Kablo kesiti mm² ne anlama gelir

Makinaların kendi panoları vardır.Sigorta yerine 3x50 ( 63 ) TMŞ daha uygun.
ustam ben 5x10mm kabloyu 80a tmşden getircem bide kombinasyon panosu atayım dedim 3x40a den 2 tane biri bi makineye biri diğerine biri arıza yaparsa diğeri dewam etsin çalışmaya diye

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
15 kw motor için 40 amperlik şalter vırt zırt açma yapar.Kendi panosu varsa 50-63 konsun diye onun için söy-
ledim.40 metreyi tek kablo çekecekseniz 5x16 yapsanız daha iyi olur.İkisi aynı anda çalışmayacaksa 5x10 ola-
bilir.

15 kw motor için 40 amperlik şalter vırt zırt açma yapar.Kendi panosu varsa 50-63 konsun diye onun için söy-
ledim.40 metreyi tek kablo çekecekseniz 5x16 yapsanız daha iyi olur.İkisi aynı anda çalışmayacaksa 5x10 ola-
bilir.
5x16 düşünüyorum zaten kardeşim saolasın tavsiyelerin için

arkadaşlar tarımsal sulama yapıyorum ancak trafoya uzaklığım 600-650 metre kullandığım pompa 45 kw kaçlık kablo kullanmam gerekir. ?

15kw gücünde abgant makinesi için kaçlık kablo önerirsiniz arkadasşlar mesafede 40mt ye yakın
yan yana 2 tane var bu makineden
15 kw 40 metre - - - - - -0,0124* 15*40/1.5=4.96 mm ( 6mm lik kablo uygundur) bunada 40 A lik bir gurup siğorta koyman gerekir

selamlar..
mesela 3x120+70 mm² dediğimizde ben kablonun alanı zannederdim,fakat 120 lik kablonun yarıçapına baktığımda 7,2 mm olduğunu gördüm.7,2x7,2x3,14 = 162,7 çıkmaktadır..mm² ne demektir.

Bu konuda konuştuğum meslektaşlarımın %95'i konuyu yanlış bilmekte. Geometrik kesit farklı şeydir elektriksel kesit farklı şeydir. Yok mikrometre ile ölçtüm damar sayısı kadar kesit alanını topladım v.s. v.s. alayı traş ilk öğretim seviyesi hesaplamalar adam üşenmeyip birde video çekmiş. Bir başka videoda kumpasla çap ölçüp kesit hesaplıyor bak 2,2mm² çıktı 2,5mm² olacaktı üretici kablodan çalmış gibi komik söylemler de bulunmakta.
Doğru bilgiler ekteki dokümanda;

https://tr.prysmiangroup.com/tr/kablo-pabucu-ve-kablo-uyumu

Bir kablo tasarımının ilk ve aynı anda en önemli aşamalarından biri iletken tasarımıdır. İletkenlerin tasarımları için en yaygın standart IEC 60228’dir. Tasarımı yapılırken ve iletken seçilirken, iletkenin geometrik boyutu ve kesiti oldukça önemlidir; ancak en önemli parametre geometrik kesit değil, elektriksel kesittir. Bu da 20 ⁰C’deki 1km uzunluk için verilen maksimum doğru akım iletken direnci ile sağlanır. Standartlar, elektriksel kesit için maksimum iletken direnci şartını koyarken, geometrik kesit için bir şart koymayıp, bilgi ve kılavuz olması için geometrik çap aralığı vermiştir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri