Kablo seçimi hakkında

Usif

Üye
Herkese merhaba. Elektriği çekeceğimiz yerle mesafe 150 metre.. 3 buzdolabı 1 dalgıç ve aydınlatma kullanılacak... Nasıl bir kablo almalıyız.. 2*16 öneriliyor. Alüminyum kullanabilir miyiz. Bakır çok pahalıya geliyor. 3 faz olmuyor çünkü proje tek faz üzerine..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Herkese merhaba. Elektriği çekeceğimiz yerle mesafe 150 metre.. 3 buzdolabı 1 dalgıç ve aydınlatma kullanılacak... Nasıl bir kablo almalıyız.. 2*16 öneriliyor. Alüminyum kullanabilir miyiz. Bakır çok pahalıya geliyor. 3 faz olmuyor çünkü proje tek faz üzerine..
Guçlerini belirtmeniz gerek. Güçler belli olmadan kesit hesaplanamaz.

İleride başka ürünlerde kullanılacaksa ? kablo kullanmanız .

Son düzenleme:
2*16 yı kim neye göre söyledi. Bir de şu tüketim yapanların watt değerini yazarsan daha sağlıklı bilgi verebiliriz. Alüminyum kullanılmaz değil kullanılabilir ama bildiğim kadarıyla kesiti artar. Bir şey daha var burası sizin ise ve sizin yaşam alanız olacaksa ve uzun yıllar ben burada yaşayacağım diyorsan birazcık paraya kıy bakır kullan.

2*16 yı kim neye göre söyledi. Bir de şu tüketim yapanların watt değerini yazarsan daha sağlıklı bilgi verebiliriz. Alüminyum kullanılmaz değil kullanılabilir ama bildiğim kadarıyla kesiti artar. Bir şey daha var burası sizin ise ve sizin yaşam alanız olacaksa ve uzun yıllar ben burada yaşayacağım diyorsan birazcık paraya kıy bakır kullan.
Doğrudur. Al. iletken ile Bakır ilekten arasında fark vardır. Al. iletkenler genelde maaliyet yönünden(mesafenin fazlalığından) tercih edilir. Bakır iletkende daha küçük kesitlerle kullanılabilirken, Al. iletkenlerde daha yüksek kesitli kullanılır(Gerilim düşümünden kaynaklı).
Şunu da eklemek isterim; Nerede ucuz maaliyet orada büyük risk!

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri