Kamera Pilini Şarj Etmek

Akım düşürme gibi bir işleme ihtiyacınız yok sizin. Bu modüle sahipseniz, B yazan yerlere pilinizi, out yazan yerlerede kameranızı bağlayacaksınız.
Hocam kamerayı neden bağlayacağım? Kameranın şarj cihazı zaten kameraya bağlanmıyordu pile bağlanıyordu sadece. Bence gerek yok bağlamaya.

Hocam kamerayı neden bağlayacağım? Kameranın şarj cihazı zaten kameraya bağlanmıyordu pile bağlanıyordu sadece. Bence gerek yok bağlamaya.

Kameradaki hani şu sıkıştırarak hazırladığınız düzenekteki batarya girişlerine bu modülün Out yazan bağlantılarına girmek gerekiyor. Pilleride B yazan bağlantılara.

18650 pilini (eğer kendi koruma devresi yoksa) doğrudan kameraya bağlarsanız makine pilin bittiğini anlamayıp 2,5volt altına düşene kadar kullanmaya çalışabilir ve pillerinizi öldürebilir. Ancak kameranın kendi içerisinde ayrıca bir batarya koruması varsa durum başka olabilir tabi ama bunun olduğunu yada olmadığını bilmiyoruz.

18650 piller düşük voltaj koruması olmadan kullanılmamalıdır.

18650 kullanacaksan tp 4056 yı direkt kullanabilirsin. Arkadaşın da dediği gibi battery girişlerini pile lehimleyip out kısımları cihaza bağlanmalı. Böylece hem pil korunacak hem cihazın hem de seni koruyacak.
Micro usb girişini açıkta bırakırsan istediğin zaman şarj edebilirsin.

Kameradaki hani şu sıkıştırarak hazırladığınız düzenekteki batarya girişlerine bu modülün Out yazan bağlantılarına girmek gerekiyor. Pilleride B yazan bağlantılara.

18650 pilini (eğer kendi koruma devresi yoksa) doğrudan kameraya bağlarsanız makine pilin bittiğini anlamayıp 2,5volt altına düşene kadar kullanmaya çalışabilir ve pillerinizi öldürebilir. Ancak kameranın kendi içerisinde ayrıca bir batarya koruması varsa durum başka olabilir tabi ama bunun olduğunu yada olmadığını bilmiyoruz.

18650 piller düşük voltaj koruması olmadan kullanılmamalıdır.
Tamam hocam dediğiniz şeyi anladım. Ama + ve - pininden hariç olarak 3. bir pin var o da cihazın bataryayı tanıması içinmiş. Eğer onu takmazsam muhtemelen cihaz bataryayı boş gösterecek ve bir süre sonra kapanabilir. Ben de cihazı orijinal bir pil takmış gibi - ve 3. pinin arasına ayarlı direnç ile orijinal bataryanın direnç değerine ayarlayıp o pinlere takacağım. Yani kısacası cihazı kandıracağım. Telefonlarda bu durum böyleymiş kamerada da muhtemelen böyle olduğunu düşünüyorum.

Tamam hocam dediğiniz şeyi anladım. Ama + ve - pininden hariç olarak 3. bir pin var o da cihazın bataryayı tanıması içinmiş. Eğer onu takmazsam muhtemelen cihaz bataryayı boş gösterecek ve bir süre sonra kapanabilir. Ben de cihazı orijinal bir pil takmış gibi - ve 3. pinin arasına ayarlı direnç ile orijinal bataryanın direnç değerine ayarlayıp o pinlere takacağım. Yani kısacası cihazı kandıracağım. Telefonlarda bu durum böyleymiş kamerada da muhtemelen böyle olduğunu düşünüyorum.
Bu konu hakkında bir fikrim yok maalesef.

3 pinli bataryalarda bataryanın sıcaklık değerleri, teknik özellikleri, seri numarası gibi bilgilerin 3. pin üzerinden ve 4 pinli bataryalarda da 4. pinin orijinallik kontrolünün yapıldığını biliyorum kendindimce ancak bunun direnç ile çözüleceği konusunda bir bilgim yok maalesef. Denediğinizde bizde öğrenmiş olacağız.

Tamam hocam direnç olayını deneyeceğim. Şu an başka bir sorum var. Elimde 2 tane eski laptop bataryasından çıkan paralel bağlanmış 18650 piller var. Voltajını ölçtüğüm zaman 3.23v gösteriyor. Sizce bu iki pili puntasından ayırıyım mı yoksa bu şekilde mi kullanıyım?

Boyut/ Ergonomi olarak size rahatsızlık vermiyorsa bu şekilde kullanmak oldukça uzun bir kullanım süresi verecektir. Gerçi tek bir pili dahi kullansanız en azından 1900-2000 mAh olsa kapasite kameranın esk piline göre 3 misli daha fazla kullanım süresi verecektir size. Tamamen keyfinize bağlı.

Ancak ayırmayı düşünürseniz puntaları çok dikkatli sökünüz.

Boyut/ Ergonomi olarak size rahatsızlık vermiyorsa bu şekilde kullanmak oldukça uzun bir kullanım süresi verecektir. Gerçi tek bir pili dahi kullansanız en azından 1900-2000 mAh olsa kapasite kameranın esk piline göre 3 misli daha fazla kullanım süresi verecektir size. Tamamen keyfinize bağlı.

Ancak ayırmayı düşünürseniz puntaları çok dikkatli sökünüz.
Evet hocam ayırmamak daha mantıklı geldi fakat tp4056 ile şarj konusunda sorun oluşturur mu? İnternetten duymuştum sorun oluşturur 2 tane tp4056 kullanın demişti birisi.

Son düzenleme:
Evet hocam ayırmamak daha mantıklı geldi fakat tp4056 ile şarj konusunda sorun oluşturur mu? İnternetten duymuştum sorun oluşturur 2 tane tp4056 kullanın demişti birisi.

Herhangi bir sorun olmaz. Şarj süresi uzar ancak. Tek pili 2 saatte şarj ediyorsa iki pili 4 saatte şarj eder. Yinede şarj sırasında bir kontrol edersiniz eğer piller hızlı şarjı destekliyorsa (1-2A yada daha üstü) modül biraz ısına bilir. Isı çok fazla değilse önemli değil ancak aşırı ısınıyorsa belki üzerine küçük bir alüminyum yada metal parça yapıştırmak gerekebilir ama sanmıyorum ben 4A şarjı destekleyen pillerle sorunsuz kullanıyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri