Kameralar Hakkında temel 9 soru ( Nvr, Dvr, IP kamera, Analog Kamera )

elektelekt

Üye
Selamlar. Forumda gezerken cevabını bulamadığım bazı soruları sormak istiyorum. Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok işimize yarayacak...

1) NVR ile DVR kayıt cihazı arasındaki tek fark: Biri Ip kamerada diğeri Analog kamerada mı kullanılmasıdır.. Başka bir fark var mı?

2) IP kamera ve Analog kamera arasındaki fark: Ip kameranın özelliği internetten izlenilmesi için bir özelliği var. Ama analog kamerada internet üzerinden izleme yok. Bu doğru mu yoksa başka bir fark var mı aralarında?

3) Örnek çevre aydınlatması var. Bu direklerin üzerinde kameralar var. Mesafede 500 metre. Fiber optik kablo kullanıldı. Bu fiberoptik kablo direkteki IP speed dome kameraya giremez sanırım. Peki ne yapmalıyız ?

4)
Kamera arasında fiberoptik kablo kullanmak istemiyorsak Cat6 kablosunu switch ile güçlendirip uzatabiliriz dendi. Bu yapılabilir mi yoksa yanlış bilgi mi?

5) Görüntü taşımak için en iyi seçenek RG6 U6 deniyor. Peki neden kamu projelerinde Cat6 kablo kullanılıyor. Cat6 daha iyi mi RG6 kablosuna göre görüntü taşımak için ?

6) 20 adet IP kamera var. Ben bunları LCD ekranda bölünmüş olarak görmek istesem ne yapmalıyım? Yani tek bir kameranın görüntüsü değilde ekran parçalara bölünmüş olarak gösterse ?

7) 20 adet kamerayı birleştirip ekrana yansıtıp ve kayıt cihazına bağlamak için switch mi kullanılıyor? 20 adet kamerayı tek bir kablo ile birleştirmek gerekmiyor mu?

8) Ben bir büyük bir parka gittim. Her çevre aydınlatma direğinin yanında ufak bir pano yapılmış. 20 adet direk varsa her direğin yanında vardı. Niye diye sorunca fiberoptik kablolaru direkteki kameralara çıkarmak için ve sonlandırmaları daha yapılmadı onlarda yapılacak dendi.. Ne demek istendi ?

9) Cat6 kablo 100 metreye kadar, sonrası fiberoptik deniyor ok. Peki RG6 U6 kablosu ve RG6 U11 kablosunun mesafesi nedir kameralar için?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selamlar. Forumda gezerken cevabını bulamadığım bazı soruları sormak istiyorum. Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok işimize yarayacak...

1) NVR ile DVR kayıt cihazı arasındaki tek fark: Biri Ip kamerada diğeri Analog kamerada mı kullanılmasıdır.. Başka bir fark var mı?

2) IP kamera ve Analog kamera arasındaki fark: Ip kameranın özelliği internetten izlenilmesi için bir özelliği var. Ama analog kamerada internet üzerinden izleme yok. Bu doğru mu yoksa başka bir fark var mı aralarında?

3) Örnek çevre aydınlatması var. Bu direklerin üzerinde kameralar var. Mesafede 500 metre. Fiber optik kablo kullanıldı. Bu fiberoptik kablo direkteki IP speed dome kameraya giremez sanırım. Peki ne yapmalıyız ?

4)
Kamera arasında fiberoptik kablo kullanmak istemiyorsak Cat6 kablosunu switch ile güçlendirip uzatabiliriz dendi. Bu yapılabilir mi yoksa yanlış bilgi mi?

5) Görüntü taşımak için en iyi seçenek RG6 U6 deniyor. Peki neden kamu projelerinde Cat6 kablo kullanılıyor. Cat6 daha iyi mi RG6 kablosuna göre görüntü taşımak için ?

6) 20 adet IP kamera var. Ben bunları LCD ekranda bölünmüş olarak görmek istesem ne yapmalıyım? Yani tek bir kameranın görüntüsü değilde ekran parçalara bölünmüş olarak gösterse ?

7) 20 adet kamerayı birleştirip ekrana yansıtıp ve kayıt cihazına bağlamak için switch mi kullanılıyor? 20 adet kamerayı tek bir kablo ile birleştirmek gerekmiyor mu?

8) Ben bir büyük bir parka gittim. Her çevre aydınlatma direğinin yanında ufak bir pano yapılmış. 20 adet direk varsa her direğin yanında vardı. Niye diye sorunca fiberoptik kablolaru direkteki kameralara çıkarmak için ve sonlandırmaları daha yapılmadı onlarda yapılacak dendi.. Ne demek istendi ?

9) Cat6 kablo 100 metreye kadar, sonrası fiberoptik deniyor ok. Peki RG6 U6 kablosu ve RG6 U11 kablosunun mesafesi nedir kameralar için?

1- NVR sadece ip kameralarda kullanılır. DVR hem analog hemde AHD kameralarda kullanılabilir (model AHD desteklemeli)
2-İp kamera haberleşme protokolü farklıdır yani bağlantı kablosu farklıdır , çözünürlüğüde yüksektir.
analog kamera ve ahd kamerada DVR yani kayıt cihazı desteklerse internetten izlenebilir.
3-fiberin her iki uucuna "media converter" takarak internet protokole çevirerek takılabilir.uygulamada böyle yapılır uzak mesafelerde.
4-cat6 kablo ile 90mtde switch kullanarak mesafe uzatılabilir.Ama mesafe çok uzaksa maliyet artar ve switch içinde enerji sağlamak gerek.
5-rg6 u6 kablo AHD ve Analog kameralar için kullanılır. Cat6 kablo İp kamera sistemleri için kullanılır.(araya konvertörler takılarak farklı uygulamalarda var lakin görüntü kalitesi düşer)
6- NVR cihazının 2 adet HDMİ çıkışı varsa destekleye bilir bir monitöre 16 görüntü atayabilinen cihazlar var.
7- 20 adet kamera switch ile birleştirilip NVR da o switche bağlanır. internet kafe mantığı tüm cihazlar aynı ağda olacak. Zaten NVRların üzerinde tek port olur (nadiren 4-8 portlu olanlar var)
8- fiber kablonun ucuna sonlandırma denilen PATCH kablo takılır.(bu bağlantı için pahalı bir birleştirme cihazı kullanılır (40.000Tl civarında) bu kablonun ucunada switch, media converter yada kamera bağlanabilir( bazı kameralarda direk fiber bağlantı mevcut)
9- rg6 u6 ben bizzat 400+ mt çalıştırdım. 500de çalışabilir kameranın video çıkış gücünede bağlı.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri