Kompanzasyon problemi hk

telemcii

Üye
Herkese merhaba,bir sorum olacak tesisin bağlı olduğu kompanzasyon panosunda devamlı olarak kapasitif yüksek çıkmaktadır, yüzde 12 civarında, rolemiz entes rg3 12 c, sistemde yani sayaç çıkışında bir sabit kondansatör vardı iptal ettim.(5kvar), sistemde eskiden yük varmış şimdi bir adet 400 w projektör,100 kadar led spot,bir kaç kıyma makinası,bir tost makinası, bulaşık makinası, termosifon var.aksam 5 sabah 8 çalışıyor askeri tesis,100/5 akım trafosu var 3 adet, yapışan kontaktor yok, sistemde 1 numarada 1.5 kvar trifaze,2 numarada 0.83 monofaze, 3 numarada 0.83 mono,4 numarada 1kvar mono,5numarada 1kvar mono,.6 numarada 2.5 kvar mono, 7 numarada .1kvar mono, 8 numarada 0.83 mono,9 numarada 0.83 mono 10 numarada 2 kvar mono ,11 numarada 2.5 kvar trifaze,12 numarada 5 kvar trifaze var, sistemin çektiği amper 5 amp civarı, kışın brülör devreye girecek biraz daha yüksek olabilir,

Kapasitif nasıl düşürülür acaba? Röle üzerinden cos ayarları ni 0.95 yaptım yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayaç üzerindeki değer
IMG_20180925_204615.jpg

Röle üzerinden kapasitif düşmez.Ayarı 1 yapın.5 kvarı ilk kademeye alıp,tekrar tanıtma işlemi yapın.Rölede çekili kademe görülüyor.Set değerlerini tekrar gözden geçirin.Röle,aslında size birçok bilgiyi gösteriyor.Abo-
neniz 50 kva altında ise,değerleriniz 33-20 olur.12 olduğuna göre ,fazla endişelenecek bir durumda yok de-
mektir.Kapasitif sürekli ise,ledlerden kaynaklanıyor olabilir.Rölenin söylediği kadar ! bir reaktör bağlamanız gerekiyorda olabilir.

Son düzenleme:
Herkese merhaba,bir sorum olacak tesisin bağlı olduğu kompanzasyon panosunda devamlı olarak kapasitif yüksek çıkmaktadır, yüzde 12 civarında, rolemiz entes rg3 12 c, sistemde yani sayaç çıkışında bir sabit kondansatör vardı iptal ettim.(5kvar), sistemde eskiden yük varmış şimdi bir adet 400 w projektör,100 kadar led spot,bir kaç kıyma makinası,bir tost makinası, bulaşık makinası, termosifon var.aksam 5 sabah 8 çalışıyor askeri tesis,100/5 akım trafosu var 3 adet, yapışan kontaktor yok, sistemde 1 numarada 1.5 kvar trifaze,2 numarada 0.83 monofaze, 3 numarada 0.83 mono,4 numarada 1kvar mono,5numarada 1kvar mono,.6 numarada 2.5 kvar mono, 7 numarada .1kvar mono, 8 numarada 0.83 mono,9 numarada 0.83 mono 10 numarada 2 kvar mono ,11 numarada 2.5 kvar trifaze,12 numarada 5 kvar trifaze var, sistemin çektiği amper 5 amp civarı, kışın brülör devreye girecek biraz daha yüksek olabilir,

Kapasitif nasıl düşürülür acaba? Röle üzerinden cos ayarları ni 0.95 yaptım yardımlarınızı bekliyorum.

Burada 0,95 cosinüs ayarlamanız % 32 endüktüf yönde röleyi ayarladığınız anlamına gelir.Rölede ayarlamanız gereken değer 0,992 olmalıdır bu değer % 12 endüktifte bırakır sistemi fakat bununda başka bir problemi var.Kullandığınız röle sadece endüktifi kompanze eder siz kapasitifden endeksin ilerlediğini söylüyorsunuz.Röleyi 0,992 ye ayarlarsanız ve endüktifiniz % 12 lerde kalır kapasitif oranıyla birbirini götürürse sorun kalmaz fakat yeterli endüktifiniz yok ise % 12 sağlanamıyorsa bu sizi cezadan kurtarmayacaktır.Bu defa sisteme şönt reaktör bağlamanız gerekecektir.Eğer %33-20 oranına tabi iseniz dağıtım şirketi aboneliğinde %12 çok kötü bir değer değil oranınız %15-20 ye tabi ise bu defa sınırdasınız her an ceza gelebilir anlamı çıkar.

Sistemi revize ettim,ilk kondansatör 3 faz 5kvar 2 ve 3.kondansator 3fazli 2.5 kvar, diğerleri 1 fazlı 1kvar ve son 4 tanesi 0.83

Bakalım ne olacak, aklımı karıştıran roleyi tanittigim zaman 2 numaralı roleyi çekti yani 3vfazli olanı,3faz yük olmaması gerekiyor

O rölede,yanılmıyorsam,ilk kademe en büyük güçteki trifaze kondansatör olma şartı var.Telemci hoş geldin,
yeni işmi ?

Bu röle ile çözüm bulman zor led aydınlatma var diyorsunuz led ler kapasitifi arttırır şönt reaktör bağlamanız lazım ama bu röle şöntreaktörü desteklemez!Birde @sami inci abiden öğrendiğim eğer akım trafosu yüzde birden daha az akım geçerse sistemden geçen akımı algılamaz ve reaktif güç kontrol rölesine komut vermez!

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri