Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

Elektromuh arkadaşım senın vermiş olduğun ğüç formülünde,ğüç belli gerilim belli,cos& belli sen bilinmeyeni yani akımı formülle çözmüssün ve 12.73 amper sonuç.Ancak bu dğer senin alıcının cekeceği akım.İlk kalkınma ve kısa devre akımını dikkate alırsak,bunun hesabında iki katı sigorta kullanılabilir demek yanlış olur.Çıkan değeri kök üç katı hesaplayarak seçim yapmak daha sağlıklı olur teşekkür ederim.

sonuc yine 25 A lik sigorta olmuyormu kisa devre kesme akimi degisiyor demek istediniz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar %e: 0,0124xLxP/S formülü bakır için.. Alüminyum için kesit formülünü bilen varsa yazabilirmi..

%e:0.0217×L×P/S Alüminyum üçün

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

850 metre yildiz ucgen calisacak motor icin 3x50+25 alvinal kablo yeterli mi?

Merhaba arkadaşlar,
Benim yardıma ihtiyacım var , kurulu guc= 1285928 w / talep gucu = 1028742,4 W olan bir dagitim panom var bu panoya kablo secimi yapmak istiyorum ama , 3 damar kablolar yetersiz kaliyor , tek damar kablolardan secmem gerekiyor ama nasil yapacagimi bilmiyorum , forumda aradim ama bulamadim , kesit programina gore sonuc 1082 mm kesit cikiyor ama bu kesit bir faz icin mi yoksa 3 faz icin mi yani buna gore nasil kablo secimi yapacagim , konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.

Arkadaşlar aşağıdaki formülü bir formda görmüştüm, ben%e yi, %3 ü aşmaması olarak biliyordum, bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirler mi?

%e = 0,0124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI
ORNEK:
25metre hat 6,7KW üç fazlı yuk için

%e=0,0124 x25 x 6,7/4 %e=0,5192<%3 OLDUĞUNDAN 4mm2 kablo çok rahat kurtarır
pratikte hiç bir sorun çıkmaz

Sigrota hesabı

P=1,73 x U x I x Cosf

6700=1,73x380xIx0, 80 I=12,7395 iki katı 25A'lik sigorta uygundur.
Arkadasim bana bunu nasil hesapladigini daha ayrintili anlatir misin , hesabinda kw i 4 e böldün bu 4 nerden geldi,ve 4mm2 ne demek kaclik kablo yani birde gerilim yuzde 3 ten fazla cikarsa ne olur sunun tam formulunu yazarsaniz ornekle beraber sevinirim,artikac amper sigorta gider s
Dedigimizde nasil hesapariz,sen 25 amperi bulurken 1,73 kullandin o nerden cikti,

Forum istatistikleri

Konular
128,605
Kullanıcılar
450,607
Son üye
Xuxi

Yeni konular

Geri