Kompanzasyon panosunda yangın

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Aşağıdaki resimde gözüken kompanzasyon panosuyla ilgili yangın çıkma sebebi hakkında sizlerin yorumunuzu öğrenmek isterim.

Not:İlgili pano 6 aydır sorunsuz çalışmaktadır.

Benim yorumum aşağıda bulunmakta.

Bu olaya neden olabilecek olan durumlar aşağıda sıralanmıştır.

1. Olası imalat hatası.(cıvataların uygun torkta sıkılmaması)
2. Ortam sıcaklığı:Bildiğiniz gibi Elektrik ve elektronik malzemelerin normal görevlerini yapabilmeleri için uygun çevre şartlarına ihtiyacı bulunmakta. Bu sıcaklıklar aşıldığında istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilinir.
3. Harmonikler:

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu tip panolarda tek sorun sigortalı ayırıcıyı acıp kapatırken yerine tam oturtulmaması. buda sigorta bacaklarında ark yapmasına veya sadece ucundan dokunduğu için aşırı ısınmaya sebep oluyor. plastiğin tutuşması veya erimesi sonucu resimdeki olay meydana geliyor.

Son düzenleme:
Amasyalıya katılıyorum, yangın çıkış yeri sigorta kontakları yada bara bağlantı noktası gibi görünüyor. Gevsek civata yada tam oturtulmamış YSYK olabilir. Kondansatör ve kontaktörden kaynaklı bir sorun yok gibi.

benim başıma harmonikten geldi 350 + 250 kw indüksiyon ocağından kaynaklanan hormonik akımlardan dolayı

büyük ihtimalle gevşek civata bağlantılarından şerare yapmış gibi geçmiş olsun

Sayın amasyali'ya ben de katılıyorum. Ayrıca + parantez sigortalı ayırıcı amperajlarının çekilen akımların çok çok üstünde ( 5kvar kondansatör için 100A gibi :) ) seçilmesi bu duruma neden olmaktadır. Gevşeklik de olsa hiçbir zaman atmayacak bir sigorta sadece panoyu yakacaktır.

Sayın DURCEYLAN,

Her kademe 100kWAR. Yük ayırıcı sigortaları 250A. Yük, her biri 50kWAR'lık kompanzasyon kontaktörüy'le ikiye bölünmekte.

Yük ayırıcılarınıda 00 boy 125 A Kullanmanız daha doğru olurdu. 50 kVAr'lık kontaktörün altında sorun olursa sigorta arıza kısa devreye dönüşmeden koruma görevi yapamayacaktır. buda panoda istenmeyen olayların oluşmasına sebep olabilir.

Geçmiş olsun sorunu merak ettim takip ediyorum konuyu.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri