Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

reaktif rölenin kademeleri tek tek çekip bırakmasına bakılır. %50 arıza reaktif röleden kaynaklanıyor çünkü

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İşletmeden bahsetmeniz lazım kendi trafosu olan bir işletmemi

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Olaya farklı bir boyut getireyim benim bulunduğum tesiste bütün kompanzasyon sistemini devreden çıkarılmış olmasına rağmen kapasitif ilerlememizin olması başlangıçta garipti ama gözden kaçırdığımız YG hattının uzunluğundan (8km 34,5kV ) dolayı oluşan kapasitif etki ve şuan devreye şönt reaktör koymayı planlıyoruz.

Olaya farklı bir boyut getireyim benim bulunduğum tesiste bütün kompanzasyon sistemini devreden çıkarılmış olmasına rağmen kapasitif ilerlememizin olması başlangıçta garipti ama gözden kaçırdığımız YG hattının uzunluğundan (8km 34,5kV ) dolayı oluşan kapasitif etki ve şuan devreye şönt reaktör koymayı planlıyoruz.

Yükünüzde aşırı düşüş olmuyorsa yani işletmede üretim gece gündüz devam ediyorsa Reaktif güç kontrol rölesinden hedef cosfi değerini düşürerek probleminizi pratik ve ekonomik bir şekilde çözebilirsiniz. Yükünüz belli zamanlarda çok düşüyorsa örneğin geceleri sadece gece çevre aydınlatma varsa endüktif yük bankı (reaktör) kullanabilirsiniz. Bu durumda Reaktörü AG kompanzasyon akım trafolarının Şebeke tarafına bağlamanız gerekir.

bende yaşlı uzmana katılıyorum genelde kapasitif sorunu işlemeye ara vermiş ve bir iki aydınlatmanın kalması sonucu oluyor kademe kondansatör güçleri fazla ise yüksek geliyor bunu çözmenin bir kaç yolu var dediği gibi reaktör kullanılabılır ama tabıkı burada bilmemiz gereken reaktöre uygun bır kontrol rolemız varmı eğer rolemız uygun değilsen çalışan lambalara paralel munferit ufak kondansatörler koyarakta çözebiliriz tabıkı bu yöntemler arasında az maalıyetlıyı bulmamız gerekıyor

Yükünüzde aşırı düşüş olmuyorsa yani işletmede üretim gece gündüz devam ediyorsa Reaktif güç kontrol rölesinden hedef cosfi değerini düşürerek probleminizi pratik ve ekonomik bir şekilde çözebilirsiniz. Yükünüz belli zamanlarda çok düşüyorsa örneğin geceleri sadece gece çevre aydınlatma varsa endüktif yük bankı (reaktör) kullanabilirsiniz. Bu durumda Reaktörü AG kompanzasyon akım trafolarının şebeke tarafına bağlamanız gerekir.

syn @YaşlıUzman,
Cosfi değiştirmek çözüm değil ki Kompanzasyon sistemi komple kapalı sistemdeki kapasitif etki kondansatörlerden gelmiyor yüksek gerilim hattımızdan kaynaklanmakta bundan dolayı OG taraftan ölçüm yapıp Ag den reaktör devreye alacak bir sistem yapılıyor.

syn @YaşlıUzman,
Cosfi değiştirmek çözüm değil ki Kompanzasyon sistemi komple kapalı sistemdeki kapasitif etki kondansatörlerden gelmiyor yüksek gerilim hattımızdan kaynaklanmakta bundan dolayı OG taraftan ölçüm yapıp Ag den reaktör devreye alacak bir sistem yapılıyor.

Sn abardak Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi tesisiniz sürekli çalışıyorsa, siz rölede hedef cosfi değerini 0,99 değilde atıyorum 0,96'ya ayarlarsanız, O.G. kablo üzerinde endüktif yük bırakmış olursunuz bu değerde kablonun kapasitif etkisi ile kompanze edilmiş olur ve sorun ortadan kalkar. Anlatmak istediğim buydu.Bunu trafo sabit kondansatörünü devreden çıkartarakta yapabilirsiniz.
Gece yük azalıyorsa, çalışılmayan günler fazla ise sürekli röle cosfi set değeri değiştirmek gerekir bununla uğraşılmaz. Yük yaklaşık olarak stabilse uygulanır denediğim ve netice aldığım bir yöntemdir.

Son düzenleme:
bu değerli bilgi paylaşımları için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. saygılarımla.

kesinlikle ilk kondansatör biz o yüzden geçen ay 40.000 tl ceza yedik :D

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri