Katlar arası topraklama sorunu

kurut09

Üye
Arkadaslar merhaba 2 katlı bir bina düşünün.
1. Katta ölçüm yapılmış topraklama direnci 1.3 çıkmış. 2. Katta yapılan ölçümde 3.2 ohm çıkmış.
İlk sorum şu şekilde, iki katta aynı temel topraklamasından aldığına göre katlar arası ohmlar nasıl farklı olabiliyor.
2. Katıda 1-2 ohm bandına nasıl indirebilirim.
Not:Otomasyon cihazları takılacağı için firma 1-2 ohm bandında olmasını istiyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yapılacak iki şey var. 1) Topraklama elektrod ilavesi zemin kötüyse kimyasal ilavesi 2) Bahsettiğiniz fark bağlantı direncidir, bağlantı noktalarını kontrol edip sağlamlaştırın.
Binanın topraklması şerit levha halinde galvaniz. Bina dibinden şeridi bulsam 1-2 adet bakır cubuk cakıp kimyasal döksem bakır cubuktanda tekrar galvaniz levhaya versem faydası olur mu

Binanın topraklması şerit levha halinde galvaniz. Bina dibinden şeridi bulsam 1-2 adet bakır cubuk cakıp kimyasal döksem bakır cubuktanda tekrar galvaniz levhaya versem faydası olur mu

Levha elektrod uygulaması kalkalı yıllar oldu EMO'da uygun görmediğini belirtti. Galvaniz şeritle irtibat için çelik çubuk yada bakır kaplı çelik çubuk olabilir, galvaniz köşebent kullanmayın. Kaz ayağı şeklinde farklı açılarda 3 tane çakmanızda fayda var. Elektrodun başı zeminin 1m altında olmalı. Kimyasal ihtiyacı toprağın özgül direncine bağlı bir durum.

Son düzenleme:
Levha uygulaması kalkalı yıllar oldu EMO'da uygun görmediğini belirtti. Som bakır en iyisidir ama pahalıdır, bakır kaplı çelik çubuk ta olabilir, galvaniz köşebentte kullanmayın. Kaz ayağı şeklinde farklı açılarda 3 tane çakmanızda fayda var. Elektrodun başı zeminin 1m altında olmalı. Kimyasal ihtiyacı toprağın özgül direncine bağlı bir durum.
abi bir çok yerde galvaniz çubuk kullanılıyor bu yasak mı?

abi bir çok yerde galvaniz çubuk kullanılıyor bu yasak mı?

Yasak değil Cüneyt kardeş Galvanizin ömrü toprak altında kısadır. Galvaniz boru,galvaniz şerit, galvaniz köşebent 5-10 yıl sonra yerinde yeller eser. Dantel gibi dağılır erir gider. Topraklama sistemi 1 kez yapılıp sonra unutulan sistemlerdir, revizyonu zordur.
Birde topraklamada topraklama iletkeni bakırsa elektrotda som bakır veya bakır kaplı çelik tercih edilmeli.
Galvaniz şerit ise galvaniz köşebent uygundur ama ömrü uzun olmaz. Aynı metal tercihinin sebebi pil olayı ile artan galvanik korozyonu engellemektir.

Yasak değil Cüneyt kardeş Galvanizin ömrü toprak altında kısadır. Galvaniz boru,galvaniz şerit, galvaniz köşebent 5-10 yıl sonra yerinde yeller eser. Dantel gibi dağılır erir gider. Topraklama sistemi 1 kez yapılıp sonra unutulan sistemlerdir, revizyonu zordur.
Birde topraklamada topraklama iletkeni bakırsa elektrotda som bakır veya bakır kaplı çelik tercih edilmeli.
Galvaniz şerit ise galvaniz köşebent uygundur ama ömrü uzun olmaz. Aynı metal tercihinin sebebi pil olayı ile artan galvanik korozyonu engellemektir.
bakır toprakta çürümez mi?benim gördüğüm suyla temas eden bakırda yeşil pas oluşuyor buradan yola çıkarak bakır da toprakta çok uzun ömürlü değil diye düşünürdüm genellikle sanayii tesislerinde çalıştığım için topraklama sürekli ölçülüyor problem varsa topraklama kazıklarını arttırıyoruz evler de bu yapılmıyor
keşke devlet ev tesisatları içinde dağıtım şirketine veya emo ya yetki verse topraklama ölçümünden tesisat kontrolüne kadar yapılsa elektrikten çıkan yangınlar en az yüzde 80 azalır insanların canı ve malı korunurdu

bakır toprakta çürümez mi?benim gördüğüm suyla temas eden bakırda yeşil pas oluşuyor buradan yola çıkarak bakır da toprakta çok uzun ömürlü değil diye düşünürdüm genellikle sanayii tesislerinde çalıştığım için topraklama sürekli ölçülüyor problem varsa topraklama kazıklarını arttırıyoruz evler de bu yapılmıyor
keşke devlet ev tesisatları içinde dağıtım şirketine veya emo ya yetki verse topraklama ölçümünden tesisat kontrolüne kadar yapılsa elektrikten çıkan yangınlar en az yüzde 80 azalır insanların canı ve malı korunurdu

Mavimsi yeşilimsi renk oluşturan bakır oksittir, bakırın oksidasyonu ile oluşur ve yarı iletkendir. Elektrod olarak Som bakır ve iletken olarak çıplak bakır en sağlıklı en uzun ömürlü topraklama malzemeleridir.
Dediğinize %100 katılıyorum, meskenlerde topraklama kontrolü ve kaçak akım rölesi kullanımı çıkan yangınları büyük ölçüde azaltacaktır. Ülkemizde bu konuda büyük eksikler vardır.

Her kattan ana dağıtım panosuna gelen kolon kabloları şerit topraklamaya bara üzerindenmi bağlı yoksa direkt mi bağlı? Bağlantı şekli nasıl papuçlamı vidalama ile mi? Büyük olasılıkla okside olmuş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri