Kendin yap rlc metre

koçlu

Katılımcı Üye
Arkadaşlar selamlar;
Evde amatör olarak elektronikle ilgileniyorum,kendimin ihtiyacı olan cihazları yapıyorum yada yapmaya çalışıyorum demek
daha doğru olur.
Cihazları yaparken farkettiğim eksikliğim gerekli ölçü aletlerimin yeterli seviyede olmadığıdır.Amatör olarak uğraştığım için
profesyonel cihaz almamında gereksiz olduğunu düşünerek bazı ölçüm aletlerini kendim yapmaya karar verdim.Bunları yaparken hem düşük bütçe kullanıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.
Bu nedenle SMD komponentler için RLC yapmaya karar verdim ve yaptığım araştırmalarda güzel bir devre buldum.
Genel özellikleri;
- 0.1mOhm - 10MΩ arasında R ölçümü,
- 0.1nH - 10H arasında L ölçümü,
- 0.001pF ila 22.000uF arasında C ölçümü,
- 100Hz, 1kHz, 10kHz, 93kHz, 187kHz frekanslı test sinyali 1V, 0.3V genlikli
- Ölçüm hatası % 0,01-0,05
Komponentleri temin edip montaja başladım.Sanırım 1-2 haftaya bitireceğim.İlgilenecek arkada olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Cihazın bitmiş resmi (başka birisinin yapmış olduğu cihaz) lçüm2.jpg

Başarılar diliyorum @koçlu
Çalışmanın sonuçlarını merak ediyoruz . Bu başlıktan devam edersiniz umarım.

Teşekkür ederim.
Evet bu başlıktan devam edeceğim.
Son durumum fotosu ekte.aliexpres'ten üstteki fotoğrafta bulunan se1.jpgçici anahtarı bekliyorum.
:)
Umarım moral bozmam ben hazır kullanıyorum
Moralim bozulmaz.Yukarıda belirttiğim gibi bu cihazları yaparken bilgimide arttırıyorum.Mesela bu cihazın mazmelerini toplarlarken bu güne kadar dikkat etmediğim smd seramik kondansatörlerin dielektrik TİPlerinin x5r,x7r,NP0 gibi olduklarını öğrendim.

Son düzenleme:
Hayır, bende sorun yok.
Tapatalk kullanmıyorum.

Senin mesajındaki link benim verdiğim link değil:
Kod:
https://www.eevblog.com/forum/testgear/$20-lcr-esr-transistor-checker-project/

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye