kompanzasyon hatası yardım lütfen..

tamer

Üye
arkadaşlar 160 kwa kurulu gücü olan bir tesisimiz var 8 kademeli kontrol rölemiz var 800/5 akım trafoları mevcut 2 aydır tüketim olmadıgından kapsitif cezaya girmekte. tüketimi şu an 10 kwa (şimdi 5 kwa ups ve büro aydınlatmaları var ) daha önce tüketim fazla oldugundan herhangi bi sorun yoktu ancak işlerin durmasından dolayı tüketim yok ve kapasitif cezaya giriyor bir türlü kapasitifi durduramıyorum yardımlarınızı beklıyorum şimdiden teşekkürler
aylık aktif tüketim =6567 kw
reaktif tüketim = 1465 kw
kapasitif tüketim = 1934 kw
kurulu güç =160 kwa
akım trafo oranı 800/5
8 kademelı reaktif güç kontrol rölesi
1. kademe 2,5 kwar - 5kwar - 10 kwar diye devam ediyo

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1- Trafonuz düşük güçte yüklendiği için mevcut sabit grup kondansatorünüz fazla geliyor olabilir. Sabit grup kondansatörü küçültün veya röleyi kap. 0,99 ayarlayıp komple devreden çıkartın. Tabiki kontrollü yapmanız gerekir.
2- Rölenin ayarınızı kontrol edin kapasitif ayarlanmış olabilir.
3- Kondansatör kontaktörü kontakları çekili kalmış olabilir. Kontaktörlerinizi kontrol edin.
4- Rölenin kondansatörü bırakma gecikmesi vardır. Bu süre uzun olabilir. Örneğin 4 saniyede alıp 20 sn de bırakıyor olabilir. Gücünüz düşük olduğu için bu zaman uzun olabilir. Fakat yük sürekli değişmediği için düşük ihtimal.
5- Yükler tek fazlı olduğu zaman rölenin bağlı olduğu fazın endüktif yüklenmesi sonucu röle kondansatör alacak fakat bu komple sistem düşünüldüğünde 3 faz için kapasitife geçecektir. Fazlarınızı yüklenmenizi kontrol edin.

Benim aklıma gelenler bunlar,

Akım trafonuz çok büyük.250-300/5 yapın,erolgk arkadaşımızın önerilerini gözden geçirin.

Panonuza Bakım yaptınız da her şey normalse eğer akım trafonuzun büyük olmasından kaynaklanıyor. 250/5 sizin için en iyi olanı. Ama güç artırımına gidilirse fabrikada 250/5 yanabilir bir.
İkincisi sizin daha önce verdiğiniz bir çözüm yolu daha var hatırlarsanız. Ama ceza iptali kaldırılmıştı galiba:
tamer ' Alıntı:
eger ceza çok büyükse güç kontrol rölesini yak ve müesseseye rektif güç kontrol rölesi yandığından dolayı cezaya girmiştir diye bi dilekçeyle olabilir kolay geldinm

arkadaşların söylediğine ek olarak kullanılmayan hatların sigortasını kapatın diyorum, yüksüz kablolar kapasitif etki yapar...

herkese merhaba,
foruma yeni üye oldum.sizlere kompanze hakkında bir kaç soru sormak istiyorum;

genç arkadaş ' Alıntı:
Panonuza bakım yaptınız da her şey normalse eğer akım trafonuzun büyük olmasından kaynaklanıyor. 250/5 sizin için en iyi olanı. Ama güç artırımına gidilirse fabrikada 250/5 yanabilir bir.
İkincisi sizin daha önce verdiğiniz bir çözüm yolu daha var hatırlarsanız. Ama ceza iptali kaldırılmıştı galiba:
tamer ' Alıntı:
eger ceza çok büyükse güç kontrol rölesini yak ve müesseseye rektif güç kontrol rölesi yandığından dolayı cezaya girmiştir diye bi dilekçeyle olabilir kolay geldinm
arkdaşım dediklerinde haklısın ama tedaşa kayıtlı akım trafosu 800/5 eger akım trafolarını düşürürsem sayaç daha fazla atar fatura daha kabarık gelir.. söylemek istediğim daha önce sistem çok güsel çalışıyordu ancak fabrika şu an için üretim olmadıgından tüketimde yok tüketim olmayınca ceza geliyor paylaşımın için teşkler..

----------------------------------------------------------------------------------
Alıntı sahibi: Evcioglu üzerinde Bugün 11:36:56
arkadaşların söylediğine ek olarak kullanılmayan hatların sigortasını kapatın diyorum, yüksüz kablolar kapasitif etki yapar...

teşekkur ederim arkadaşım hiç denemedim ama deneyecem inşallah düzelir paylaşımın için teşkler..

-------------------------------------------------------------------------------
Alıntı sahibi: tamer üzerinde 28 Şubat 2007 17:00:58

[/quote]
geçn arkadaş teşk ederim ama tedaş ikinci faturaya ceza gelince birinci cezayıda tahakkuk ediyor teşkler..

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.Lütfen yukartıdaki Değiştir butonunu kullanınız.

Düzenleme:
korkmaz_design

Sn.tamer,Tedaş'a kayıtlı akım trafoları ölçü devresinindir.Kompanzasyon akım trafolarını değiştirmeniz gerekiyor.Bu değişim Tedaş 'ı ilgilendirmez.Sizin tesisde akım trafosunun büyük geldiği tesbiti elde bir kesin teşhistir.Kapasitif sorunu sabit grup varsa ondan kaynaklanabilir.Mevcut alıcıların karakteristiğinden kaynaklanabilir.Sizin bizlere biraz daha detay vermeniz gerekiyor.Tahminim trafonuz var.Ölçme og. den mi ag. den mi yapılıyor?

tknsyn ' Alıntı:
Sn.tamer,Tedaş'a kayıtlı akım trafoları ölçü devresinindir.Kompanzasyon akım trafolarını değiştirmeniz gerekiyor.Bu değişim Tedaş 'ı ilgilendirmez.Sizin tesisde akım trafosunun büyük geldiği tesbiti elde bir kesin teşhistir.Kapasitif sorunu sabit grup varsa ondan kaynaklanabilir.Mevcut alıcıların karakteristiğinden kaynaklanabilir.Sizin bizlere biraz daha detay vermeniz gerekiyor.Tahminim trafonuz var.Ölçme og. den mi ag. den mi yapılıyor?
tnsyn akadaşım; haklısın özel trafo mevcut 160 kwa ,akım trafoları 600/5 yanlız özellıkle belırtıyorum tüketim olmadıgından kapsitife giriyor..
biliyorsunuz kı akım trafoları sayaçtakı aktıf reaktıf ve kapasitif değerleri ölçer .. kompanzasyona bağlı akım trafosunu küçültürsek sayaçta yine kapasitif belkıde reaktıfe bile girer dolasıyla akım trafolarını değişmek pğek mantıklı gelmıyor.. her nedense burada çok tıkandım.. :( yinede teşk ederim .

kompanzasyonda kullandığın akım trofolarının sayaç ile bir ilgisi yok.akım tarofoların değerini küçült.sabit kondansatörleri devreden çıkar.monofaz kompanzasyon yapmayı dene,tabii bunun içinde rölninde bu özellikte olması lazım.yapamıyorsan faz güçlerini dengele

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri