Kamera Pilini Şarj Etmek

Herhangi bir sorun olmaz. Şarj süresi uzar ancak. Tek pili 2 saatte şarj ediyorsa iki pili 4 saatte şarj eder. Yinede şarj sırasında bir kontrol edersiniz eğer piller hızlı şarjı destekliyorsa (1-2A yada daha üstü) modül biraz ısına bilir. Isı çok fazla değilse önemli değil ancak aşırı ısınıyorsa belki üzerine küçük bir alüminyum yada metal parça yapıştırmak gerekebilir ama sanmıyorum ben 4A şarjı destekleyen pillerle sorunsuz kullanıyorum.
Hocam pilin özellikleri burada yazıyor. İnternetteki adam pillerin voltajları farklıysa sorun oluşturabilir demişti onu nasıl anlayabilirim? https://secondlifestorage.com/index.php?threads/panasonic-cgr18650ce-cell-specifications.1734/

Hocam pilin özellikleri burada yazıyor. İnternetteki adam pillerin voltajları farklıysa sorun oluşturabilir demişti onu nasıl anlayabilirim? https://secondlifestorage.com/index.php?threads/panasonic-cgr18650ce-cell-specifications.1734/

Voltaj değilde, kapasitesi demiş olabilir mi? Her ikiside farklı olsada bu tür düşük akımlı uygulamalarda ve paralel bağlantılarda dikkate değer bir sıkıntı olmaz.

Bu arada pillerin boyutu 65mm den büyükse üstlerinde kendi koruma devleri var demektir yani bu durumda kendi kendilerini koruyabilirler. Yoksada büyük bir sorun değil.

Voltaj değilde, kapasitesi demiş olabilir mi? Her ikiside farklı olsada bu tür düşük akımlı uygulamalarda ve paralel bağlantılarda dikkate değer bir sıkıntı olmaz.

Bu arada pillerin boyutu 65mm den büyükse üstlerinde kendi koruma devleri var demektir yani bu durumda kendi kendilerini koruyabilirler. Yoksada büyük bir sorun değil.
Tamam hocam. Şu an elimde tp4056 şarj devresi yok. Almadan önce denemek istiyorum iki tane paralel bağlanmış voltajı 3.23v olan pilleri doğrudan kameraya bağlarsam kamera çalışır mı sizce? Kameranın üzerinde 3.7v yazıyor.

Son düzenleme:
Tamam hocam. Şu an elimde tp4056 şarj devresi yok. Almadan önce denemek istiyorum iki tane paralel bağlanmış voltajı 3.23v olan pilleri doğrudan kameraya bağlarsam kamera çalışır mı sizce? Kameranın üzerinde 3.7v yazıyor.

Piller sabit voltaj vermezler hocam, örneğin lithium pillerin şarjı tam dolu olduğunda 4.2v olur ve şarj azaldıkça voltajda azalmaya başlar. Yani sizin Piller 3.23 olduğuna göre yaklaşık şarj düzeyleri %20-30 civarındalar.

Kameranın kendi piliyle, 18650 piller aynı şey tek fark şekilleri.

Piller sabit voltaj vermezler hocam, örneğin lithium pillerin şarjı tam dolu olduğunda 4.2v olur ve şarj azaldıkça voltajda azalmaya başlar. Yani sizin Piller 3.23 olduğuna göre yaklaşık şarj düzeyleri %20-30 civarındalar.

Kameranın kendi piliyle, 18650 piller aynı şey tek fark şekilleri.
Sorun olur mu peki hocam takarsam? Zaten çalışıyor mu diye bakacağım sonra kapatacağım cihazı.

Hayır sorun olmaz.
Hocam dediğim şeyi denedim kamera hiçbir şekilde çalışmıyor. Çekilen akıma baktığımda ise 80 ile 110ma arasında sürekli dalgalandığını görüyorum. DC girişinden çektiğim akıma baktığımda ise ilk enerji verilince 220ma civarı akım çekiyor sonrasında geri 0ma ya düşüyor ve tuşa basınca cihaz çalışıyor. Yani bence cihaz hasar görmedi. Başka bir durum var. Sizce batarya girişinden neden çalışmıyor cihaz? Acaba batarya voltajı mı yetmiyor? Cihaz normal çalışırken 330ma, video kaydı yaparken 600ma civarı akım çekiyor. @binbaşı Hocam belki yardım edebilirsiniz.

Son düzenleme:
@nukleersantral Hocam cihazı çalıştırabildim bu arada. Pillerin voltajı yetmiyormuş. 3.3 voltta çalışmamıştı ben de 3.8 volta kadar şarj ettim ve cihaz çalıştı. Ama hala fotoğraflar bozuk çıkıyor ve optik zoom çalışmıyor. Sadece + ve - pinlerinden çalıştırdığım içindir belki diye düşünerek 3. pin ve - pini arasına kameranın orijinal pilinin direncinin değerine göre bir ayarlı direnç ayarlayıp taktım fakat yine işe yaramadı. Sanırım cihazda elektriksel bir arıza var. Sizce neden olmuş olabilir? Daha öncesinde DC 5V girişinden powerbank ile çalıştırıyordum o zamandan beridir sorunlu çalışıyor. Bu arada cihazın içini de açtım fakat kart üzerinde herhangi bir yanık vs. göremedim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri