaramıyorum entes rg 12c kullanıyorum ilk kademe 2.5kva kondansatör takılı 2 3 ve 4 kademelerde monofaze 0.350kva takılı 2kademe r fazı 3kademe sfazı 4kademe tfazı olarak bağlı 5kademe 1kva 6kademe 1.5kva 7kademe 2.5kva 8kademe 2.5kva 9kademe 2.5kava takılı cos 0.98 ayarlı 1.00 alınca kapasitif fırlıyor rolenin hertürlü ayarları tamam fakat birtürlü olmuyor kapasitif çoğalınca reaktif indüktif düşmezmi arkadaşlar yada reaktif indüktif çoğalınca reaktif kapasitif düşmezmi ama burda tam tersi oluyor sayactan şüphe ediyorum sayacın bağlantılarıda doğru akım yönleri düzgün fazlar düzgün sayaç makel marka ben şimdi ne yapmam gerek arkadaşlar gündüz fazla yük yok gece tüketimi fazla burası benzinlik birtürlü randıman alamıyorum önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İlk kademedeki 2,5 kvar trifazemi ?Akım trafonuzun çevirme oranı ne ?

evet trifaze akım trafosu tam hatırlamıyorum 10 5 galiba

Sn karlos55
Trifaze akım trafosu olmaz. Akım trafosu bir faza bağlanır yada üç fazada ayrı ayrı bağlanır. RG3-12CS Entesin en yeni modeli üç fazdan akım bilgisi alır.
Fahri yetiş beyin size sorduğu akım trafonuzun değeri. İşletmede hem endüktif hem kapasitiften oranlar aşılıyorsa röle ayarının iyi yapılmamış olmasından kaynaklanır. Gece yük çok az olup 2,5kVAr'lık ilk grup fazla geliyor olabilir. Röle ayarlarını tekrar tekrar kontrol ediniz. Birde çekilen max akım değerini bize bildirin.

Röledeki enerji ölçüm sayaçları ile,ana sayacınızı karşılaştırdınızmı ?

Entes rg3 reaktif güç kontrol rölesi kullanın her fazın cos unu gorursun ona gore hangı indüktif ise kondastörü o fazlara gore dagıtırsın yanlız 1.kademe üç fazlı kondastor olacak 1. Kademeden sonraki monofaz kondasator olacak bıraz genıs dusunun çözersiniz

Sn karlos55
Trifaze akım trafosu olmaz. Akım trafosu bir faza bağlanır yada üç fazada ayrı ayrı bağlanır. RG3-12CS Entesin en yeni modeli üç fazdan akım bilgisi alır.
Fahri yetiş beyin size sorduğu akım trafonuzun değeri. İşletmede hem endüktif hem kapasitiften oranlar aşılıyorsa röle ayarının iyi yapılmamış olmasından kaynaklanır. Gece yük çok az olup 2,5kVAr'lık ilk grup fazla geliyor olabilir. Röle ayarlarını tekrar tekrar kontrol ediniz. Birde çekilen max akım değerini bize bildirin.

sayın analizör kardeşim bende elbet biliyorum akım trafolarının işlem şeklini fahri beyin sorusuna bakmadan konuştun galiba bana 1 kademedeki kondansatörün trifazemi diye sordu trifaze dedim akım trafosu oranlarını söyledi hatırlamıyorum dedim hadi söyle bakalım bu işin içinden sen nasıl çıkarsın söylede bilelim

evet trifaze akım trafosu tam hatırlamıyorum 10 5 galiba

Size karşı olumsuz bir yaklaşımda bulunmak istemedim. Belirttiğim sadece ifadenizdeki hataydı. Yanlış algılamanız beni üzdü. Sayaç endeksleriniz, çekilen akımlar hakkında datalar verebilirseniz daha çok yardımcı olmaya çalışırız.

............. sayactan şüphe ediyorum sayacın bağlantılarıda doğru akım yönleri düzgün fazlar düzgün sayaç makel marka ben şimdi ne yapmam gerek arkadaşlar gündüz fazla yük yok gece tüketimi fazla burası benzinlik birtürlü randıman alamıyorum önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar kolay gelsin

Kompanzasyon problemi olan bir tesiste Sayaç arızalı da olabilir , bunu hiç bir zaman göz ardı etmemeliyiz ...
Bunun için yükleri devreden çıkar (mümkünse) tüm kondansatörleri manuel devreye al ve sayaç endeksini bir kaç dakika takip et . kondansatörlerin gücüne göre kVARH değerini kontrol et...
Daha sonra tüm kompanzasyonu devre dışı et ve yükleri devreye al .Şimdide tekrar sayaç endeksini takip et birkaç dakika , sayacın veya sayaç akım trafolarının arızalı olup olmadığını anlarsın...

sayaçtan aldıgınız verilerle roledeki veriler nasıl akım trafosundan once yuk var mı akım tarfosu class nedir role baglantısında sorun varmı detaylı bilgilere ihtiyaç var tesis nasıl bir tesis

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Geri