3 Fazlı Flanş Alternatörde Güç Hesabı Nasıl Yapılır (Rüzgar Türbini değil)?

Merhaba Arkadaşlar, herkese iyi çalışmalar...

3 Fazlı bir flanş alternatörde endüklenen gerilime ait formülümüz:
e = B . L . v . Sin(Q) (Volt) şeklindeydi...
(Her formülde değişkenlerin tanımının yapılmasını severim)
Burada:
e: Bir bobinde Endüklenen Gerilim (V: Volt)
B: Karşılıklı mıknatıslar arasındaki Manyetik Akı Yoğunluğu (T: Tesla veya G: Gauss)
L: Manyetik alan etkisindeki iletkenlerin uzunlukları toplamı (m: metre)
v: Manyetik alanın ortasındaki bobinlerin açısal hızları (rad/s: radyan/saniye)
Sin(Q): Mıknatısların manyetik kuvvet çizgilerinin bobin iletkenlerini kesme açısının Sinüsü

Bu formülde ve flanş alternatör genel tasarımlarında mıknatısların bobin iletkenlerini kesme açıları Sin(Q) 90 derece olduğundan ve 90 derece'nin sinüsü de 1 olduğundan hesaba katılmaz...
Kalan veriler ile Mıknatıs özellikleri, Bobin iletken çapı, bobin boyutları, sarım sayıları (uzunlukları) ve bobin sayıları ile devir sayımız (sabit olduğunu kabul ederek açısal hıza çevirebiliriz) belli ise, buradan endüklenen gerilimi kolayca hesaplayabiliyoruz...

Yukarıdaki formül ile bulduğumuz değeri anlık olarak manyetik alan içerisinde olan bobin sayısı ile (Toplam bobin sayısının 2/3'üdür, çünkü anlık olarak daima tüm bobinlerin 1/3'ü (+) alternansta, 1/3'ü (-) alternansta ve 1/3'ü de nötr konumdadır demiştik) çarparsak:
E = e . Q . (2/3)
E: Alternatör Çıkış Gerilimi (V: Volt)
e: Bir bobinde endüklenen gerilim (V: Volt)
Q: Flanş alternatördeki toplam bobin sayısı (adet)
(2/3): Anlık olarak manyetik alan altındaki bobin sayısını veren katsayı (birimsiz)

Sormak istediğim soruya gelirsek (Sadece alternatörün elektriksel gücünü soruyorum, rüzgar türbini değil):
Bu 3 fazlı flanş alternatörün gücünü hesaplayacağımız formül tam olarak nedir, nasıldır?
İletkenlerden çekebileceğimiz maksimum akım (I), Alternatör verimimiz (atıyorum %80) de belli ise, güç formülümüz nasıl olur?
Daha açık ifade ile:
"Karekök 3" kat sayısı güç formülünde bulunacak mıdır, yoksa sadece yukarıda hesapladığımız çıkış gerilimi (E) ile maksimum akımı (I) ve alternatör verimini (%80) çarparak elde edeceğimiz güç değeri bizim gücümüz müdür?..
Yani Formül:
P = "Karekök 3" . E . I . %80 . Cos(Q) Watt mıdır? Yoksa:
P = E . I . %80 . Cos(Fi) Watt mıdır?
P: Aktif Güç (W: Watt)
Cos(Fi): Güç Katsayısı (Kosinüs Fi, birimsiz olup, örneğin 0,80 alınabilir)

Ya da bunların dışında başkaca bir formül var mıdır?
Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Arkadaşlar, herkese iyi çalışmalar...

3 Fazlı bir flanş alternatörde endüklenen gerilime ait formülümüz:
e = B . L . v . Sin(Q) (Volt) şeklindeydi...
(Her formülde değişkenlerin tanımının yapılmasını severim)
Burada:
e: Bir bobinde Endüklenen Gerilim (V: Volt)
B: Karşılıklı mıknatıslar arasındaki Manyetik Akı Yoğunluğu (T: Tesla veya G: Gauss)
L: Manyetik alan etkisindeki iletkenlerin uzunlukları toplamı (m: metre)
v: Manyetik alanın ortasındaki bobinlerin açısal hızları (rad/s: radyan/saniye)
Sin(Q): Mıknatısların manyetik kuvvet çizgilerinin bobin iletkenlerini kesme açısının Sinüsü

Bu formülde ve flanş alternatör genel tasarımlarında mıknatısların bobin iletkenlerini kesme açıları Sin(Q) 90 derece olduğundan ve 90 derece'nin sinüsü de 1 olduğundan hesaba katılmaz...
Kalan veriler ile Mıknatıs özellikleri, Bobin iletken çapı, bobin boyutları, sarım sayıları (uzunlukları) ve bobin sayıları ile devir sayımız (sabit olduğunu kabul ederek açısal hıza çevirebiliriz) belli ise, buradan endüklenen gerilimi kolayca hesaplayabiliyoruz...

Yukarıdaki formül ile bulduğumuz değeri anlık olarak manyetik alan içerisinde olan bobin sayısı ile (Toplam bobin sayısının 2/3'üdür, çünkü anlık olarak daima tüm bobinlerin 1/3'ü (+) alternansta, 1/3'ü (-) alternansta ve 1/3'ü de nötr konumdadır demiştik) çarparsak:
E = e . Q . (2/3)
E: Alternatör Çıkış Gerilimi (V: Volt)
e: Bir bobinde endüklenen gerilim (V: Volt)
Q: Flanş alternatördeki toplam bobin sayısı (adet)
(2/3): Anlık olarak manyetik alan altındaki bobin sayısını veren katsayı (birimsiz)

Sormak istediğim soruya gelirsek (Sadece alternatörün elektriksel gücünü soruyorum, rüzgar türbini değil):
Bu 3 fazlı flanş alternatörün gücünü hesaplayacağımız formül tam olarak nedir, nasıldır?
İletkenlerden çekebileceğimiz maksimum akım (I), Alternatör verimimiz (atıyorum %80) de belli ise, güç formülümüz nasıl olur?
Daha açık ifade ile:
"Karekök 3" kat sayısı güç formülünde bulunacak mıdır, yoksa sadece yukarıda hesapladığımız çıkış gerilimi (E) ile maksimum akımı (I) ve alternatör verimini (%80) çarparak elde edeceğimiz güç değeri bizim gücümüz müdür?..
Yani Formül:
P = "Karekök 3" . E . I . %80 . Cos(Q) Watt mıdır? Yoksa:
P = E . I . %80 . Cos(Fi) Watt mıdır?
P: Aktif Güç (W: Watt)
Cos(Fi): Güç Katsayısı (Kosinüs Fi, birimsiz olup, örneğin 0,80 alınabilir)

Ya da bunların dışında başkaca bir formül var mıdır?
Teşekkürler, iyi çalışmalar...
Bu kadar teorik sorulara buradan cevap bulmanız zor üstadım.

Son düzenleme:
Bu kadar teorik sorulara buradan cevap bulmanız zor üstadım.
Sanmıyorum...
Çünkü diğer bir çok konuda çok daha teorik cevaplar var forumda.
Sorum çok da teorik değil.
Uygulamalar sonrası ortaya çıkan ölçümler de bu sorunun cevabını ortaya koyacaktır zaten...
Umarım ilgilenen bir dostum cevap verir...
Aslında sorunun uzun olması biraz itici gelmiş olabilir.
Sonuçta soru:
Güç hesabında "Karekök 3" olacak mı, olmayacak mı?..
Bu kadar...

Yine de teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri