Kaskat bağlı yükselteç

Bu sorunun nasıl çözüldüğünün cevabını alabilirsem çok mutlu olurum.
C56FDE56-4413-494B-9130-5874A7DE91EA.jpeg

Çözüm
Yanıt için teşekkür ederim. 12 db oktav olduğunun mantığı nedir? Kısaca açıklayabilir misiniz?
Esasen octave denilmesi şart değildir. Buradaki en doğru ifade Fo yani rezonans frekansıdır.
Octave ifadesi belirlenen frekansın bir oktav alt ya da üst frekansına tekabül eden frekans demektir.
Aktif band pass filtre tasarlıyorsak, hangi frekansta kazancın düşeceği ya da belirlenen herhangi bir Fo frekansında kazancın ne kadar düşürüleceği, belli frekansta yapılan filtrelerin ne kadar keskin olacağını ifade eder.
Ben kabaca 40Hz bölgesini referans alarak her bir oktav için 6db olarak düşündüğüm için octave ifadesini kullanmıştım. 40Hz te 1 oktav 6 db ise 80Hz ten itibaren 20 Hz 2 oktav etmektedir.
2 tane 6db ise 12 db ye denk gelir...
Yanıt için teşekkür ederim. 12 db oktav olduğunun mantığı nedir? Kısaca açıklayabilir misiniz?
Esasen octave denilmesi şart değildir. Buradaki en doğru ifade Fo yani rezonans frekansıdır.
Octave ifadesi belirlenen frekansın bir oktav alt ya da üst frekansına tekabül eden frekans demektir.
Aktif band pass filtre tasarlıyorsak, hangi frekansta kazancın düşeceği ya da belirlenen herhangi bir Fo frekansında kazancın ne kadar düşürüleceği, belli frekansta yapılan filtrelerin ne kadar keskin olacağını ifade eder.
Ben kabaca 40Hz bölgesini referans alarak her bir oktav için 6db olarak düşündüğüm için octave ifadesini kullanmıştım. 40Hz te 1 oktav 6 db ise 80Hz ten itibaren 20 Hz 2 oktav etmektedir.
2 tane 6db ise 12 db ye denk gelir.
Anlaşılabilmesi için şöyle bir örnek vereyim.
Ses sistemlerinde EQUALIZER denilen aygıtları biliriz. Bu alette herhangi bir frekans bölgesini yükseltebilir ya da düşürebiliriz.
Örneğin 12db kazanca sahip bir EQ muz varsa Fo=250Hz frekansını 12 db yükseltebilir ya da düşürebilir. Bu EQ nun parametresi 12db octave ile anılacaksa bir sonraki frekans oktavı olan 500Hz in veya bir alt octav olan 125Hz frekanslarının etkilenmeyeceğinin garantisi olmalıdır.
Yani senin resimdeki eğrinin tam doğru çıkabilmesi için octave mutlaka akla getirilmelidir.
Örneğin Fo frekansımızı 20Hz seçtik ama kullandığımız elemanlar ve devreden dolayı 40Hz bölgesini de 6 db değil de 8db civarı zayıflatıyorsak o zaman düzgün bir eğrimiz olmayacaktır.

Çözüm

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri