Kacak akim test butonuna basinca atmiyor?

Belki düşünüldüğünde saçma gibi duruyor ama kontrol etmekte fayda olabilir. Kaçak akım rölesinin girişine tüm fazlar normal değerlerde geliyor mu? Yani diyeceğim şu ki,test butonuna bağlı direnç örneğin L1 ve N arasında ve L1 220V değerinden düşük ise (veya herhangi bir faz da olabilir.) 30ma altında kalıp açtırma akım değerini yakalayamıyor olabilir.
Saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Röle,UPS çıkışındamı ? Çıkışta topraklama varmı ?
Ustam dağıtım panosu bu..duvarda askılı..sol tarafta Şebeke beslemesi sağ tarafta UPS beslemesi var..şebeke ile UPS topraklamasi ortak..yani UPS cihazından çıkan 3 faz ve nötr hattı 7-8 tane tali panodaki sigortaları besliyor.her panoda yaklasik 15-20 adet ups icin sigorta var.onlerinde de kacak akim rolesi var.bunlar PC yazıcı vs gibi cihazları besliyor..toprak hattının şebeke ile ortak olmasi mi sorun dicem ama diğer panolarda bi sorun yok.oncelerinde bunda da yoktu.

merhaba

yaptığınız işleri projelendirip ( panonuzun çeşitli fotografları üzerinde ) ve testleriniz + çeşitli yerlerden ölçümleriniz anlatmanız . !!!

https://www.schneider-electric.com....ss-4-elektrik-dağıtım&parent-category-id=1600

Kaçak akım rölesini nasıl test edebilirim?

Öncelikle kaçak akım rölesinin ayarlanan set değerinde açtığını görebilmek için oluşturulacak kaçağın bu değerde oluşturulması gerekmektedir.
Basit olarak faz-faz arasına bir direnç (1 K ohm) bağlayarak , bir ucunu şalter giriş fazına diğer ucunu şalter çıkş fazına dokundurduğumuzda açması gerekir.
Üzerinde bulunan test butonunun da çalışma prensibi bu şekildedir.

Kolay Gelsin .

Evet ustalarim
Sorunum hala devam ediyor.mantikli bir cozum yolu bulamadim maalesef..UPS 80 KVA ..buna bagli kat panoları var ve UPS sigortalarının basinda da shnder acti 9 model role bagli..test butonunda roleler çalışmıyor..5 pano var hepsinde de ayni sorun..10 watt seri lamba ile faz toprak arasında role atmiyor.ama 50 watt lamba takinca role atiyor..yani 0.045 ma kacak ta role acmiyor fakat 0.1 ma kacak olunca role aciyor..hadi role bir sekilde acma yapiyor fakat bu test butonunun çalışmamasının sebebi nedir bir sonuca varamiyorum..bir sekilde sistem calisiyor fakat aklim hep burda..kafami yastiga rahat koymam lasim..koyamiyorum..sistem dogru sekilde calismali benim icin en onemlisi bu..nasil olsa role atiyor degil yani olay..isin icinden cikamadim gitti..

@sami inci,@c.berkan,@ferhat666k
Abiler bi el atalim lutfen[emoji4]

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rölenizden 1 tanesini ABB,LEGRAND,EA-
TON,SİMENS ile değiştirip tekrar bakarmı-
sınız .

Rölenizden 1 tanesini ABB,LEGRAND,EA-
TON,SİMENS ile değiştirip tekrar bakarmı-
sınız .
Ustam elimde 1 adet siemens var.bunu test butonu çalışmayan panolardan birine taktim..test butonu calisti fakat 10 dakika da bir role atiyor..schnder acti 9 takinca role atmiyor fakat test butonu da çalışmıyor..bu schnderlerden birini şebeke panosunda siemenslerden birini sokup yerine taktim orada calisiyor.test butonu da çalışıyor..kimse anlam veremedi duruma.

Kaçak akımın çıkışından nötr ve toprak arasında kısa devre var mı ölçebilirmisin?Eğer cızırtılı bir ses dahi yapıyorsa sistemde toprak ile nötr arasında dolaylı kısa devre olabilir bu ups cihazlarının içinde de olabilir1Schneider kaçak akımla siemens kaçak akım aynı seri mi?Kaçak akımlar kullanıldıkları yerlere göre bazı özellikleri farklıdır @sami inci abi bu konuda benden daha bilgiliidir bağışık tip de denilen geç atan sanayii tip olabilir schneider olanlar diye düşünüyorum!Test butonu işini şuan için aklıma birşey gelmiyor ama bende araştıracağım bu konuyu

Kaçak akımın sınıfı nedir ? UPS çıkışlarında
AC sınıf kullanılmaz.A veya bağışık tip olma-
lı.Schneiderde Si,Legrandda Hpi dir.

Kaçak akım ölçümü yapma imkanınız var-
mı ?
Öyle bir cihazim yok ustam

Kaçak akımın sınıfı nedir ? UPS çıkışlarında
AC sınıf kullanılmaz.A veya bağışık tip olma-
lı.Schneiderde Si,Legrandda Hpi dir.
Ustam schnder acti 9 Yazıyor kutusunda..bu si tip olmuyor mu?..rölenin yan tarafinda AC akim işareti var.belliki AC sınıfı roleler

Kaçak akımın çıkışından nötr ve toprak arasında kısa devre var mı ölçebilirmisin?Eğer cızırtılı bir ses dahi yapıyorsa sistemde toprak ile nötr arasında dolaylı kısa devre olabilir bu ups cihazlarının içinde de olabilir1Schneider kaçak akımla siemens kaçak akım aynı seri mi?Kaçak akımlar kullanıldıkları yerlere göre bazı özellikleri farklıdır @sami inci abi bu konuda benden daha bilgiliidir bağışık tip de denilen geç atan sanayii tip olabilir schneider olanlar diye düşünüyorum!Test butonu işini şuan için aklıma birşey gelmiyor ama bende araştıracağım bu konuyu
Kısa devre yok abi çıkışta.seri lamba ile deniyorum faz toprak role açıyor.sistem devredeyken yapıyorum notr ile toprak kisa devresinde role acmiyor ama..test butonuna basinca role neden atmaz çok tuhaf.[emoji15]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri