Kompanzasyon ünitesinde röle sık sık devreye girip çıkıyor.

Değerli üyeler; Benim bir sorunum var sizinle payşamak istedim. Ben bir Kompanzasyon Panosu Kurdum. Trafo 250 Kvar Akım trafoları 250/5 Kondansatörleri 10 Kvar dan Başlayıp 20 Kvar a kadar küçğkten büyüğe doğru sıraladım . ( Reaktif Güç Kontrol Rölesi 12 Kademeli Kael RG3-120CS ) Ancak röle çok sık devreye girip çıkıyor. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok menmun olurum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
entes demek istediniz sanırım rölenin ayarlarını yaptınızmı röle normale geçtigi halde kademeleri alıp bırakmaya devammı ediyor

syn cantanesi 25 trafonuz 250 kva ise tmş niz 400 amp. dir ve akım trafolarınızı 400/5 takmalısınız eğer yüklere uygun kondansatör grubu yok ise role dengeyi kurabilmek için sürekli kondansatörleri devreye alır ve bırakır bence en azından 1 ve 2 nolu kondansatör grubunu dahada küçültün mesela 5 ve 7.5 gibi role toplamda daha rahat kademe toplayabilir son kademeniz 30 olabilir

syn cantanesi 25 trafonuz 250 kva ise tmş niz 400 amp. dir ve akım trafolarınızı 400/5 takmalısınız eğer yüklere uygun kondansatör grubu yok ise role dengeyi kurabilmek için sürekli kondansatörleri devreye alır ve bırakır bence en azından 1 ve 2 nolu kondansatör grubunu dahada küçültün mesela 5 ve 7.5 gibi role toplamda daha rahat kademe toplayabilir son kademeniz 30 olabilir

+1

büyük ihtimalle en küçük üniteniz 10 Kvar altı bir kondansatör grubuyla kompanze edilebiliyordur. Hal böyle olunca da röen aldığı kademeyi devreden çıkarma ihtiyacı duyar. Güç hesabını bir kez daha gözden geçirmeni tavsiye ederim.

entes demek istediniz sanırım rölenin ayarlarını yaptınızmı röle normale geçtigi halde kademeleri alıp bırakmaya devammı ediyor
Ben ilk defa böyle bir kompanzasyon panosu hazırladım. Röleyi aldığım firma röle üzerinde herhangi bir işlem yapmanıza geke yok demişti. O açıdan ben de hiç müdahele etmedim. Bu arada rölenin markası entes. Hangi parametreler üzerinde ayar yapmam gerekir.

Sık sık devreye kondansatör devreye alıp çıkarıyorsa, panodaki kademeler tesis için uygun sıralamada dizilmemiş olabilir. Kondansatörler o anki ihtiyaca yakın ama kademeleri büyük olabilir.

Size yardımcı olabilmemiz için daha fazla bilgi vermelisiniz.

ilk önce kondastörleri tanıtmanız gerekir kondastörleri manuel olarakda degerlerini kendiniz girebilirsiniz devamlı alıp bırakmasını sebebi röle kondastörleri tanımadgın için büyük ihtimal program da 10 ayarlayın akım trafosunun çarban dederini girmeniz gerekir gerilim trafosunun degerini girmeniz gerekir bu ayarları sanırım sorun çözülecektir kolay gelsin..

Mustafa bey öncelikle teşekkür ediyorum yardımcı olduğunuz için. Benim 2 Sorum olacak size 1 : 50 kVA Trafo için 12 kademeli genelde sabit güç kullanılan bir çiftlikte 1..... 12 kadar sıralı kaçar kvar lık kondansatör kullamalıyım. Akım trafolarını kaça kaç seçmeliyim 2 : 250 kva trafo için de nasıl bir sıralama yapmalıyım. Değişken güçler için kondansatörlerin sık sık devreye girip çıkmasını nasıl önleyebiliriz. Bu Konularda Bana yardımcı olursanız sevinirim.

eger tanıtma ısşemı hatasız yapıldıgı halde sorun devam ederse burada paylasın .
Cıhaz kademelerı devreye aldıktan sonra hepsını devreden bır anda cıkarıyorsa ve tekrar devreye almaya baslıyorsa ve bunu cok sık yapıyorsa ızleyecegımız bır yol var
cıhazın harmonık sınırlama ayarında son zamanlardakı rolelerde aktıf durumda uretılmıs
alarm menusunden thd parametresınde harmonşk sınırlamasını off konumuna getırmelısınız
yada analızorunuzden gozetledıgınız harmonık yuzdesınden yola cıkarak sınırlama yuzdesını kendınız atayabılırsınız

Son düzenleme:
Öncelıkle kondfansatör gruplarını küçük tutunuz,çiftlık ıse, aydınlatma vs. monofaze yükler çokdur.Birinci kademede, 2.5 kVAR trıfaze, daha sonra R S T fazlarına 1+1+ daha sonra yine, R S T fazlarına 1.5,1.5,1.5 kVAR monofaze kondansatör baglayın, Hattda bulabilirseniz, 05. kVAR kullanmanız faydalı olur.7 kademeyi kullandınız.GERi kalan kademeleri, 2,5,5,7,5,10,20 kVAR kullanın. Eger tüm kademler devreye girerde, sayaç enduktıf yazar, rölede endüktif endüktuf gösterırse, ıhtıyacvınıza göre, trıfaze grupları büyütünüz.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri