kacak akim rolesi yardim

Tesekkurler. Peki hocam notr olmadan yani olcumu yapan mikroislemci unitesinin beslemesi olmadan cihaz fazlarda meydana gelen deger degisikligini nasil algilayabiliyor. Mikroislemci unitesinin beslemesi fazlar arasindan saglanmis olsa bu sefer bu deger degisikligi besleme unitesini bozmaz mi? Bilginiz var mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tesekkurler. Peki hocam notr olmadan yani olcumu yapan mikroislemci unitesinin beslemesi olmadan cihaz fazlarda meydana gelen deger degisikligini nasil algilayabiliyor. Mikroislemci unitesinin beslemesi fazlar arasindan saglanmis olsa bu sefer bu deger degisikligi besleme unitesini bozmaz mi? Bilginiz var mi?

Bu konu takdir ederseniz elektroniğin konusu,dolayısıyla elektronik devrenin çalışma mantığı hakkında bilgim yok. Yalnız şunu söyleyebilirim, bir yada birkaç arızada tahrip olan bir sistem olsaydı bu ürünler kalite belgesi alıp piyasaya çıkmazdı.

Bu konu takdir ederseniz elektroniğin konusu. Yalnız bir kere de tahrip olan bir sistem olsaydı bu ürünler kalite belgesi alıp piyasaya çıkmazdı.
Tahrip olmasindan ziyade asil merak ettigim mevzu notr olmadiginda koruma yapip yapamayacagi. Siz bu amacla kullandiniz mi test ettiniz mi bilmiyorum. Rolenin amaci fazlardaki gerilim degisikligi algilayip cihazlari korumak mi yoksa notr koptugunda da cihazlari korumakmi anlayamadim. Tamam notr koptugunda fazlar dengesizlesecek ama role devrede olacak ve koruma saglayacak mi asil merak ettigim bu aslinda.

Bu nötr durduk yere neden kopuyor?... Nötr kopsa hiçbir şey olmaz (ilk mesajımda verdiğim linkteki konuda böyle söyleyenler olmuştu.) diye düşünenler varsa aşağıdaki videoyu izlemelerini öneririm. Hocam güzelce anlatmış.

@elkgazi Sayin ustam.
220v monofaze hatlarda dediğiniz gibi nötr kopmasi hiç birseyi değiştirmez ve sisteme ne zarar verir nede cihazlara et ki yapar. Ama
Şu an günümüzde konut ve daire içlerine trifaze 380v 'luk bir akim çekiliyor ve linyelere paylaştirma yapiliyor. Boyle bir hat cekilen dairede Nötr hatti kopma yaptiği zaman nört üzerinden 380V'luk bi akim dolaşiyor ve o an devrede olan ve çalışan cihazlari ya yakiyor yada zarar veriyor.

@elkgazi Sayin ustam.
220v monofaze hatlarda dediğiniz gibi nötr kopmasi hiç birseyi değiştirmez ve sisteme ne zarar verir nede cihazlara et ki yapar. Ama
Şu an günümüzde konut ve daire içlerine trifaze 380v 'luk bir akim çekiliyor ve linyelere paylaştirma yapiliyor. Boyle bir hat cekilen dairede Nötr hatti kopma yaptiği zaman nört üzerinden 380V'luk bi akim dolaşiyor ve o an devrede olan ve çalışan cihazlari ya yakiyor yada zarar veriyor.
Evet değerli arkadaşım mevzu 3 fazla beslenen sistemler için geçerlidir. Konuyu açan arkadaşın cihazlarının zarar görmesi o sisteminde 3 fazla beslendiğine delalet ediyor nitekim benim 5 yıl önce açtığım konuda da sistemin 3 fazlı olduğu belirtilmişti. Binaya sadece bir faz giriyorsa zaten sorun yok ama sizinde belirttiğiniz üzere artık binalarda 3 faz kullanılıyor.
Not: Daireye---->Binaya olarak duzeltildi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar daireye bir fazda gelse sizin apartmanınıza nötr geliyor yani ana sistem 3 faz. Dolayısıyla ben tek faz abonesiyim bana bişey olmaz diyemezsiniz. Sadece risk 3 faz abonesinde daha fazla diyebilirsiniz.

Arkadaşlar daireye bir fazda gelse sizin apartmanınıza nötr geliyor yani ana sistem 3 faz. Dolayısıyla ben tek faz abonesiyim bana bişey olmaz diyemezsiniz. Sadece risk 3 faz abonesinde daha fazla diyebilirsiniz.
Haklisiniz binaya gelen notr hattinin kopmasi halinde risk yine var.

Arkadaslar verdiginiz cevaplar icin cok tesekkur ederim notur sorununu kontaktor ile cozucem asiri gerilim olayi icin trimbox tavsiyesi aldim fiyat arastiricam.300 tl gibi bir fiyat soylediler fakat yuksek akim geldiginde kendini patlatiyormus her seferinde 300 tl de cok bi ev icin kombi karti 150 tl :)

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri