Kaynak Makinesi Çalışmıyor

duran06

Üye
Ustalarım fimer marka inverter kaynak makinesi var enerji verildiğinde hiç ses yok içerisindeki röleye bastırdığımızde evin sigortası atıyor sorun ne olabilir.

Merhaba.Bu rölenin kumanda ettiği ac-dc doğrultma kısmında kısa devre vardır,çok büyük bir olasılıkla.Bu kısa devre köprü diyot içinden veya ona paralel bağlı elektrolitik kond.lerin kendi içinden de olabilir.Röle neden çekemiyor,çünkü röle kontağına paralel bağlı dirençler üzerinden 220 vac bu dirençler üzerinden köprüye girip orada direk kısa devre olmuş oluyor.Elinizle röleye tam olarak bastırdığınızda bu dirençleri kısa devre edip 220 vac'nin dirençsiz köprü+elektrolitiğe direk girmesini de sağlamış oluyorsunuz,ama onlardan birinde kısa devre olduğu için evin sigortası atmış oluyor.

Röle çekili olmadığında ev sigortasının atmaması ise bu dirençlerin şebekeye göre yeterli omajlarının bulunmasındandır.(Benzetme yapılırsa örneğin tasarruf lambalarındaki köprü diyotlardan birinde kısa devre olduğunda bu evin sigortasının atmasındaki gibidir)

Eğer bu sıkıntı oluşmamış olsaydı 310-325 volt dc. çok sağlıklı da çıkabilseydi geri beslemeyle bu röle kendi kendisine çekip sistemi tam faal hale getirecekti,bazı tv'lerde otomatik elektronik sigorta diye de tabir edilen bazı devre yapısının tam faaal olmasıyla bu tv'nin ilk açılmasında da olduğu gibi.Bu rölenin kumanda ettiği köprü diyodu ve elektrolitik kondansatörün bacak bağlantılarını ayırıp avometreyle omajını ölçün.İkisinden birinde omaj ölçümünde bir kısa devreyi görürseniz orijinaliyle bunları hemen değiştirin,çok kuvvetle muhtemel o zaman cihaz çalışacaktır.(Bu devre şemaları netten bir alıntıdır.) Kolay gelsin.

7AnAgN.png

nE6EMN.jpg

valla helal olsun köprü diyot değişti makine süper çalışıyor.ustam makineye bakmadan bildin Allah razı olsun.Birde welder marka var fan çalışıyor yeşil lambasıda çalışıyor ustam ama çıkış yok kaynak yapmıyor yani fanın da aşırı hızlı dönmesi normal mi acaba şimiden teşekkürler

Merhaba.Bakın,bu fan termostatik anahtarla,çok basit olarak devreye girmeyip,pc'lerin mikroişlemcilerindeki gibi, artan sıcaklıkla doğru orantılı olarak da bu devri artırıyorsa,mosfetlerin bazı iç arızaları (İç kısa devre) nedeniyle fan devri, bunu algılayan bir sensör aracılığıyla,mosfetleri veya aşırı ısınan diğer kritik sürücü entegreleri daha iyi soğutmak için devri bu nedenle aşırı artırmış olabilir,kendi tahminime göre.

Kaynak makinesi çalışırken devre üzerinde el yordamıyla çok aşırı ısınan (el yakacak kadar) elemanlar (Entegre,mosfet,güç transistörü,diyot,zener diyot,optokuplör,vb.) varsa eğer önce kabaca onları tespit etmeye çalışın,sağlamlık kontrolü için avometre ile ve gerekirse datasheetlerinden de faydalanıp onları ölçüme tabi tutun,ilk öncelikle.Kaynak akım çıkışının hiç olmaması nedeniyle,inverter kaynak mak.'sinin, kaynak akımının akım çıkışıyla direk ilişkili,diğer devre elemanlarını, devre şeması da elinizdeyse eğer,devrenin çalışma mantık şemasına göre,avometreli ölçümle (Mosfetlerin ölçümü avometre ile kesin sağlam olduğunun tesspiti biraz zor olur,özel mosfet test devresiyle,forumda bu yayınlanmıştı,bu ölçümleri yapmanız veya elinizde varsa, direk bununla sağlamlıklarını teyit ederek ölçebilmeniz daha doğrudur) takip edip bu arızaya sebep olan diğer devre elemanlarını tespit etmeye çalışın.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Slm arkadaslar kaynak makinas suya dustu bayagi bir zaman beklettim yani aylarca sonra deneyim dedim enerjiyi verdim ama hic tik yok ne fan nede ledler hicbisey calismiyor ama elektrik devre uzerindeki her yere ulasiyor lutfen yardim

Öncelikle girişteki köprü diyot ve cam sigortanın sağlamlığını iyice ölçün, pcb üzerinde devre yollarında kopma veya ayrılma durumlarının oluşma ihtimaline karşı büyüteçle bu noktaları iyice kontrol edin. Makine suya çalışırken düştüğünden veya sulu olarak beklediğinden ilk önce bu parçalar büyük olasılıkla bozulmuş veya oksitlenmiş olabilir. Suyla oluşan bir oksitlenmeyle makinenin cam sigortası gevşemiş veya sigorta yuvasının alt lehim bağlantıları elektriki bir geçirmezlik de oluşturmuş olabilir. İndirekt çalıştırmada kullanılan bir röle varsa, önce bu röle selenoidinin bobin sağlamlığını, avometrenin omaj kısmından ölçün. İlk giriş kısmında, devrenin röleyi çekerek aktif olmasından sonra makinenin yine çalışmama durumunda, diğer devre elemanlarına (Entegrelere, mosfet transistörlerine, gerilim regülatörlerine,vb.) ilk girdiği noktalarda devre takibini (Devre şeması varsa eğer) devre elemanlarını kontrol ederek yapmanız lazımdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cihazin icini hic actiniz mi?

Su agresif bir malzemedir acik yuzeylerde bekleyen su bakir hatlari curutmus olabilir. curuyen.hatlar elektrigi iletmiyor olabilir.

oncelikle cihazi acip gozle genel kontrollerini yapmak gerekiyor.

Öncelikle girişteki köprü diyot ve cam sigortanın sağlamlığını iyice ölçün, pcb üzerinde devre yollarında kopma veya ayrılma durumlarının oluşma ihtimaline karşı büyüteçle bu noktaları iyice kontrol edin. Makine suya çalışırken düştüğünden veya sulu olarak beklediğinden ilk önce bu parçalar büyük olasılıkla bozulmuş veya oksitlenmiş olabilir. Suyla oluşan bir oksitlenmeyle makinenin cam sigortası gevşemiş veya sigorta yuvasının alt lehim bağlantıları elektriki bir geçirmezlik de oluşturmuş olabilir. İndirekt çalıştırmada kullanılan bir röle varsa, önce bu röle selenoidinin bobin sağlamlığını, avometrenin omaj kısmından ölçün. İlk giriş kısmında, devrenin röleyi çekerek aktif olmasından sonra makinenin yine çalışmama durumunda, diğer devre elemanlarına (Entegrelere, mosfet transistörlerine, gerilim regülatörlerine,vb.) ilk girdiği noktalarda devre takibini (Devre şeması varsa eğer) devre elemanlarını kontrol ederek yapmanız lazımdır. Kolay gelsin.

selam hocam bende sizin gibi bursada yaşiyorum.eski tv tamirciliği yaptım.Bayagı ara verdim cep tamiriyle 15 yıl ugraştım.Şimdi invertor kayanak tamiriyle ugraşmak isityorum.Nasıl bi donanıma sahip olmak lazım degerli tavsiyelinizi yazarsanız memnun olurum. Teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
A. selam. Merhaba.
1- Smd elemanlı (yüzey montaj teknolojisiyle üretilen) PCB’lerde bulunan elemanları montaj/demontaj kolaylığı açısından çok kaliteli bir lehim istasyonu.(Sıcak hava ısıtmalı eleman sökme sistemli, hassas sıcaklık ayar kontrollü havya uçlu)

2- Çok iyi marka bir LCR metre

3- Çok iyi marka bir dc/ac pensampermetre (kaynak çıkış akımını ölçebilen sınırlarda)

4- İnverter kaynak makinesinin söküm ve montaj işlemleri için çok iyi kalitede tezgah masası, , üzerinde veya en uygun yerine monteli (standart) topraklı prizler, 12-24 volt dc. çıkış prizleri (Tercihen, opsiyonel)

5- 1 adet izolasyon trafosu (İnverter kaynak makinelerinin VA gücüne çok yakın)

6- Çok iyi kalitede lehim teli, lehim pastası, bakır telli örgü, lehim pompası, vb.

7- 100 watt’lık tabanca havya , 40 - 60 watt’lık çok iyi kalitede rezistanslı havyalar.

8- Kasa sökümlerinde kullanılacak tornavida (yıldız, düz, vb.) takımı, alyan takımı.

9- İnverter kaynak makineleri ile ilgili elektronik devre şemaları (bilinen ve belirgin markalar) ve uygun kitap köşesi.

10- MOSFET ve diğer tüm güç transistörlerinin sağlamlığını %100 doğrulukla ve tereddütsüz ölçebilecek olan test devreleri (Hazır yapılmış olan PCB’ler şeklinde)

11- Çok kaliteli dijital bir osiloskop. (Elde analog tip varsa bu da kullanılabilir) İlk aklıma gelenler şimdilik bunlardır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
merhabalar,
stanley marka bir inverter kaynak makinesine inşaatta iki faz verildiği tahmin ediliyor, fan çalışıyor ve lamba yanıyor. 470uf lik kondansatörlerin birinin altı gözle görülür şekilde açılmıştı, onu değiştirdim, şimdi fan açıldığı anda bir saniye dönüyor ve duruyor. köprü diyotu değiştirdim olmadı. nasıl bir yol izleyebilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri