Klima ısıtma konumunda dış ünite çalışmıyor.

Eyong

Üye
Merhaba sayın üyeler.

10 yıldır kullandığım klimamı ısıtma moduna aldım bugün, ama ısıtma yapmadı. Kontrol ettiğimde soğutma modunda dış ünite devreye giriyor, ısıtma modunda dış ünite çalışmıyor.

Gazın eksilmiş olma ihtimali yüksek, ama yine de dış ünitenin çalışması gerekmez miydi?

Acaba dış üniteye giden ısıtma modu sinyali ile mi alakalı bir arızam var?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Soğutmada devreye giriyor dediğin sadece fan olabilir mi. Soğutma moduna al 18 e ayarla. Fani değil kompresöru kontrol et. Vinlama sesi geliyormu. Ilk başta çalışacak gibi yapıp çalışamiyor bir kaç dk sonra aynı sesi tekrar ediyosa kapasitor arizasi. Bunu kontroln et. Sonra devam edelim

Sadece fanı gözlemledim, sabah dediğiniz gibi kompresörü de kontrol edeyim. Teşekkürler.

Tekrar merhaba, günaydın.

Dediğiniz ayarlarda kompresör devreye giriyor, normal çalışıyor. Ama soğutma performansını da düşük hissettim.

O zaman gaz eksilmesi var büyük ihtimalle. Son zamanlarda cihazin yer değişimi yada vanalara müdahale oldu mu. Ne zamandan beri soğutma ısıtma yapmıyor. Bide ısitmaya alıp 30 da çalıştırir misiniz. Yine kompresör devrede ama isitma azsa gazdir.

ısıtmaya alınca ne kompresör ne de fan devreye girmiyor, sanırım gazı azaldığı için ısıtma konumunda motor kalkış yapamıyor.

Gaz dolumu için birini çağırıp gaz basalım ilk önce, çare olmazsa tekrar yardım isterim. Teşekkürler.

ısıtmaya alınca ne kompresör ne de fan devreye girmiyor, sanırım gazı azaldığı için ısıtma konumunda motor kalkış yapamıyor.

Gaz dolumu için birini çağırıp gaz basalım ilk önce, çare olmazsa tekrar yardım isterim. Teşekkürler.

10 yıllık cihaz demiştiniz. Cihazınız inverter olduğunu düşünmüyorum. 10 yıllık bir cihazın gaz olmadığını hisseden bir önlem bir emniyet devresi yok malesef. Eger böyle bir önlem olsaydı soğutmada da devreye girmezdi. Sizin sorununuz başka bir durumdan kaynaklanıyor. Isıtmaya devreye aldığınızda girmemesi sanki iç ortam sensörünün kalibrasyonun kaymasından olabilir. Nedeni ise sensör ortamı sıcak algılıyor olabilir. Mesela 35 C derece gibi. Soğutmada sorun olmaz neden zaten olması gerekenden sıcak algıladığı için ( 35 C derece gibi ) soğutma ihtiyacı var görüp çalışır. Sorun ısıtma konumunda meydana gelir. Zaten sıcak hissettiği için cihaz set değerini yakalamış gibi davranıp çalışmaz. ( Kumandanız maksimum 30 yada 32 C dereceye set edilebilir olmasından dolayı )

Benim şahsi fikrim oda ve boru sensörlerini yenisi ile değiştirip denemek gerekiyor. Yinede uzaktan görmeden ancak sizin anlattıklarınızdan anlayabildiğim kadarı ile yorum yapıyorum. Ölçüp biçmeden ne nedir bilemeyiz.

İn
10 yıllık cihaz demiştiniz. Cihazınız inverter olduğunu düşünmüyorum. 10 yıllık bir cihazın gaz olmadığını hisseden bir önlem bir emniyet devresi yok malesef. Eger böyle bir önlem olsaydı soğutmada da devreye girmezdi. Sizin sorununuz başka bir durumdan kaynaklanıyor. Isıtmaya devreye aldığınızda girmemesi sanki iç ortam sensörünün kalibrasyonun kaymasından olabilir. Nedeni ise sensör ortamı sıcak algılıyor olabilir. Mesela 35 C derece gibi. Soğutmada sorun olmaz neden zaten olması gerekenden sıcak algıladığı için ( 35 C derece gibi ) soğutma ihtiyacı var görüp çalışır. Sorun ısıtma konumunda meydana gelir. Zaten sıcak hissettiği için cihaz set değerini yakalamış gibi davranıp çalışmaz. ( Kumandanız maksimum 30 yada 32 C dereceye set edilebilir olmasından dolayı )

Benim şahsi fikrim oda ve boru sensörlerini yenisi ile değiştirip denemek gerekiyor. Yinede uzaktan görmeden ancak sizin anlattıklarınızdan anlayabildiğim kadarı ile yorum yapıyorum. Ölçüp biçmeden ne nedir bilemeyiz.
Abi ama soğutma da yapmıyor cihaz arkadaşın dediğine göre tabi. Ama senin dediğinde mantıklı geliyor. Tabi uzaktan a anlamak zor oluyor

İn

Abi ama soğutma da yapmıyor cihaz arkadaşın dediğine göre tabi. Ama senin dediğinde mantıklı geliyor. Tabi uzaktan a anlamak zor oluyor

Su an sogutma mevsimi degil. Dis hava 35 C olsa idi cihaz buz gibi ufluyor diyebilirdik ancak hava zaten soguk sogutmayi anlamak guc olabilir.

Su an en verimli cozum ilk once gaz basıncına bakmak. Karar vermek.

Sunuda soyleyeyim yillardir yuzlerce cihaz baktim hicbirinde gaz eksikligi icin alcak basinc emniyeti gormedim.

Zaten bu durumu kompresorun sogutmadq girip isitmada girmemesi eliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri