kaynak makinasından gelen maksimum 800 amper akımı pic ile kullanarak

yazılanları anlamaya çalıştım bu arada elektroniğe fazla hakimde değilim akım trafosuna bir direnç bağladım paraleldende daha ufak bir dirençlede akımı düşürüp pic e girdim 12 f 675 e bu akımları nasıl bir program komutu ile değişik amper değerine göre röleleri sürdürebilirim.

Pic kullanarak yapmak istediğinize göre biraz olsun bilginiz vardır düye düşünüyorum.

Hall sensör için datasheet inde referans bir bağlantı şeması vardır. Pull-up vs. Yada herşeyi hazır endüstriyel bir malzeme de kullanılabilir.

akım trafosu kullanırsanız trafonun iki ucu arasına takacağınız direncin değeriyle oynayarak trafonun üreteceği max gerilimi ayarlayın. Genelde trafonun verisayfalarında kaç ohm için ne kadar voltaj üretileceğine dair grafikler vardır. Trafo kullanmanız durumunda Pic i korumak için seri bir dirençten sonra şaseye ufak bir kapasite ve 5.1V luk bir zener de atın. Aslında buraya zener yerine tvs bir eleman daha çok yakışır.

Programda sigorta TRIS vs. ayarlarından sonra ADC yi ayarlayıp direk ana döngü içinde adc yi sürekli okuyun. 16-32 gibi okumayı toplayıp ortalama almak gibi şeyler de yapılabilir. Ortalama değer belli bir seviyeyi geçince de bir-iki pini 0-1 yaparak röleleri kontrol edersiniz.

Genel mantığı bu şekilde.

Kendi adıma 12f675 için xc8 derleyicisini kullanıyorum.
Siz hangi programlama dilini biliyorsanız, başlayın, takıldığınız yerde yardım edilir.

Son düzenleme:
800/5 akım trafosunu kaynak makinasının torç ucundan geçirdim direnç bağladım fakat amperi veya gerilimi ölçemedim başlangıçta değer gösterip sıfırlanıyor

3212ScreenHunter_1.jpg

trafodan akım ölçümü yapamadım

800/5 akım trafosunu kaynak makinasının torç ucundan geçirdim direnç bağladım fakat amperi veya gerilimi ölçemedim başlangıçta değer gösterip sıfırlanıyor

2 mesaj önce böyle olacağı söylenmişti.

Akım trafosu ile akımın akmaya başladığı andaki puls mcu ile yakalanıp bir röle vs. çektirilebilir. Ama o kadar.

Akıma göre farklı süre çalışsın veya farklı rölelerin çeksin istiyorsanız lineer hall sensör kullanın. ss49e mesela..

Akım trafosu ile akımın akmaya başladığı andaki puls mcu ile yakalanıp bir röle vs. çektirilebilir. Ama o kadar.

Akıma göre farklı süre çalışsın veya farklı rölelerin çeksin istiyorsanız lineer hall sensör kullanın. ss49e mesela..

teşekkür ederim evet bunu yapmak istiyorum ama olayı toparlayamadım şematik bir yardıma ihtiyacım var.

akım trafosundan 800/5 ifadesinden 800 amperin 5 ampere düşürülüp devamlı okunabildiğini düşünüyordum ve bunu gerilime çevirip role kontrolunu düşündüm olmadı:)

Merhaba.Şönt direnç kullanmak bence de pek kullanışlı ve mantıklı olmaz diye düşünüyorum.(Çünkü kullanılan bir şönt dirençte,bu paralel dirençte,yüksek akımda (Max.800 amperde) geçen akımın,bu dirençte ortaya çıkardığı atık ısı etkisi,ölçümde sapmalara,yanlış akımların ölçülmesine de sebebiyet verebilir.)

Akım trafosu kullanmakla,geçen bu kaynak akımına göre anolog sinyalinin (akım şiddetinin) kolayca da eldesi sağlanacaktır.Birden fazla röle,(3 adet gibi) belirli akım değeri için, kritik olarak 1,2 ve 3. röleleri çalıştırıp,bunlar da statoru 3 kademeli olan bir üniversal motoru (Devire göre de hava çekiş debisi de lineer olarak artacak şekliyle) çalıştırmak isterseniz,işte o zaman kanımca mikrodenetleyicili bir karttan destek almak da gerekli olacaktır.

Bu mikrodenetleyici entegrenin sinyal girişinden akım trafosundan çıkan belirli anolog sinyaller,sensör değeri oluşturmak amacıyla bu pic entegresinden anolog olarak da girebilmeli.Örneğin 200 A kaynak akımı,bu kaynak kablosundan geçtiğinde,pic yazılımı kendi iç döngüsündeki programla bunu kendi içinde yazılan sabit bir amper değeriyle karşılaştıracak (200 A’dan küçükse en başa dön,pic entegresinin çıkışlarına tris A,tris B,tris C gibi,bu anoloğ değeri hiç yansıtma,dikkate alma gibi) belli amper değerlerinde ise,belirli bacaklarından anolog çıkış akımlarını çıkartıp gönderebilecek,bunlar bir güç transistörüyle kuvvetlendirilip,(Motor sargıları için kullanılabilir şiddette dc. akıma PWM prensibiyle dönüştürülecek şekilde çıktıktan sonra,kademeli bir üniversal motorun (Havalandırma fan motorunun) 3 kademesine,kademe kademe artan,bu akım şiddetinin büyüklüğüne göre (Programlanmış şekliyle) ayrı kademelerde ( 3 kademede) her kademede belli amper değerine karşılık gelecek şekliyle de,dışarıdaki bu fan motoru sargılarına direk olarak,bu hava debisinin=aspirasyon akımı şiddeti değişimi) amacıyla da verilecektir.Kolay gelsin.

trafodan bu söylediğiniz işlemi yaptıramadım trafodan anlık bir akım görülüp sıfırlanıyor sürekli bir akım takip edip role çalıştıramıyorum

gözünüzü akıma cok ciddi dikmişsiniz başka şey görmez olmuşsunuz, akım olduğuna göre voltaj da var, istediğinizi opamplı- voltaj karşılaştırıcı yaparak gerçekleştirebileceğinize inanıyorum. hatta 3914 lü voltaj seviye göstergesi bile mimkin sanıyorum. Fana gelince 1. röleyle tetiklersiniz *ilk çalışan ve son duran olacağından*.

trafo çıkışından sürekli bir akım okuyamıyorum 800/5 trafodan direnç koydum avametre ile anlık birşeyler okunabiliyor dediğiniz voltaj dönüşümü için opamp karşılaştırmayı kurdum tabi sürekli akım olmadığı için çalışmadı oluşursa iyi olur tabi ama biraz çaresiz kaldım

akım trafoları dc akımda kullanılmaz şönt direnç kullanın diye entes den uyarı aldım:)

akım trafoları dc akımda kullanılmaz şönt direnç kullanın diye entes den uyarı aldım:)

DC akımda kullanılmayacağı konusunda doğru demiş. Aynı uyarı daha önce de yapılmıştı.
Ya kaynak çıkışı DC ise ? ;)

Adı üzerinde akım trafosu.. Yani bildiğiniz trafo ile aynı mantık. Primer torch kablosu, sekonder de akım trafosu.
Sargıda gerilim endüklenebilmesi için değişken manyetik alan gerekli. Manyetik alanı sağlayan kablodan geçen akım. Yani akımın ilk geçmeye başladığı an dışında değişken manyetik alan yok.. Ki sizde buna uygun olarak trafo çıkışında ilk anda bir gerilim görüyorsunuz.
Ayrıca DC akımda değişiklik bile olsa sargı bir yönde geçen akımdan dolayı doymuş olacağından o da trafo ile okunamaz.

800A için gerekli direnç gücü konusu ilk mesajda var. Yok sonradan dediğiniz gibi 800 değilde max 200A ise 1miliohm direnç için 40W güç gerekir.

Ne tür bir kaynaktır. Gerilimi nedir belli değil. Ama çok yüksek de değildir sanırım. Buna göre [MENTION=83845]by lent[/MENTION] 'in önerisi de uygulanabilir. lm3940 ın uygun bacaklarından röleler için çıkış alırsınız. Aynı mantıkla gerilimi uygun bir bölücü veya opamp üzerinden PIC in ADC sine de girebilirsiniz.

Bana göre kaynak gerilimi üzerinden pic veya lm3914 ile çalışmak yada kaynak akımını lineer hall sensör ile algılayıp pic ile çalışmak mantıklı. Ki hall ile hem izolasyon da sağlamış hemde pic'in girişine hall in besleme voltajından daha büyük bir gerlim gelmeyeceğini de garantilemiş olursunuz.

Lineer hall sensör çıkışı da lm3914 bs ye girilebilir. Pic yazılımı ile uğraşmak istemezseniz aklınız da bulunsun.
Şönt seçeneği ise yüksek güçlü direnç gereksiniminden dolayı itici.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri