kompanzasyon bakımı

arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum
verdiğiniz bilgilere göre kondansatörlerim iyi durumda fakat reaktif tüketim değeri son 2 aydır % 15- 20 li dğerlere çıktı daha önceden %5 civarı idi % 10 u geçmemiştir
acaba röle ayarı ile ilgili olabilirmi
röle RCV 12-5 A ABB marka

46 adet 125 w balastlı çevre aydınlatma lambamız var reaktif değerin yükseldiği zamanlarda okulun kapalı olduğu cumartesi pazar ve de akşamları yükselmekte
reaktif : % 20
kap : % 1 aktif tüketim ise 17 kw 24 saatte

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
her zaman dediğim gibi senin son iki ayda işletmene endüktif yük taşıyan cihazlar gelidimi bu bir lamba da olabilir veya bir motorda her gelmemişse kondansatörlerinde bazılarını ömrü bitmiş olabilir birde endüktif yük akşamalrı yükseliyor demiş sisniz panona bak kondansatörlerin hep devreye girdiğinde endüktif ledi yanıyorsa bilki kondansatör ihtiyacı vardır

Son düzenleme:
herhangi bir yeni elektrikli cihaz gelmedi
kondansatörleri ölçüm yaptım her fazdan 12 - 14 A arası ölçüm aldım
sayaç üzerinden ledleri takip ettim aktif 15 kez reaktif 1 kez yanıyor
akşam 17:00 sabah 09:00 arası yaptığım ölçüm sonucunda
R/A % 17 K/A % 2,8
gündüz 09:00 akşam 17:00 arası yaptığım ölçüm sonucunda
R/A % 3,5 K/A % 1,7

Verdiğiniz bilgilerden dolayı tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım

kondandasatör dizilimi nasıl rektif sınıda kalmış devreye ek kondansatör bağlamalısın

acaba geceleri yada gündüz akşama karadar manuel kondansatör devreye alsam işe yaramı sizce
sistemi manuele alıp kaçtane kondansatör devreye alsam olur acaba

4. aydan beri geceleri benim okuma aralığımda bahçe sulaması yapılmakta 30 dönüm çim alanımız var birtane kuymuz var 1 tane dalgıç pompa ile direk sulama yapılmakta + 46 adet de 125 w sokaklambası var sabah 09 - akşam 17 arası ölçdüğüm değerler normal
binadaki florasant lambalar elktronik balast bunlar dengleme sağlıyo galiba
işte ne oluyosa gece ve hafta sonu okul tatil ken oluyor bir türlü nedenini bulamadım.

Sn onur005, bir akım trafosundan referansla çalışan kompanzasyon sisteminiz bu sorunu kotaramaz.Dolayısıyla yeni nesil diye tabir edilen üç fazdan referanslı RGKR ile(sisteme monofaz kondansatör eklemleyerek) sonuca ulaşabileceğinizi düşünüyorum.Mevcuttaki sistem ile çözüme ulaşabilmeniz için her daim 3 fazdan çekilen akımın eşit veya eşite yakın olması gerekir.Monofaz dağılımın yoğunlukta olduğu yerlerde,eski sistemde direnmek; ömürden ömür çalmaktan öte gitmez.selametle

sanırım son bir şey kalıyor sistemdeki endüktif yükler dengelimi sistem dengeli değil ise kompanzasyona monofaz kondansatörler alarak sistemi fazlar dengesiz olsa bile rahat bir şekilde kompanze eder ama rölenin markası ne çünkü eski tip röleler bunu desteklemez ama yeni tip röleler sistem densiz olsa dahi bir fazlı veya üç fazlı kondansatörleri ihtiyaca göre devreye alır veya çıkarır

anlaşılan benim bu işin uzmanıyla birebir irtibata geçip bi servis talep etmem gerekiyor
sorunuma yanıt olan tüm ustalara saygıyalar sunuyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri