Koltuk Hareket Kontrol

Ekte kendi yaptığımız yazılım özellikleri bulunmakta. Yazılım universal olup herhangi marka servo ya da hidrolik sistemle çalışabilir. Tanıdığım arkadaşlara çalışan makine videolarını gönderebilirim.

Yazılımların C# ve Visual Basic.NET ile geliştirilmiş iki
versiyonu bulunmaktadır. Visual Studio 2010 ve NetFrameWork 4.0 üzerinde
geliştirilmiştir.

Özellikler:

1- 12 Adet analog çıkış +-10V 0..20mA voltaj ya da akım
kontrol edebilme (Uygun donanım ile) 12 Adet Analog giriş +-10V 0..20mA voltaj
ya da akım kontrol edebilme. (Analog FeedBack için)

2- 12 Adet Totem Pole ya da Push Pull lineer enkoder kontrol
edebilme. (Digital Feedback için)

3- Native PID algoritması, 6 DOF Pozisyon kontrolü yük duyarsız
kapalı çevrim. +-1mm sapma. Windows IRQL ve Proses Priority yeteneği. (Yüksek
ayarlandığında)

4- 64 Adet Dijital Giriş Çıkış kontrol edebilme (Uygun donanım ile)

5- Seri port ile dış sistemlerle haberleşebilme.

6- Ethernet 100Tbase TCP/IP ya da UDP ile dış sistemlerle
haberleşebilme. Wireless ya da Fieldbus (Profi ailesi,DeviceNET,CAN-Bus,InterBus ya da herhangi) desteği. Uygun donanım ile.

7- .ini dosyası ya da XML ile konfigüre edilebilme.

8- Gelişmiş diagnostic yönetimi
9- Diagnostic kayıt

10- Sınırsız kayıt ve film yürütebilme

11- Stereoscopic 3D, MediaPlayer ya da VLC Player kontrol
eklentisi (Ya da istenilen player)

12- Windows XP- Win7 tabanlı ve soft Realtime

13- Kolay ve kullanıcı dostu arayüz.

Düşünce kontrollü interaktif oyun simulatörümüzde yakında hazır olacak.

Desteklenen Simulator Oyunları:

Codemasters F1 2010
Codemasters F1 2011
Codemasters Dirt 2
Codemasters Dirt 3
RFactor
Need for Speed Shift
ARCA
Live For Speed
GTR
GTR 2
Race 07
Nascar Racing
Collin McRay Dirt
SBK
Microsoft Flight Simulator X
X-Plane

Desteklenen Servo sürücüler

Schneider Lexium
Beckhoff AX
Siemens Simotion -Sinamics
SEW MoviDrive

Desteklenen kontrol sistemi yazılımları:

WinAC
WinLC
TwinCAT
SoftPLC
ProconOs
Ab SoftLogix

Desteklenen haberleşme:

Ethernet
EtherCAT
DeviceNet
Profibus
ProfiNet
RS232
RS485
Pulse Train

Yukarıda bahsedilmeyenler için yazılım modülerdir. Beklentilerinize göre şekillenebilir.

Detayları bana özel mesaj atarak öğrenebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• YeniYazılımÖzellikleri.pdf
    2.9 MB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Fluke

Oyun hareket datalarını nasıl aktarabiliriz simülatöre mikrosoft fsx in böyle bir özelliği var ama nasıl aktarılacağı knusunda kafam karışıyor. Yardımcı olursan sevinirim.

Merhaba arkadaşlar.
Bende şuanda böyle bir projeye başladım.
Amacım 2dof bir fsx simulatörü yapmak. Mekanik konusunda hiçbir problemim yok. fakat fsx simulatörünü nasıl ve ne ile servo motorlara bağlayacağım?

Yabancı sitelerden anlayabildiğim kadarıyla bunun için x-sim programı kullanılıyor.
İstediğim şey fsx deki uçağın anlık hareketlerini servo motorlara (gerekirse sürücülerine) aktarabilmesi.

Az önce Beckhoff firmasıyla görüştüm. Bana eğer uçağın anlık hareketlerini bana çıktı verebilirsen yaparız dedi.

Bu konuda çok ciddiyim ve yardıma ihtiyacım var.
Eğer bu işte bana yardım edebilecek bilgili kişiler varsa telefonla yada yüzyüze görüşmek te isterim.
Şimdiden teşekkürler.

Sun-x

Sende oyun kurulumu kurulu ise menüde motion platform diye bir yer var oradan haberleşiyor onu aktif etmen lazım çıktı alabilirmisin bilmiyorum ama x-sim programı buradan haberleşiyor.

Kısaca bu aşamalardan geçiyor pc motion board 2 yada 3 dof - yazılım -sürücü-motor.

Buarada uçuş simülatörü yapacaksan 3 dof yap bence ?

X-Sim den programa özel donanımı kullanmadan kendi similatorunuz için çıktı almak istiyorsanız, kullanacağınız servo motorları kontrol edebilecek ekstra bir yazılıma ihtiyacınız var. Yani bu da oldukça zahmetli-maliyetli bir iş. Ayrıca veri gecikmesi yaşayacaksınız ki internet üzerinde ki X-Sim ile yapılmış projeleri incelediğinizde yeteri kadar hızlı olmadıklarını, hissedilebilir bir gecikme olduğunu göreceksiniz.

Çünkü köprü şu şekilde:

Oyun -> X-Sim Extractor -> X Sim Converter -> X Sim Math Plugin -> X Sim Output Plugin -> Yapılması gereken PC Servo motor kontrol yazılımı - > Servo Motor controller

Bu tarz sistemlerde yapılacak yazılımın hassasiyeti ve tepkisi mikro saniyelerle ölçülür (Profesyonel sistemlerde) . Günümüz bilgisayarlarında Real Time Computing özelliği olmadığı için interrupt gecikmelerini de hesaba katacak olursak verim alınabileceğini şahsen düşünmüyorum. Maksadım X-Sim'i kötülemek değil ancak bana göre biraz daha ev eğlencesi için üretilmiş. Sisteminizden verim alabilmek için yukarıdaki bahsettiğim köprüyü olabildiğince daraltmalısınız. Oyunlardan direkt olarak veri alabilmeniz de ciddi yazılım ve kinematik bilginize bağlıdır. Yoksa yapacağınız sistem sizin sisteminiz olmaz.

Zaten sizin sisteminiz olmayacaksa bu durumda yapılmışı var:

D-BOX

Ayrıca ortaya çıkacak bir üründe, ürünü yapan firmanın ya da kişinin hakimiyeti çok önemlidir. X-Sim'den gelen hiç bir dataya yeteri kadar müdahele edemiyorsunuz. Yani oyundan almak istediğiniz dataları belirliyorsunuz belirli bir formata uydurabiliyorsunuz ancak elbette programın size sunduğu özellik kadar esneme şansınız var.

Bu durumda iki alternatifiniz var:

X-Sim donanımı satın almak (Ki bunlar sadece lineer sistemlerdir, sizin yapmak istediğiniz rotasyon eksen olmalı)
Özel yazılım yapmak.

Sayın Fluke, yazınız hakkında size telefon ile ulaşıcam.
Teşekkürler.

İlkotek bunabenzer bir çalışma yapmış hatta video suda var,

buradan telefonunu veremem ama ilkoteki arayap ilyaz beyle görüşebilirsin kendisinde yazılım dahil servo ve sürücü mevcut.

kolaygelsin

Arkadaşlar biz 4 eksenli simulator yapıp satıyoruz. Konu ile ilgili görüşmek isterseniz mesaj atın görüşelim.
Saygılarımla,

5 d yada 7d sinema sistemleri hareketli olarak evde yapabilmek o kadar kolay değil bizim yazılım yaptığımız firmalar var hem sinema sistemleri hemde yarış aranbası simülatörü.
Yarış arabasının linki ekte mevcut:

Bu arada fluke düşünce kontrollü simulator demişsin biraz daha açarmısın nedir nasıl çalışır??? Aşağıdaki senin yazından alıntıdır...

Düşünce kontrollü interaktif oyun simulatörümüzde yakında hazır olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,314
Son üye
Şuayıp çelebi

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri